Kuryelerin ücreti yeterli mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kuryeler fazla kazanıyordu hayatları yok gibi bir şey hocam ayrıca sürekli tehlike altındalar kolaymı motor sürmek zamanında yetiştirmek oturduğumuz yerden sallaması güzel ama öyle olmuyor maalesef ben kuryelerin az aldığını düşünüyorum net 12-13K para kalması lazım giderler hariç ceplerine.

Ha bir de bu dediğin esnaf kuryeler için ve günlük +11 saat çalışanlar için geçerli. Diğerleri o kadar kazanmaz. %18kdv ödüyor, gelir vergisini ödüyor, bağkur ödüyor, muhasebeciye para ödüyor, motorun masrafları, kendi masrafları. Kaç olmasını dilersin maaşın?
[/QUOTE]
Net gelirin ne olduğundan haberin var mı ? Neredeyse kimse ne demek istediğimi anlamamış zaten. Olaya bir yalnızca bir taraftan bakıyorsunuz. Empati kuran yok ki.

Ha bir de bu dediğin esnaf kuryeler için ve günlük +11 saat çalışanlar için geçerli. Diğerleri o kadar kazanmaz. %18KDV ödüyor, gelir vergisini ödüyor, bağkur ödüyor, muhasebeciye para ödüyor, motorun masrafları, kendi masrafları. Kaç olmasını dilersin maaşın?

Ben kurdum hocam bak :D

Her şey okumak değildir herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok en basitinden kardeşim sen çok iyi bir demir ustasısındır ya da kasapsındır, sen doktordan da mühendisten diğer mesleklerden de daha fazla kazanabilirsin. Eski bir akrilik tezgah ustasıyım, bizim sektörde çok kazanan var ama maliyeti de bir o kadar çok idi. Allah sabır versin özel sektördekilere ben askeriyede kalacağım için umrumda değil artık hiçbir şey. 🤣
Ya hocam ben öyle bir şey dedim mi ? İstediğiniz anlama nasılda çekiyorsunuz her şeyi. Hayatının 16 yılını bir yere verip de ilkokul mezunu olan birinden az almanın bana garip geldiğini söyledim. Herkes okumalı diye bir şey mi dedim. Sistemi eleştiriyorum burada sistemi.

Buna bu şekilde bakmamak lazım. Örneğin yeni mezun bir mühendis 6-7 bin alıyor diyelim. Kuryeci/kargocu ise brüt 11-12 alsın. Eğer bu mühendis kendini geliştirmeye çalışırsa bir müddet sonra alacağı ücreti şu ankinin 2-2.5 katı olacak. Kıdemi, tecrübesi, bilgisi ilerledikçe daha yüksek mertebelere gelecek belki de. Ama kargocunun gelebileceği en üst mertebenin o şubenin müdürlüğü olduğunu düşünüyorum. Donanımsızsa oraya bile gelemez belki de.

Konu bu, okumadıysanız kargocu veya kurye olarak alacağınız 9-10 bin TL maaş şimdi de aynı olacak 5 sene sonra da. (Sabit ekonomi modeline göre.) Okuyup kendini geliştirirsen zaten yüksek mertebelere gelirsin.
Mantıki bir bakış açısı hocam.

Fıtık oluyor adamlar. Çeşitli sağlık problemi yaşıyorlar. O kadar kolay olsa kimse okumaz kuryelik yaparlar. Kuryenin aldığı az bile sayılır. Trafikte hep sakatlanma riskleri var. Hadi kendini kazadan kurtardı bu sefer motorunun bir sürü arızası masrafı var. Standart bakımları var. 50 tür insan modeliyle uğraşıyorlar. Çoğumuzun internette görüp tiksindiği toksik modelleri adamlar kanlı canlı görüyor. Gençlik zamanında hadi günde 5 - 10 saat sürdü motorunu kuryeliğini yaptı diyelim. Bunun yaşlılığı da var. Okuyan adam yaşlanınca masa başında ya da benzer rahat ortamlarda işini yaparken o adam yine motor sürmeye mahkum olacak. Şu an aklıma gelmeyen birçok neden daha vardır. Bir şeyi tartarken birçok açıdan düşünmek lazım.
Hocam ben net gelir diyorum inatla ve inatla motor masrafları vs diyorsunuz. Diğer demek istediğinizi de anladım hocam. Özellikle ilerleyen yaş muhabbetinde çok haklısınız.

Biraderim bu söylediğin aşırı saçma ve komikti gerçekten şakamatiksin. Bir de her okuyan ya da okumayan çok kazanacak veya az kazanacak diye bir şey yok. Anlayacağın dili ben biliyorum attığım videoyu izlersen sevinirim. 😀

SÜRPRİZ

2:00 sonrasını dikkatli izle.

30 bin verseler yapmam bu mesleği. Yazın güneşin altında pişeceğim, kışın da kar buz demeden donuma kadar ıslanacağım, tüm gün o şekilde gezeceğim, üstüne bir parça sakız götürdüm diye sırıta sırıta 5 kuruşu bahşiş diye verecekler ha? İsterlerse 100.000 versinler yapmam.

Özenen varsa bence gidip kurye olmayı denemeli. Birkaç gün sonra herkesin fikrinin değişeceğine eminim. Belki de Türkiye şartlarında en kötü olan meslek bu. Trafik kurallarına uyan bir millet değiliz, her an hızlı olacağım diye kaza yaparım diye ödüm kopar. Çaresiz kalanlar dışında bu mesleği mutlu mutlu yapan birinin olacağını düşünmüyorum. İşkence diye yapılabilir.

30 bin verseler yapmam bu mesleği. Yazın güneşin altında pişeceğim, kışın da kar buz demeden donuma kadar ıslanacağım, tüm gün o şekilde gezeceğim, üstüne bir parça sakız götürdüm diye Siri'ta Siri'ta 5 kuruşu bahşiş diye verecekler ha? İsterlerse 100.000 versinler yapmam.

Özenen varsa bence gidip kurye olmayı denemeli. Birkaç gün sonra herkesin fikrinin değişeceğine eminim. Belki de Türkiye şartlarında en kötü olan meslek bu. Trafik kurallarına uyan bir millet değiliz, her an hızlı olacağım diye kaza yaparım diye ödüm kopar. Çaresiz kalanlar dışında bu mesleği mutlu mutlu yapan birinin olacağını düşünmüyorum. İşkence diye yapılabilir.

Zorlayan yok zaten tanıdıklarım bu işi sermaye ve gelecek için küçük çaplı bir proje olarak görüyor yani para biriktiriyorlar. Bu işi yapanlar zaten zevk için yapmıyordur zannetmiyorum para için tamamen.

Para için rezil oluyorlar.

Sana göre öyle hocam adamın nişanlısı veya sevgilisi var 1-2 yıl içinde evlenmesi gerek ne yapsın asgari ücret yetersiz kalıyor sorumluluk sizi bilmem benim üzerimde öyle bir sorumluluk olsa mecburen çalışırdım her şey ateş pahası evlenmekmin 300k bu devirde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı