Kreatin nasıl kullanılır?

Hocam attığınız makale sizin argümanınızı desteklemiyor ki?
Kreatinin 20g gibi yükleme dozajlarında da zararlı olduğunu düşünmüyorum. Varsa kanıtınız atabilirsiniz merakla bekliyorum bende.
"Birçok takviyede olduğu gibi, kreatinin önerilen dozlardan daha fazla kullanım sindirim sorunlarına neden olabilir. Bir çalışmada, 5 gramlık önerilen doz sindirim problemlerine yol açmazken, 10 gramlık dozun diyare riskini % 37 oranında artırdığı görülmüştür."

Kaynak:

"Creatine appears to be generally safe, although when it is taken at high doses there is the potential for serious side effects, such as kidney damage. High doses may also stop the body from making its own creatine."

Çeviri:
"Kreatin genel olarak güvenli gibi görünse de yüksek dozda alındığında böbrek hasarı gibi ciddi yan etkilere neden olma potansiyeli vardır. Yüksek dozlar vücudun kendi kreatinini üretmesini de engelleyebilir."

Kaynak:

@Aodien_yigit @cinar_yasarrr

Arkadaşlar belli ki kulaktan dolma bilgilerle spor yapan arkadaşlardansınız, sizlere bu konuda doğruları paylaşmak istiyorum zira verdiğim bilgilere beğenmedim atmışsınız ancak karşı argüman olarak klavyenizde bulunan tuşlara basmak suretiyle yazılan şeyler dışında pek bir şey göremedim.

Buyrun size böyle konuları araştırabileceğiniz, yazılan yazının sonuna kaynak koyan bir site, yönlendirdiği siteleri de ekleyeceğim inceleyebilirsiniz. İncelemeye üşenenlere de bir görsel iliştiriyorum sadece ilgili cümleyi okuyabilirler.

1712127866328.png

fazla kreatin almanın yan etkileri ve dozajları bu linkten creatine loading bölümüne gelip, 15. belirtilen kaynağa tıkladığınızda şu linke ulaşacaksınız.
PMC3407788

Her şeyi tabiki incelemedim ilginç şeyler bulursanız tartışmaya açığım ancak günde 20gr kreatin alınabilir yazmama beğenmedim atacak arkadaşları sohbete devam etmeleri için davet ediyorum.

@Aodien_yigit @cinar_yasarrr

Arkadaşlar belli ki kulaktan dolma bilgilerle spor yapan arkadaşlardansınız, sizlere bu konuda doğruları paylaşmak istiyorum zira verdiğim bilgilere beğenmedim atmışsınız ancak karşı argüman olarak klavyenizde bulunan tuşlara basmak suretiyle yazılan şeyler dışında pek bir şey göremedim.

Buyurun size böyle konuları araştırabileceğiniz, yazılan yazının sonuna kaynak koyan bir site, yönlendirdiği siteleri de ekleyeceğim inceleyebilirsiniz. İncelemeye üşenenlere de bir görsel iliştiriyorum sadece ilgili cümleyi okuyabilirler.

Eki Görüntüle 2157830

fazla kreatin almanın yan etkileri ve dozajları bu linkten creatine loading bölümüne gelip, 15. belirtilen kaynağa tıkladığınızda şu linke ulaşacaksınız.
PMC3407788

Her şeyi tabi ki incelemedim ilginç şeyler bulursanız tartışmaya açığım ancak günde 20gr kreatin alınabilir yazmama beğenmedim atacak arkadaşları sohbete devam etmeleri için davet ediyorum.
Attığınız kaynak genel olarak performans artışından bahsediyor. Ben bu konuda daha önce sağlık için pek sağlıklı olmadığına dair kanıtlar attım. Hatta bir üstünüzdeki mesaj fakat maalesef sanırım görememişsiniz. Buyurun tekrar atıyorum.

"Birçok takviyede olduğu gibi, kreatinin önerilen dozlardan daha fazla kullanım sindirim sorunlarına neden olabilir. Bir çalışmada, 5 gramlık önerilen doz sindirim problemlerine yol açmazken, 10 gramlık dozun diyare riskini % 37 oranında artırdığı görülmüştür."

10 gram bile tehlikeliyken siz 20 gramın tehlikesi olmadığını savundunuz :)

Kaynak:

"Creatine appears to be generally safe, although when it is taken at high doses there is the potential for serious side effects, such as kidney damage. High doses may also stop the body from making its own creatine."

Çeviri:
"Kreatin genel olarak güvenli gibi görünse de yüksek dozda alındığında böbrek hasarı gibi ciddi yan etkilere neden olma potansiyeli vardır. Yüksek dozlar vücudun kendi kreatinini üretmesini de engelleyebilir."

Kaynak:

Öncelikle attığım kaynakta sadece performans artışıyla alakalı yazı yok. İkinci olarak da senin yolladığın, supplementler sitesinin editörü tarafından yazılan yazıdan bir alıntı; 20 gram yükleme yaparken de, bir gün boyunca her biri 5 gramlık 4 porsiyonuna ayrılarak kullanılmalıdır. Sonuç olarak kreatin, önerilen dozlar ve yükleme talimatları takip edildiğinde sindirim sorunlarına sebebiyet vermez.
Buyrun attığınız ikinci kaynaktan da bir görsel.

1712139021709.png

Tam olarak nerede yazıyor 10 gramdan fazla alınmasının tehlikeli olduğu? Günde toplamda 20g diye özellikle yükleme dozajı belirtilmiş?

Kreatinin kullanımı günlük değildir, hatta çalışması için deponuzda belli bir miktarın üzerinde olması gerekir. Günlük 20gr ile 1 hafta kullanıp sonrasında 3-5gr a düşüren insanlara şahit oldum bir problem yaşamamışlardı. Yani 20 gr kullandıkları günler ile depolarını hızlıca doldurup seviyeyi korumak adına günlük 5 olarak sürekli kullanım şekline giriyorlardı mantıksız gelmiyor. Ben spor yapsam da yapmasam da 5gr kullanıyorum her gün tavsiyem de bu şekildedir.
Buyrun bu konunun başlama sebebi olan yazıma dönelim, "Günlük 20gr ile 1 hafta kullanıp sonrasında 3-5 grama düşüren insanlara şahit oldum bir problem yaşamamışlardı." yazdım ve şuan attığınız kaynaklarda da aynı şeyin yazdığını sadece tek eksik bir detay var onu belirtmemişim ancak bunu tamamlamak yerine söylediğim doğruları yanlışladınız, o ek şuydu 20gramı tek seferde almayın 4 porsiyona bölün diyorlar. Bilmiyorum kullanmadım ama onun bile çok önemli olmaması mümkün bunu bilmiyorum.

Kreatinin kullanımı günlük değildir, hatta çalışması için deponuzda belli bir miktarın üzerinde olması gerekir. Günlük 20gr ile 1 hafta kullanıp sonrasında 3-5gr a düşüren insanlara şahit oldum bir problem yaşamamışlardı. Yani 20 gr kullandıkları günler ile depolarını hızlıca doldurup seviyeyi korumak adına günlük 5 olarak sürekli kullanım şekline giriyorlardı mantıksız gelmiyor. Ben spor yapsam da yapmasam da 5gr kullanıyorum her gün tavsiyem de bu şekildedir.
İlk mesajınızda da yanlış birşey yok ki, Kreatin yükleme grafikleri böyledir zaten. Hep aynı yere ulaşılır ama daha hızlı depolar dolar. Neye beğenmedim attınız anlamadım.
1712140134405.png
1712140142237.png

Yeni konular

Geri
Yukarı