LGS 2023'te hayal kırıklığı yaşadım

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.

Kardeşim hiç üzülme LGS yolculuğun çok küçük bir adımı. Sen önüne bak. Sana lise son olarak söylüyorum hiç dert edeceğin bir şey olmayacak. Lise kötüyse internetten tamamlarsın. O kadar güzel anlatanlar var YouTube'dan. Alışınca okula ihtiyacım yok gibi hissedeceksin.

Güzel kardeşim kendi eğitim hayatımı anlatmak istiyorum, bi parça uzun olabilir hakkını helal et.
Ben 24 yaşında bir gencim.

O zamanlar İstanbul'daydım ve laylaylom geçirirdim. Çok başarılıydım, hiç ders çalışmadan hep 100 alırdım takdirler falan filan...

Bizim zamanımızda SBS vardı (bugünkü adı LGS), totalde 400 puan aldım ve okulum bana dedi ki:
-Meslek lisesinden başka hiçbir yere gidemezsin, senden bi nane olmaz!

9. sınıfın başında, özel sebeplerden ötürü Mardin'e taşındık. Meslek lisesinden birine gittiğimde oradan bir hocamız bana anadolu lisesine gitmemi söyledi ve anadolu lisesine kayıt yaptırdık.
Orada da tatsız olaylar oldu, terör olayları vs. 9-10 ve 11'in ilk yarısı harap oldu. Terör mağduruyum özetle.

Ankara'ya geldik, liseden kalmamak için dil bölümü seçtim, zar zor bitirdim okulu. Diploma notum 78. Hocalarımdan da rica ettim, 12.sınıftayken dilden değil sayısaldan hazırladım kendimi, çünkü hayalim bilgisayar bölümü okumaktı.

2017'de YGS'ye girdim, (bugünkü adı TYT) 180 puan barajı vardı 236 puan, 600k sıralama ile Ankara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı kazandım. Yaklaşık 22,5 net Türkçe, 4 net Matematik, 12,5 net Fen ile kazandım bu puanı.

Ailemin ekonomik sıkıntılarından ötürü gitmedim ayrı mesele. Ticarete atılmayı seçtim.

İçimde ukte kaldığı için bu sene yine hazırlanıyorum, hala çalışıyorum sınava. Dil bölümü mezunu olduğum için, dersane ile vakit kaybetme lüksüm olmadığı için, 2 yıllık okuduktan sonra ya bilgisayarla alakalı bir işten yürürüm, ya da 4 yıllığa bir gün tamamlarım.

Diyeceğim o ki sana bir abi tavsiyesi olsun. LGS'nin hiçbir önemi yok bunu asla unutma. Dünyanın da sonu değil. Önemli olan üniversite diploması. En kötü lisede okusan bile, önemli olan şey senin mezun olduğun bölüm ve üniversite diploman. Bunu sakın aklından çıkarma, asla kendini salma, moralini bozma.

Gelecekte umarım her şey gönlünce olur. Hayatta başarılar dilerim.
Tamam da bakın eski eğitim sistemiyle şimdiki aynı değil, eskiden çalışan kazanıyordu, şimdi parası olan ve çalışan, paran yoksa bitersin. Bende bu sene Lgs de çuvalladım, 400 aldım ailem sürekli kafama sokuyor.

Ben sınava büyük bir ümit heyecanla girerken çıkışta hiç öyle olmadı. Denemelerde istediğim lise tutuyoken LGS'de tutmadı ne diyeceğim yapacağım bilmiyorum. Ailemi hayal kırıklığına uğrattım. Nasıl istediğim liseyi kazanamadım onu düşünüyorum. Arkadaşlarım ile deneme puanlarımız neredeyse aynıyken LGS'de ben onlardan çok geride kaldım. Onlar istediği liseleri kazandılar ben kazanamadım, ne yapacağım bilmiyorum kendi berbat hissediyorum. Yaşadığım ilçede kazanmak istediğim liseden hariç adamakıllı lise yok. Ne yapacağım şimdi hiç bilmiyorum.
üzme kendini bunlar gelip geçici şeyler. yaşadığın bu durumu tecrübe olarak gör ve ileriye bak. ben teog'a gireceğim diye hazırlanırken sistemi değiştirip lgs'yi getirmişlerdi. ilk lgs olduğu için meb bile ne yapacağını bilmiyordu ve sonucunda da bir çok kişinin emeğini hiç ettiler. arkadaşlarım daha iyi liselere giderken ben açıkta kaldım. napacağım diye düşünürken şansıma okul müdürünün tavsiyesiyle yazılım ve bilgisayar alanında bir teknik liseye girdim. şaşırcaksın ki 450 480 yapan arkadaşlarım şu an benden daha mutsuz. mühendis olacağını düşündüğüm çocuklar şu an boş boş gezip duruyorlar. burda anlamanı istediğim tek bir nokta var, eğer içindeki çalışma azmi dinmez, hedefine sıkıca bağlanırsan hiç bir çalışma ve çaban sonuçsuz kalmaz:)) üzülürsen yorulursun, yorulursan hasta olursun, hasta olursan annen baban daha çok üzülür.

D

Dostum elbette bu yaşadığın bölgeye göre fark ediyor ama LGS çok kafana takacağın ya da ailemi hayal kırıklığına uğrattım diye düşünebileceğin bir şey olmasın seni ne kadar rahatlatır bilmiyorum ama ben LGS zamanı meslek lisesine istemeden gitmiştim ama hiç çalışmamıştım sınava onunda etkisi vardı orada güzel dostluklar edindim ardından orada derslerime çalışıp ortalamamı yükseltip pandemi sonrası 11. sınıfta normalde sınav notumla giremeyeceğim bir okula geçiş yaptım sende öyle yapabilirsin 9. sınıfta çalışır 10. sınıfta geçebilirsin ben şu an YKS'ye gireceğim yine LGS de olduğu gibi iyi bir yer kazanamayabilirim ama umudumu asla kaybetmem sende kaybetme her zaman 2. bir yol vardır bunu unutma.
bu adam aynı ben ya. bu yıl durmadan yks'ye çalıştım. istediğim üniversite için en az 30k yapmam lazım. lakin 200k yapsam bile üzülmem.

Çoğu arkadaşımla birlikte bir liseye gidecekken ben ayrı kalacağım ve gideceğim yerde çok dandik bir lise olacak herhalde. Ailemi de hayal kırıklığına uğrattım, en çok da ona üzülüyorum.
Benim arkadaşım da aynı şeyi yaşadı; gideceğimiz lise geçen sene en düşük 446 puandan almış bir öğrenciyi, benim arkadaşım da 440 civarı bir şey aldı. Ne güzel 3 arkadaş fen lisesine gidecekken o anadolu lisesine gidecek.

O zaman daha kötü çalışıp ta yapamadıysan. Liseyi özelde ya da dershaneye gitmezsen üniversite kazanmanda zor olur. Ve Türkiye şartlarında iyi bir üniversiteden mezun değilsen ya işsiz kalıyorsun ya da düşük maaşlarla çalışıyorsun. Lise bitince sanayi de çalışmaya başlarsan zorlanırsın. En iyisi sen şimdiden sanayide çıraklığa başla ki 4 yılda orada yüksel liseyi de açıktan okursun.
sen ne boş bi herifsin ya. -de’yi -da’yı düzgün ayıramıyorsun çocuğun psikolojisini bozmaya çalışıyorsun. git tiktok izle girme buraya. (sevgili modlar kusura bakmayın biraz sinirlendim.)

Çoğu arkadaşımla birlikte bir liseye gidecekken ben ayrı kalacağım ve gideceğim yerde çok dandik bir lise olacak herhalde. Ailemi de hayal kırıklığına uğrattım, en çok da ona üzülüyorum.
Benim kuzenim proje meslek lisesinr gidiyor lgsye hiç çalışmamıştı şuan aylık 2000tlye staj yapıyor havalimanında fen lisesi fen lisesi diye tutturmana gerek yok

1 puan fark ile istediğim okula gidemeyen ben.

Sen ne boş bir herifsin ya. -de'yi -da'yı düzgün ayıramıyorsun çocuğun psikolojisini bozmaya çalışıyorsun. Git TikTok izle girme buraya. (sevgili modlar kusura bakmayın biraz sinirlendim.)

Doğruları söyledim sadece. TikTok izlemek ne alaka o kısmı anlamadım? Hayatım da bir kez bile o uygulamayı indirmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı