Kingston HyperX Fury 8 GB 3200MHz sisteme diğer slota 16 GB RAM eklense sorun olur mu?

Rosso Valentino

Hectopat
Merhaba. Sistemimde Kingston HyperX Fury 8 GB 3200MHz (1x8GB) RAM mevcut. 8 GB daha alacağım, malumunuz artık 8 GB yetersiz kalıyor. Halihazırdaki RAM'in aynısını almayı düşünüyorum. Fakat biraz daha düşündüğümde aynı RAM'in 16 GB ve aynı frekans olanını almak daha mantıklı değil mi? 24 GB olacak böylelikle. Bir slotta 8 GB diğer slotta 16 GB olacağı için uyum sorunu yaşar mıyım ya da 8 GB mı alsam hangisi daha mantıklı?

Ayrıca Kingston Fury HyperX bulamazsam Fury Beast alsam sorun olur mu? Aynı frekans ve aynı marka fakat sadece HyperX değil Beast.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Sistemimde Kingston HyperX Fury 8 GB 3200MHz (1x8GB) RAM mevcut. 8 GB daha alacağım, malumunuz artık 8 GB yetersiz kalıyor. Halihazırdaki RAM'in aynısını almayı düşünüyorum. Fakat biraz daha düşündüğümde aynı RAM'in 16 GB ve aynı frekans olanını almak daha mantıklı değil mi? 24 GB olacak böylelikle. Bir slotta 8 GB diğer slotta 16 GB olacağı için uyum sorunu yaşar mıyım ya da 8 GB mı alsam hangisi daha mantıklı?

Ayrıca Kingston Fury HyperX bulamazsam Fury Beast alsam sorun olur mu? Aynı frekans ve aynı marka fakat sadece HyperX değil Beast.
Ram değerleri ve özellikle voltajı aynıysa sorun olmayacaktır, yeni aldığın ramın voltajı aynıysa, mhz değerleri daha yüksek dahi olsa düşük olan ram ile aynı çalışır.
4+8
2+2+4+8
8+8+8+2 gibi kombinasyonlarda kullandım pek bir sorun yaşamadım

Ek olarak; aynı ramı bulabilirsen veya tamamen benzer özelliklerde farklı marka daha iyi olacaktır. Bir süre daha götürür 2x8. Sonrasında satıp 2x16 alırsınız.

Hayır herhangi bir sorun yaşamazsın.Şunu okumanı tavsiye ederim.
Ancak farklı markaya ait farklı boyutlu RAM kullanmak kesinlikle yanlış değildir. Örneğin sisteminizde bulunan 4GB RAM’e ekstra 8GB RAM ekleyebilirsiniz. Üstelik Dual Channel dediğimiz çoklu RAM’i devreye aldığınızda, bu iki RAM ayrı ayrı 4GB olarak çalışacaktır. Kalan 4GB ise tek bir RAM olarak çalışır.

Tabii burada frekans değerleri de önemli. Farklı model RAM’leri birlikte kullandığınızda anakart, çalışma frekansı en düşük olanı baz alır ve her iki RAM’i de bu frekansta çalıştırır. Ancak RAM’lerde XMP desteği varsa bunu rahatlıkla aşabilirsiniz.

Kısaca farklı model RAM kullanımı, aynı model RAM’lerden alacağınız performansı sunmasa da, sahip olduğunuzdan daha iyi bir performans verebilir ve bu yanlış değildir

Yeni konular

Geri
Yukarı