İnceleme GTA San Andreas

hudson51

Hectopat
Yer
Ankara
Grand Theft Auto: San Andreas, sadece bir oyun değil, bir fenomen haline gelmiş bir yapıt. Oyun, 2004 yılında piyasaya sürüldüğünde, oyun endüstrisinde devrim niteliğinde bir etki yarattı ve bugün dahi oyunseverlerin gönlünde taht kurmayı başarmış durumda.

San Andreas'ın çekici yönlerinden biri, muazzam bir açık dünya deneyimi sunması. Oyun, üç büyük şehri - Los Santos, san fierro ve las venturas - içeren devasa bir haritaya sahiptir ve her biri kendi benzersiz atmosferiyle dikkat çeker. Los Santos'un kaotik sokakları, san Fierro'nun bohem atmosferi ve las Venturas'ın kumarhane ışıltısı, oyuncuları her köşesinde yeni bir maceraya çeker.

Ana hikaye, ana karakterimiz carl "cj" Johnson'ın annesinin ölümü üzerine Los Santos'a geri dönmesiyle başlar. Cj, ailesini ve mahallesini tekrar bir araya getirmek ve ölümüne yol açan sırları ortaya çıkarmak için mücadele ederken, oyuncuları sokak çeteleri, uyuşturucu ticareti ve devletin karanlık işleriyle dolu bir dünyaya sürükler.

Oyunun oynanabilirlik çeşitliliği de dikkate değerdir. Ana hikaye görevleri, yan görevler, mini oyunlar, araç yarışları, uçuş görevleri ve hatta kumarhane etkinlikleri gibi birçok farklı aktivite sunar. Bu, oyunculara sadece ana hikayeyi takip etmekle kalmayıp, aynı zamanda San Andreas'ın her köşesini keşfetme ve farklı deneyimler yaşama fırsatı sunar.

Grafiklerin o döneme göre oldukça ileri olduğunu söylemek zor olsa da, San Andreas'ın atmosferini ve karakterlerinin çarpıcılığını korur. Sokaklardaki hareketlilik, her bir karakterin detaylı modellemesi ve çevresel efektler, oyuncuları oyunun içine çeker ve San Andreas'ın gerçek bir dünya gibi hissettirir.

Ses tasarımı da oyunun büyüsünü pekiştirir. Radyo istasyonları, farklı müzik tarzlarıyla dolu olup, her biri oyunun atmosferine katkıda bulunur. Karakterlerin seslendirmeleri de oldukça başarılıdır ve oyuncuları hikayenin içine çeker.

Sonuç olarak, Grand Theft Auto: San Andreas, oyun endüstrisinin en önemli yapıtlarından biridir. Muazzam açık dünya, derinlikli hikaye ve çeşitlilik sunan oynanabilirlik, bu oyunu yıllar geçse de unutulmaz kılar. San Andreas, sadece bir oyun değil, aynı zamanda bir neslin oyun kültüründeki bir dönüm noktasıdır.

جاتا-سان-اندرس-2-5.jpg

Her yıl istisnasız 3 kere bitirdiğim çocukluğumda oyunları sevmemin sebebi efsane oyun GTA 4 ve 5 asla bu oyunun verdiği keyfi vermiyor bana sanıyorum ki çocukluktan beri cj karakterine inanılmaz bir sevgi ve sempati duymamla alakalı bana göre GTA serisinin açık ara en iyi oyunudur zamanının aşırı ötesinde bir çeşitliliğe sahiptir cj ise oyun dünyasını en ikonik karakterleri arasında rahatça ilk 10 içinde yer alır.

Elinize sağlık, benim seride GTA 4'den sonraki favorim oyunumdur. Dönemine kıyasla çok geniş içeriklere sahip ve detaylı bir oyun. Açık dünyası büyük ve oyunun sunduğu içerikler bu büyüklüğü boşa çıkarmıyor. Ben oyunun hikâye tarafından çok açık dünya tarafını seviyorum.

Her GTA oyunu çıktığı yıla göre efsanedir. San Andreas ise benim çocukluğumu geçirdiğim GTA oyunudur. Çok kaliteli bir yapım Vice City'den 2 yıl sonra çıkan haritasıyla, karakterleriyle, görevleriyle, iç mekanları ile öne çıkan bir yapım. Grafikleri o kadar iyi olmamasıyla birlikte oyun günümüz için teknik yönden eski kalıyor ve adam akıllı bir oynanışı pek yok. Normal olarak NPC yapay zekası olmadığı için günümüze uygun bir oyun değil. Ve bir çok insanın serinin en iyi açık dünyasını sandığı bir oyun.

+ Yönleri

1- Hikaye
2- 3 Şehir
3- Karakterler
4- Görev Tasarımları
5- Karakter Özelleştirme
6- Mekan Çeşitliliği

- Yönleri

1- Kontroller
2- Kamera Açıları
3- Yapay Zeka
4- Optimizasyon
5- Gereksiz Görevler
6- Görevi Yeniden Başlatma Yok (D.E Hariç)

Geri
Yukarı