Çözüldü Hangi Hastalık Uçuş Anında Daha Çok Rahatsız Eder?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Beyin yakmalı mantık zorlamalı günlere ara verdikten biraz dinlendikten sonra devam:) Can sıkıntısına kafa yormaya devam edelim biraz daha. Tabii her zamanki gibi Google amcaya danışanları kınamaya şiddetle devam ediyoruz:)

Pilot veya yolcu hiç farketmez. Bir uçuşun var. Biraz rahatsızsın o gün. Yani öyle kırgınlık falan değil, doktora gitmişsin ve sana evet sen de şu hastalık var demiş bile çoktan. Sen tabii doktorun tavsiyesine uymamışsın ve yine de uçağa bineceksin. Sence ne tür bir hastalığın olsaydı uçuş esnasında en çok rahatsızlık hissederdin ve lanet olsun insek artık da şu dert bitse derdin? Ankete de işaretlerseniz ve nedenini de yazarak cevap verirseniz süper olur bence:)

A.) Göz Hastalığı
B.) Üroloji veya İdrar Yolları Hastalığı
C.) KBB Hastalığı
D.) Diş Hastalığı

Çözüm
Evet östaki borusunun asıl amacı iç ve dış basıncı dengelemek. Onun içi de solunum yolu enfeksiyonları ilerleyince orta kulak iltihabına yol açabiliyor.
Güzel konu:) Cevap olarak KBB derim. Bir ara uçak seyehati yapmadan önce diş ağrım vardı tereddüt ettim ama bindim korkulan olmadı Allah'tan:)
E KBB niye? Diş tamam test ettin ama KBB niye?:)
Göze, basıncın kesinlikle büyük bir etkisi var. Küçük bir basınçta bile gözüm yerinden çıkacakmış gibi hissediyorum.
Zonklama vurdu mu mahvediyor insanı ya cidden. Gözünü açası bile gelmiyor insanın.

Zonklama vurdu mu mahvediyor insanı ya cidden. Gözünü açası bile gelmiyor insanın.
Sen ne diyorsun ya. O acıyı bir ameliyatta bir de basınçta yaşıyorum. Sanırım benim gözüm size göre daha hassas. Zonklamanın daha da ötesinde bir lanet şey bu. Gözümün arkasına nasıl tabir edilir bilmiyorum ama tonlarca hava basılıyo' gibi hissediyorum.

Sanırım benim gözüm size göre daha hassas. Zonklamanın daha da ötesinde bir lanet şey bu.
Hassas benim de gözlerim evet. Ha seviyesini bilemem ama çok çabuk etkilenir benim de.

Birazdan zaten doğru cevap ve asıl gerekçesini yazarım yavaştan. Belki bir iki arkadaş daha mantık yürütmek ister, sonra geçeriz doğru cevaba:)

Hassas benim de gözlerim evet. Ha seviyesini bilemem ama çok çabuk etkilenir benim de.

Birazdan zaten doğru cevap ve asıl gerekçesini yazarım yavaştan. Belki bir iki arkadaş daha mantık yürütmek ister, sonra geçeriz doğru cevaba:)
Bu bi' soru muydu? 😮 Bilmiyordum. Gerçi soru olduğunu bilsemde doğru cevabı bilmiyorum. :D Daha çok kişisel bir soru zannetmiştim. :) Merak ettim cevabı.

Uykumdan 1 saat çaldın. Affetmeyeceğim bunu arkadaşım. :) Bana küfret ama uykuma dokunma, o derece kinlendim.

Bu konuya cevap yazarken düşündüm de gerçekten çok sorunsuz bir sağlık geçmişim varmış. Hiç göz ve idrar yolları sorunum olmamış, en son çocukken bir defa kulağımın ağrıması hariç KBB problemim yok. Diş ağrısını da ancak çok soğuk bir şey içerken 20 yaş dişinin kamaşması olarak yaşamışım. Hatta son ateşli hastalığımın üstünden tam 14 yıl 11 ay geçti...

Son düzenleme:
Bu bi' soru muydu? 😮 Bilmiyordum. Gerçi soru olduğunu bilsemde doğru cevabı bilmiyorum. :D Daha çok kişisel bir soru zannetmiştim. :) Merak ettim cevabı.
İlk mesajı okumadan direkt başlığa göre yazdınız değil mi siz de🤣
Uykumdan 1 saat çaldın. Affetmeyeceğim bunu arkadaşım. :) Bana küfret ama uykuma dokunma, o derece kinlendim.
İlerde sınavda çıkınca dua edersin bana dediydi dersin🤣 Daha çok uykusuz kalcaksın alış işte ne güzel🤣

Gelelim doğru cevaba ve gerekçesine:)

Şimdi her şeyden önce pilot veya yolcu farketmez dedim. Yani biri için düşünenlerin hata burası oldu. Bir hava yolculuğunda başa bela olacak asıl hastalıklar KBB hastalıklarıdır:) Genelleme yapın, spesifik hastalık düşünmeyin dememin asıl sebebi ise asıl hava yolculuğu sırasında sorun yaratacak etmendir. Uçuş kaynaklı olarak Diş ağrılarının etkilenmez, Göz hastalıklarının etkilenmez, İdrar yolu veya üroloji hastalıklarının etkilenmez. Fakat KBB hastalıkları özellikle östaki borusuna direkt etkili olduğu için etkiler. Östaki borusu vücuttaki dış ve iç basıncın dengelenmesini sağlayan bölümdür. Herhangi bir geniz, kulak, boğaz, burun tıkanıklığı gibi bir durumda basınç dengesizliği başlar. Kulak, burun gibi organlar özellikle dışarı doğru şişiyor hissi oluşur. Soğuk algınlığı, üşütme, grip gibi her türlü hastalık bunu tetikler. Özellikle kabin basınçlandırmalı uçaklarda uçak kabini basınçlandırıldığı anda eğer östaki borusu bu dengeyi kuramaz ise şiddetli bir zonklama başlar.

KBB diyen arkadaşlar doğru cevabı vermiş oluyor bu durumda:) Özellikle bu acıyı yaşayarak öğrenen @SideWinder ve asıl sebebini asıl gerekçesi ile anlatan @Brexit 'e ayrıca tebrikler ve teşekkürler. Cevap verip fikir ve mantık yürüten herkese sonsuz teşekkürler ve tebrikler:)

Yeni konular

Geri
Yukarı