Gym programı önerisi

Eger steroid tarzi seyler kullanmiyorsaniz her kas grubunu haftada 2 kez calistirmak zorundasiniz. Ben kendim push pull leg programini kullanıyorum ve gelisim gosteriyor. Size soyle ornek bir program ornegi verebilirim sizde yaparken daha rahat hissetiginiz hareketleri ekleyip cikarabilirsiniz.

Push day.
Dumbell chest press.
İncline dumbell press.
Cable crossover.
Shoulder press (dumbell)
Lateral raises.
2 adet sevdiginiz triceps hareketi.

Pull day.
Lat pull down.
Seated cable row.
T bar row ya da barbell row (bu hareketleri cok dikkatli yapmanizi tavsiye ederim cunku bele yuk binmesi ve sakatlik riski cok yuksek olan hareketler. Eger salonunuzda oturarak row yapabileceginiz bir alet varsa kesinlikle onu kullanin.)

Leg day (eger boyunuz 1.75'ten fazlaysa bacaklarinizin kalin durmasi sorun olmaz ama eger boyunuz kisaysa cok ciddi bacak antrenmani yapmanizi taviye etmem cunku estetiksel acidan cok iyi durmuyor bence.)

Smith machine squat eger yapabiliyorsaniz front squat onerimdir cunku squat yaparken dik durmak cok onemli. Omurganiza yuk bindirmeniz ileride cok ciddi saglik sorunu olusturabilir.
Leg press.
Leg curl.

Öncelikle minnettarim çok sağ olun iyi günler iyi akşamlar günaydınlar.

Genel olarak açış egzersizleri hipertrofi için daha iyi örneğin fly göğüs hipertrofisi için daha iyi aynı şekilde omuz için lateral raise.

Hocam aslinda acis egzersizi hipertrofi icin daha iyi diye bir durum soz konusu degil. Sizinde dediginiz gibi gogus ve yan omuzlarda ki kas yapisi uzamsal oldugu icin acma germe egzersizleeiyle daha cok aktif oluyor.

O triceps zayifligida onemli bir şey hocam. Gogus gibi bir kas grubunu tamamen izole etmek cok zor oldugu icin eger tricepsiniz zayifsa press hareketlerinizde kaldirdiginiz agirliklae gercekten az oluyor. Size tavsiyem belli bir sure tricepsinizi kuvvetlendirmeniz olur. Hem press hareketlerinde kuvvetiniz artar hem de kolu buyuk gosteren tricepstir.

Hocam aslinda acis egzersizi hipertrofi icin daha iyi diye bir durum soz konusu degil. Sizinde dediginiz gibi gogus ve yan omuzlarda ki kas yapisi uzamsal oldugu icin acma germe egzersizleeiyle daha cok aktif oluyor.

O triceps zayifligida onemli bir şey hocam. Gogus gibi bir kas grubunu tamamen izole etmek cok zor oldugu icin eger tricepsiniz zayifsa press hareketlerinizde kaldirdiginiz agirliklae gercekten az oluyor. Size tavsiyem belli bir sure tricepsinizi kuvvetlendirmeniz olur. Hem press hareketlerinde kuvvetiniz artar hem de kolu buyuk gosteren tricepstir.

Evet hocam örneğin presslerken triceps aktivasyonuna kadar aşırı rahatım işin içine triceps girince kaldıramıyorum, bakalım umarım hızla kuvvetlendireceğim.
Bilgilerin fikirlerin için teşekkürler hocam iyi günler.

Hocam aslinda acis egzersizi hipertrofi icin daha iyi diye bir durum soz konusu degil. Sizin de dediginiz gibi gogus ve yan omuzlarda ki kas yapisi uzamsal oldugu icin acma germe egzersizleeiyle daha cok aktif oluyor.

Abi selamlar verdiğin programı bir ay yaptım sonra guray aydın hipertrofi uyguladım şu an 8. ayım bitiyor ve toplam 20kg kazandım eğer varsa bir Instagram'ın @tolgaworkout

Kendiniz program yazmaya çalışmayın, halihazırda binlerce insan üzerinde denenmiş yılların programları var.

Güç çalısmıyorum.
Bu çok yanlış bilinen bir konu. Burada mantık bench,squat,deadlift,op gibi temel egzersizlerde gelişmek vücuda tanıtmak ve vücudun dayanıklılığını arttırmak. Seni çok iyi anlıyorum keza ben de 1 yıl boyunca senin gibi düşünerek çalıştım 5x5 e gülerek baktım. Sonrasında birkaç yıl spordan uzak durmak zorunda kaldım daha fazla araştırdım bir çok araştırma okudum(çok güzel kaynaklar var tavsiye ederim) ve yaklaşık 12 hafta kadar 5x5 program uyguladım. Hayran kaldım.

Geri
Yukarı