Çözüldü Hangi Hastalık Uçuş Anında Daha Çok Rahatsız Eder?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Beyin yakmalı mantık zorlamalı günlere ara verdikten biraz dinlendikten sonra devam:) Can sıkıntısına kafa yormaya devam edelim biraz daha. Tabii her zamanki gibi Google amcaya danışanları kınamaya şiddetle devam ediyoruz:)

Pilot veya yolcu hiç farketmez. Bir uçuşun var. Biraz rahatsızsın o gün. Yani öyle kırgınlık falan değil, doktora gitmişsin ve sana evet sen de şu hastalık var demiş bile çoktan. Sen tabii doktorun tavsiyesine uymamışsın ve yine de uçağa bineceksin. Sence ne tür bir hastalığın olsaydı uçuş esnasında en çok rahatsızlık hissederdin ve lanet olsun insek artık da şu dert bitse derdin? Ankete de işaretlerseniz ve nedenini de yazarak cevap verirseniz süper olur bence:)

A.) Göz Hastalığı
B.) Üroloji veya İdrar Yolları Hastalığı
C.) KBB Hastalığı
D.) Diş Hastalığı

Çözüm
Evet östaki borusunun asıl amacı iç ve dış basıncı dengelemek. Onun içi de solunum yolu enfeksiyonları ilerleyince orta kulak iltihabına yol açabiliyor.
Peki bu diş ve taş rahatsızlıkları mesela uçarken ne kadar tetiklenir? Yani özellikle yerde bir rahatsızlık yokken yukarı çıktığında acıya veya tetiklenmeye de sebep olur mu?🤔
Bence ne kadar aklına getirirsen o kadar acısını çekersin. Bir de sallıyo' olabilirim ama basınçta daha çok tetikleniyor gibi hissediyorum ben. Sence? Tamamen psikolojik ve şans diyorum.

@emreji61 doğru söylüyorsun ama bana özellikle uçuşun tetikleyeceği bir hastalık lazım:) Var mı dişte veya taşta böyle bir yetenek mesela:)
Bence ne kadar aklına getirirsen o kadar acısını çekersin. Bir de sallıyo' olabilirim ama basınçta daha çok tetikleniyor gibi hissediyorum ben. Sence? Tamamen psikolojik ve şans diyorum.
Psikolojik olarak hastalığı atlatan bile var ama ben de beceremiyorum onu:) Ama işte yükseklik ve basınç kaynaklı olabilir mi bu mesela? Yani kesinlikle olur diyebileceğimiz bir şey mesela? Hiç yok mu böyle bir hastalık ya... nerde bu:)

@painkiller Barodontalgia / Aerodontalgia konusunu araştırmanı tavsiye ederim. Ben de yıllar öncesinde uzun uçuşlarda eli çenesinde kişileri gördüğüm için merak edip araştırmıştım.
Evet biliyorum bunları -da sıkıntı şurdan geliyor. İşte bu soruyu ben bu yüzden spesifik hastalık için sormadım:) Yoksa uzmanlık gerektirecekti. Aerodontaliga'yı duyan insan sayısı sayılıdır belki:) O yüzden biraz önce @emreji61 'e de dediğim gibi genelleme yani ana dallar açısından bakarsak bu sefer bundan daha çok sebebi olan dallar da olabilir belki.

E dişler? Gözler? Bunlara etkisi yok mu bu lanet basıncın:)
Hocam göze, yuksek kan basıncının etkisi var. O mantıkla gidersek, iltihap kapmış bir dişe etkisi olabilir. Kulak seçme sebebim, dış basinc olmasıydı. Iç basinc ve dış basinc olarak ayırırsak.

Bu durumda verilen tüm cevaplar kişinin empati durumuna göre veriliyor. Mesela hayatımda göz ile ilgili bir problem yaşamadım, göz probleminin sonuçlarını da bilemediğim için empati de kuramıyorum. Soruyu ilk cevaplarken de %100 doğru cevap şudur diyecek bir cevabı olan soru gibi gelmedi açıkçası.

Soruyu ilk cevaplarken de %100 doğru cevap şudur diyecek bir soru gibi gelmedi açıkçası.
Bir tane var aslında. Birisi bunlardan sıyrılıyor. Cevabını veren de oldu:) Aslında cevabını verenler oldu ama gerçek sebebini yazan bir kişi oldu henüz:)

Geri
Yukarı