Hava soğutucu ile oyun oynarken işlemcinin 73 derece olması normal mi?

Emre5433

Decapat
Daha fazla  
RAM
2X Kingston Fury Beast RGB 8GB
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6800 XT
Anakart
Gigabyte B550
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Kesin emin olmamakla beraber termal macunu çok kötü sürdüğümü düşünüyorum. Fanı daha bugün taktım.

Stok fanla oyunda 90-95 dereceyi görüyordu işlemci, şimdi ise Thermalright Phantom spirit 120 SE ARGB'sini kullanıyorum. Oyunda test etmek için Dying Light 2'ye girdim. Boşta 40-45 derece DL 2'de ise 73 dereceye kadar çıktı.
(Ekstra olarak oyun grafikleri en yüksekte (Ultra ışın izlemeye kadar hepsini açtım), bir de detay uzaklığı çarpanı 165'te.)

Kısaca: Hava soğutucu ile oyun oynarken işlemci sıcaklığının 73 derece olması normal mi?

Fazla. Aynı soğutucunun RGB olmayanını 5700X3D'ye taktım ve RTX 4070'le Cyberpunk'da her şeyi köklememe rağmen en fazla 62-63 dereceye vurup geri 60-61'lere iniyordu.

Bir de bu oyunda dene ama kendim DL2'de 73 derece görmeyeceğimden eminim. Stres testinde bile 73 dereceyi görmedi çünkü.

Fazla. Aynı soğutucuyu 5700X3D'ye taktım ve RTX 4070'le Cyberpunk'da her şeyi köklememe rağmen en fazla 62-63 dereceye vurup geri 61-60'lara iniyordu.

Termal macundan kaynaklı olabilir mi? Mastergel Pro markasunı kullandım ama dediğim gibi büyük ihtimalle kötü sürdüm.

Termal macundan kaynaklı olabilir mi? Mastergel Pro markasunı kullandım ama dediğim gibi büyük ihtimalle kötü sürdüm.

Kötü sürdüysen, montajı yaparken esnek bıraktıysan da olabilir. Kasanın modeli ne bir de? Daha önceleri 5600X stok fanla 95'lere çıkıyormuş o da bir tık fazla.

Kasanıza göre kasanızın hava akışına göre değişen bir durum, kasanızın hava akışı kötüyse ki stock soğutucu ile 95 lere çıkıyor diyorsanız kötü gözüküyor o kasaya göre normal. Ama genelleme olarak bakarsak biraz yüksek diyebiliriz.

Kötü sürdüysen, montajı yaparken esnek bıraktıysan da olabilir. Kasanın modeli ne bir de? Daha önceleri 5600X stok fanla 95'lere çıkıyormuş o da bir tık fazla.

Kasa dark guardian pro. Stok fanla 95'e kadar çıkmasıınn sebebi büyük ihtimalle eksik takmaktan kaynaklı, stok fanı ilk takmaya çalıştığımda bana yardım eden kişi fazladan parça takacağımızı söylememişti bu yüzden sadece fanı takmıştım. Hava soğutucuya gelirsek esnek yaptığımı düşünmüyorum ama büyük ihtimalle termal macundan kaynaklı. Mastergel pro macunu bitti zaten Hava soğutucunun içinden çıkan fanı kullanacağım artık.

Kasa dark guardian pro. Stok fanla 95'e kadar çıkmasıınn sebebi büyük ihtimalle eksik takmaktan kaynaklı, stok fanı ilk takmaya çalıştığımda bana yardım eden kişi fazladan parça takacağımızı söylememişti bu yüzden sadece fanı takmıştım. Hava soğutucuya gelirsek esnek yaptığımı düşünmüyorum ama büyük ihtimalle termal macundan kaynaklı. Mastergel pro macunu bitti zaten Hava soğutucunun içinden çıkan fanı kullanacağım artık.

Kasan o kadar kötü değil montajı ve macunu düzgünce uygula, fanları da doğru şekilde yerleştir soğutucuya. 73 gördüğün yerde en kötü 65-66 derece görürsün diye düşünüyorum.

Kasan o kadar kötü değil montajı ve macunu düzgünce uygula, fanları da doğru şekilde yerleştir soğutucuya. 73 gördüğün yerde en kötü 65-66 derece görürsün diye düşünüyorum.

Hocam fanları istesem bile doğru yerleştiremiyorum çünkü dış tarafındaki fanı ramlerle çakışıyor bu yüzden dış tarafındaki fanı biraz daha yukarda tutuyorum. Her neyse dediğin gibi yapacağım sağol yardım için. Bana kalsa 73 dereceyle devam ederdim ama 65-66 derece almak daha iyi duruyor.

Hocam fanları istesem bile doğru yerleştiremiyorum çünkü dış tarafındaki fanı ramlerle çakışıyor bu yüzden dış tarafındaki fanı biraz daha yukarda tutuyorum. Her neyse dediğin gibi yapacağım sağol yardım için. Bana kalsa 73 dereceyle devam ederdim ama 65-66 derece almak daha iyi duruyor.

Öndeki fanı RAM'e değmeyecek şekilde 1-2 cm yukarı çekebilirsin ama arkasındaki fanı düzgün yerleştir. Onu da yükseltme öndekini yükselttin diye.

Ben ikisini havaya kaldırmıştım, sonra arkadaki fanı tam ortaya indirince 3-4 derece düştü sıcaklıklar.

Geri
Yukarı