İşlemci fanı değiştirdikten sonra sistem tepki vermiyor

burakw4r

Yoctopat
Daha fazla  
Bilgisayarimin islemcisinin stok faninini degistirdikten sonra hiçbir sekilde tepki vermiyor. Power tusuna basiyorum ayni elektrik yok gibi duruyor. Baska bir Power suply ile denedim yine ayni. Nasıl cozebilirim sorunu? Anakart Gigabyte A320h.

Hocam eğer başka bir PSU'yu doğru bir şekilde takıp denediysen elektrik gelmiyor gibiyse anakartta bir sıkıntı olabilir. Fan değişimi için işlemciyi sökmene gerek yoktu.

Hem de macun surmek icin ve tozlanma var mi diye bakmak icin soktum. Zaten sonrasinda da ayni sekilde sorunsuz taktim. Ben de sahsen anakarttan supeleniyorum. Anakarta elektrik gecmiyor yarin tekrardan ayni seylere tekrar bakacagim eksik bir şey yapmis miyim diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunun anakarta taşmış olabilir mi? Ya da soğutucu bloğu tam oturmamış olabilir mi? Önce onu bir kontrol ediniz. Sonra adım adım eleme yapmanız gerekecek:

• Güç kaynağından çıkan kabloların kontrolü, bağlantı durumları ne alemde?
  • Statik elektrik için elektrik bağlantısı kesikken güç tuşuna birkaç saniye basılı tutunuz.
  • RAM'lerin slotlarını kontrol, tek kanal-çift kanal deneme. (Silgiyle oksitlenme için RAM silme de denenebilir)
  • BIOS güncelliği.

Termal macunun anakarta taşmış olabilir mi? Ya da soğutucu bloğu tam oturmamış olabilir mi? Önce onu bir kontrol ediniz. Sonra adım adım eleme yapmanız gerekecek:

• Güç kaynağından çıkan kabloların kontrolü, bağlantı durumları ne alemde?
  • Statik elektrik için elektrik bağlantısı kesikken güç tuşuna birkaç saniye basılı tutunuz.
  • RAM'lerin slotlarını kontrol, tek kanal-çift kanal deneme. (silgiyle oksitlenme için RAM silme de denenebilir)
  • BIOS güncelliği.

Teşekkür ederim kanka. Yarin bunlarin hepsini kontrol edecegim. Peki ya BIOS guncel degilse PC hiç mi tepki vermez? En azindan tepki vermesi lazimdi. Digerlerini deneyecegim.

Teşekkür ederim kanka. Yarin bunlarin hepsini kontrol edecegim. Peki ya BIOS guncel degilse PC hiç mi tepki vermez? En azindan tepki vermesi lazimdi. Digerlerini deneyecegim.
Vermeyebilir, duruma bağlı. Teşhis belli değilken tedavi zor, elde veri olmayınca da mecbur deniyorsunuz. Fakat ondan önce diğerlerinden emin olduktan sonra (eklemeyi unutmuşum) isterseniz BIOS pilini çıkartıp, 1-2 saniye bekledikten sonra takarak BIOS'u da sıfırlayabilirsiniz. Belki frekans ayarlarına bağlıdır, sıfırlayınca çözülür. Olmazsa yine BIOS güncellemeyi denersiniz.

Bilgisayarimin islemcisinin stok faninini degistirdikten sonra hiçbir sekilde tepki vermiyor. Power tusuna basiyorum ayni elektrik yok gibi duruyor. Baska bir Power suply ile denedim yine ayni. Nasıl cozebilirim sorunu? Anakart Gigabyte A320h.

Geçen gün aynı sorunu yaşadım. İşlemci ve fanı değiştirdim PC açılmayı geçtim elektrik almıyor gibiydi. İşlemcinin fanlarını çok sıkarsan yerinden çıkartıyor pinleri o yüzden PC işlemci yokmuş gibi algılıyor. Tavsiyem işlemciyi tekrar çıkar tak fanı çok sıkma takarken ben sorunumu böyle çözdüm, umarım yardımcı olur.

Hocam BIOS sürümünden kaynaklı tepki vermeyebilir. Anakartınız belki o işlemciyi güncel bir BIOS ile çalıştırabilir.

Önce kabloların doğru takıldığına 2. İse gerçekten statik elektrik doğrudur güç tuşuna basılı tutarak yada içeriyi havalandırmayı deneyerek çözmeyi deneyin. Yüksek basınç hava tuttunuz mu ? Yada yünlü kıyafetiniz bilgisayar parçalarına çok fazla temas etti mi ? Elektrik aksamını kesip biraz bekleyip tekrar deneyin ama muhakkak taktığınız kabloları kontrol edin doğru yerde mi

Anakartın üzerinde 1 TL şeklinde 2032 pil bulunur. Onu sökün, kasanın bütün elektrik ve USB bağlantılarını da söküp, 5-10 dakika bekleyip pili takmadan çalıştırmayı deneyin.

Geri
Yukarı