İlahi adalet gerçek mi?

Rouly

Decipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Son birkaç gündür sadece bir videoda gördüğüm bir kadın hakkında bilgi edinmeye çalışıyorum. Eğer öğrendiklerim gerçekten doğru ise aklıma ilahi adalet varsa neden yeryüzünde bu kadar adaletsizlik var sorusunu aklıma getirdi. Videonun içeriğini anlatayım. Brezilya'da sıradan bir otobüs şoförü eşi ile birlikte gece otobüs istasyonuna gidiyor. Gidiyor dediğim tek değiller, içeride müşteriler var. Yani tamamen sıradan bir otobüs. Brezilya'da kartel ve silahlı hırsızlık suçlarının ne kadar fazla olduğunu anlatmama gerek yoktur diye düşünüyorum. İçerideki iki tane silahlı kişi silahlarını çıkarıp içerideki insanların değerli eşyalarını topluyorlar. Şoförün eşi şoförün tam yanında olduğu için yan yanalar ve en sona kaldılar. Şoför aracı kullanırken silahlı kişi şoförün belindeki bel çantasını almaya çalışıyor ve çıkarırken ehliyet kemerine takıldığı için sanki adam silahlı kişilere saldıracakmış gibi bir görüntü oluyor.

Silahi kişilerden biri ateş ediyor ama kurşun adamı sıyırıyor. Adam acı içinde bağırırken eşi adamı korumaya çalışıyor ama silahlı kişiler umursamadan adamı kurşuna dizip orada öldürüyorlar. Video normalde bu kadardı ama kadının çığlıkları kulağımda bir süre yankılandığı için kadına ne olduğunu merak ettim ve videonun yüklendiği gruplarını sıra sıra buldum. Videodaki kadın Brezilya Portekizcesi konuşarak kocasının vurulduğu sırada "tanrım yardım et, sen bizi koru" şeklinde yalvardığını öğrendim. Şimdi anlatacaklarım ise kötünün kötüsü denilecek türden şeyler. Brezilya'da kocası ölen ve çocukları olan anneler genelde çoğumuzun buna yaşamak bile demeyeceği şartlarda yaşamaya mahkum kalıyor, kocası olmayan kadınlar zorla hayat kadını yapılıyor.

Kadın hakkında öğrendiğim son şey çocuklarını da bırakıp bir hayat kadını olmaya devam ettiğiydi. Adamın haberini görmüştüm ama ben genelde gizli sekme kullandığım için linki kaybettim. Anladığım kadarıyla bu kadın bir dine mensup ve şu anki durumunu göz önüne aldığımızda öldükten sonra cennete gitmesi mümkün değil gibi görünüyor. Dinlerde her ne kadar kötü durumda olursak olalım kendi irademiz ile suç işlediğimizde veya kötü şeyler yaptığımızda bunun hesabı o kişiden sorulur. Merak ediyorum, bu kadının böyle kötü yollara düşeceği madem tanrı tarafından biliniyordu. Eğer hayat kadını olmasa ve fakirlik içinde çocukları ile birlikte bir köşede serseri olarak ölselerdi öbür dünyada cennet, güzel sonsuz bir yaşam ile ödüllendirileceklerdi ama kadın durumun altından kalkmaması sebebiyle hayat kadını olduğu için yüksek ihtimalle dinlerin gözünden bakacaksak cehenneme gidecek. İlahi adalet nerede? Bu dünyada göremediği adaleti daha önceden hiç görmediği, nasıl bir yer olduğunu bilmediği bir dünyada mı alacak?

Bu olay beni oldukça düşündürdü, sizin bu konu hakkında bir yorumunuz var mı? Anlatırken çocuklar dedim ama sanırım iki tane küçük kızı ve bir tane oğlu varmış. Onlar umarım iyi bir hayat yaşarlar ancak fuhuş çetelerinin buna izin vereceğini sanmıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
yüksek ihtimalle dinlerin gözünden bakacaksak cehenneme gidecek.
Buna insanlar karar vermiyor.
Farklı inançların farklı koşulları, talepleri ve sonuçları var.
İlahi adalet nerede?
Palavra.
Bu dünyada göremediği adaleti daha önceden hiç görmediği, nasıl bir yer olduğunu bilmediği bir dünyada mı alacak?
Mezarında üzerine toprak atıldığı ile kalacak, ötesi yok.

Dincilerin halk ortalığı birbirine katmasın diye ortaya attığı palavralar bunlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ablamızın videosunu izlemenizi öneririm, kendiside zorla hayat kadınlığı yapmış birisi ve bu konulara değiniyor video içerisinde.

Dincilerin halk ortalığı birbirine katmasın diye ortaya attığı palavralar bunlar.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu ablamızın videosunu izlemenizi öneririm, kendiside zorla hayat kadınlığı yapmış birisi ve bu konulara değiniyor video içerisinde.
Evet izlemiştim. Ayşe Tükrükçü gibi isimlerin çekti acılar anlattığım bu adalet bakışına tamamen ters.

@Rouly Adam bir kötülük yapıyor sonra bir gün başına bir şey geliyor. Sonra da diyoruz ki "aaa bak gördün mü ilahi adalet!"
Ama bir başka adam ömrü boyunca itlik yapıyor ve zenginlik içinde ölüyor. E hani nerde ilahi adalet? Bu sorunun cevabı inancına göre değişir. Müslümansan, ahirette.
Değilsen, ne ilahi adaleti oğlum :D

Bu tür trajik olaylar gerçekten düşündürücü olabilir. Adaletin eksikliği ve masum insanların acı çekmesi, insanların din ve inançlarını sorgulamasına neden olabilir? Ancak, dinler genellikle bu dünyadaki zorluklarla başa çıkmayı ve adaleti öteki dünyada bulmayı öğütler. Ancak bu, yaşanan acıların hafifletilmesini veya açıklanmasını sağlamaz. Adalet ve huzur arayışı, birçok felsefi ve dini düşünceyi etkileyen derin bir konudur. Bu tür trajik durumlar, insanlık için daha iyi bir dünya inşa etme arzusunu güçlendirebilir. Bu kadının ve çocuklarının yaşadığı zorluklar gerçekten üzücü, umarım bir gün daha adil bir dünya mümkün olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı