Göz sağlığı için nasıl gözlük kullanılmalı?

Lucie

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba,

Çocukluk yaşlardan beri monitör karşısındayım. Bu zamana kadar hiç göz muayenesi olmadım sanırım. Son zamanlarda yoğun iş sebebiyle ekrana çok fazla bakıyorum. Gözlerde yorgunluk, bitkinlik aslında uzun zamandır var bende. Ne yazık ki bu şikayetimi artık göz kayması başlayınca fark ettim. Şimdi hastaneden randevu aldım. Bu süreçte beni neler bekliyor olabilir? Gözlük kullanan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

Not: Görme ile alakalı hissettiğim bir problem yok. Ama artık endişelenmeye başladım.
Koruyucu/dinlendirici gözlükler işe yarıyor mu? Günlük hayatta keyfe göre kullanılıyor mu?

Son düzenleme:
9 senedir takıyorum ve bütünleştim. Gözlük camı kirlenince temizlemek gerekiyor. Yoksa uyuz oluyorum ben. Eğer ki doktor dinlendirici falan verirse şanslısın. Eğer ki numaralı gelirse canını sıkma yüzüne yakışıyorsa güzel bile oluyor. Daha sonra uygun olunca çizdirirsin.

Benim gözümden hiç çıkmadığından ilk başta 0.25/0.50 başladım şuan 2.25/2.50. 9 yıl diyorum yalnız 2. sınıftan beri takıyorum. Bu oranlar mükemmel.

Öncelikle geçmiş olsun. 6.sınıfa giderken takmaya başladım. Doktor duruma göre numaralı, numarasız gözlük verecektir. Numaralı olarak ilk gün zorlanacaksınız. Alışması baş ağrısı vs olabilir. Soğuk havalarda, buharda gözlük buğulanıyor. Benim tek sinir olduğum kısım bu. Onun haricinde çok alıştım. Çıkardığım halde bazen çıkardığımı unuttuğumu sanıp kontrol ediyorum. Onun haricinde doktorun dediği şekilde kullanırsınız. Ben sabahtan akşam yatana kadar takıyorum.

12 yaşımdan beri takıyorum 18'ine kadar gerileme ihtimali var bende öyle oldu şahsen. Düzenli kullanmaya çalış ve gözlerini sürekli odakta bırakma göz kırpmaktan çekinme göz kapakların gözlerini temizler ve ıslak kalmasını sağlar.

Umarım gözlerde bir problem yoktur. Artık doktor ne derse duruma göre hareket ediceğim artık. Göz kayması çok rahatsız etti beni, anlık düşünce kurarken mesela sol gözük hafif sola doğru kayıyor.

Merhaba,

Çocukluk yaşlardan beri monitör karşısındayım. Bu zamana kadar hiç göz muayenesi olmadım sanırım. Son zamanlarda yoğun iş sebebiyle ekrana çok fazla bakıyorum. Gözlerde yorgunluk, bitkinlik aslında uzun zamandır var bende. Ne yazık ki bu şikayetimi artık göz kayması başlayınca fark ettim. şimdi hastaneden randevu aldım. bu süreçte beni neler bekliyor olabilir? Gözlük kullanan arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

Not: Görme ile alakalı hissettiğim bir problem yok. Ama artık endişelenmeye başladım.
Koruyucu/dinlendirici gözlükler işe yarıyor mu? Günlük hayatta keyfe göre kullanılıyor mu?

Bende neredeyse 6 yıldır gözlük takıyorum 2 gözümde bozuk denecek kadar gözlüğü bir çıkarayım etrafı hep bulanık görüyorum neden mi derseniz bayağı bir eskiden bilgisayar başında çok duruyordum bu da gözlerimi bozdu o zamandan sol gözüm 1.25 sağ gözüm 0.75
Umarım gözlerde bir problem yoktur. Artık doktor ne derse duruma göre hareket edeceğim artık. Göz kayması çok rahatsız etti beni, anlık düşünce kurarken mesela sol gözük hafif sola doğru kayıyor.

Geçmiş olsun bu arada.

Bende neredeyse 6 yıldır gözlük takıyorum 2 gözümde bozuk denecek kadar gözlüğü bir çıkarayım etrafı hep bulanık görüyorum neden mi derseniz bayağı bir eskiden bilgisayar başında çok duruyordum bu da gözlerimi bozdu o zamandan sol gözüm 1.25 sağ gözüm 0.75

Geçmiş olsun bu arada.
Astigmat var sende baş ağrısı da yapar çoğunlukla.

Bilgilendirme için yazıyorum.

Gözlerimde birşey yokmuş. Sadece azıcık tembellik varmış çok abartılacak birşey olmadığını söyledi. Göz egzersizi verdi. Rica ettim gözlük için 0/0.25 numara verildi.

Gözlük seçerken ince çerçeveli veya çerçevesiz bir gözlük almanı tavsiye ederim. Ben 18 yaşımda gözlük kullanmaya başladım ve normal kalınlıkta çerçeveli bir gözlük kullanıyorum. Bakış açımı hapsediyor gibi his var ve PC başında kullandığım zaman hem çerçeve görüş kalitesini düşürüyor üstüne monitörden gelen ışıkla daha çok belirginleşiyor.

Geri
Yukarı