Fan ile Sıvı soğutma arasındaki fark nedir?

@BilgisayarKurdu Bu konuda benim de bir sorum olacak, yeni konu açmaya gerek yok sanırım.

2 yıldır hava soğutma sistemli bilgisayar kullanıyorum. Fanların sesi artmaya başladı. Birkaç ay önce söküp temizledim ama en baştaki sessiz haline dönmedi tabi. Kasa sıvı soğutmaya uyumlu. Sıvı soğutma sistemleri uzun süreler daha sessiz soğutma sağlar mı?
Konu ile alakalı bir soru, buradan sormanda bir sakınca olduğunu sanmıyorum :)

Hava soğutma sistemlerinde fanların sesinin artma sebebi bir ihtimal işlemci sıcaklığının yükseliyor olmasından kaynaklanabilir. Öncelikle işlemci sıcaklığına göz at, fanlar bu yüzden hızlanıp ses yaratabilir.
Yok, normal devirde döndükleri halde ses yapıyorlarsa fanların kalitesi ile doğrudan orantılı bir durumdur.

Sen kullandığın hava soğutmayı yaz, bakalım ne kullanıyormuşsun bir görelim. Sıvı soğutmalar da oldukça sessiz ancak sırf sessizlik için o kadar masrafa girmenin anlamı yok.
Soğutucu bloğun yeterli hacme, ısı borusu ve yaprağa sahipse kaliteli bir fan satın alarak son derece sessiz bir soğutucuya sahip olabilirsin, işlemci ısınmadığı sürece fanlar da ses yaratmayacaktır zaten.

@BilgisayarKurdu hocam Kasa Zalman Z3 Plus kasanın 4 tane fanı var, işlemci i5-4460, ekran kartı GTX970 Galax EXOC, güç kaynağı Corsair VS80Plus 550W. Bunların dışında ekstra fan takmadım.

Windows kullanımında (sadece Chrome açık)
Ekran kartı sıcaklığı 34 derece, ekran kartı fan hızı 1100
İşlemci sıcaklığı 38-39 derece işlemci fan hızı 980 civarı gösteriyor. Sanırım bu sıcaklıklar normal.

@BilgisayarKurdu hocam Kasa Zalman Z3 Plus kasanın 4 tane fanı var, işlemci i5-4460, ekran kartı GTX970 Galax EXOC, güç kaynağı Corsair VS80Plus 550W. Bunların dışında ekstra fan takmadım.

Windows kullanımında (sadece Chrome açık)
Ekran kartı sıcaklığı 34 derece, ekran kartı fan hızı 1100
İşlemci sıcaklığı 38-39 derece işlemci fan hızı 980 civarı gösteriyor. Sanırım bu sıcaklıklar normal.
Şimdi anlaşıldı sen stock 4460 fanı kullanıyorsun galiba. O soğutucunun soğutucu bloğu zaten bit kadar, fanı desen o da bit kadar. İşlemciyi serin tutabilmesi için kendini parçalaması gerekiyor haliyle.
Intel, soğutucu firmaları ile arasındaki rekabeti bozmamak adına mı böyle bir soğutucu koyuyor bilmiyorum ancak değiştirmende fayda var.

K ibareli, hız aşırtma yapabileceğin bir işlemciye sahip olmadığın için öyle aman aman bir modele ihtiyacın yok. Ucuz yoldan alacağın orta seviye bir hava soğutma sistemi hem performans hem de sessizlik sunar, fiyatlar arttı gerçi 150'den aşağı yakanı kurtaramazsın :)

Boyut aynı olsa bile bağlantı ayakları farklılık gösterebiliyor. Zaten o minnacık fanı değiştirmek yerine düzgün bir soğutucu almanı öneriyorum en azından 12cm ebatında. Bir fark bekliyorsan düzgün bir soğutucuya geçmelisin.

Geri
Yukarı