İnceleme Logitech F310 Gamepad

Merhaba arkadaşlar. 3-4 aydır F310 gamepad kullanmaktayım. Daha önce farklı 3-4 popüler gamepad daha kullandım. Yazıda F310'u açıkladıktan sonra diğerleriyle karşılaştıracağım. Kendim güzel fotoğraf çekemediğim için internetten aldım. Gerçeğiyle birebir aynı.

Özellikle eksilerini anlatmaya çalışacağım.

Ergonomi:

•Ellerim büyük olmasına rağmen herhangi bir rahatsızlık duymadım. Güzel bir tutuşu var. Klasik PS gamepadleri gibi tuş yerleşimine sahip.

images (5).jpeg

•Fotoğrafta da göründüğü gibi tetik tuşlarının hemen arkasında bir boşluk var. Orta parmağınız oraya geliyor ve R1-R2 tuşlarını tek parmakla kullanıyorsunuz. Orta parmakla da kullanmak mümkün ama o zaman rahatsız bir tutuş oluyor. Orijinal Xbox veya PS gamepadlerinden geçince alışmak zaman alıyor fakat alıştıktan sonra problem olmuyor.

images (6).jpeg

•Resimde de gördüğünüz gibi tetik tuşlarının boyutları biraz küçük. İşaret parmağımın 1 boğumunu kaplayamıyor bile. İlk başlarda uzun kullanımlarda rahatsız etti fakat zamanla alıştım.

Hassasiyet:

•Analog tuşları çok hassas değil. Savaş oyunlarını bu gamepad ile oynarsanız belli seviyeye kadar anca taşır.

• Tetik tuşları analog tuşlarına göre daha hassas fakat ilk aldığınızda çok sert oluyor. Şu anda da çok yumuşadığını düşünmüyorum. Benim hoşuma gitti fakat herkes beğenmeyebilir.

Araba oyunlarında neredeyse orijinal Xbox gamepadi kadar ayrıntılı gaz verebildiğini düşünüyorum. F310 %0-25 aralığında güzel performans vermedi.

Ses:

•Geldik en can alıcı noktaya. Gamepadin sağ tarafında yer alan AXBY tuşları çok gürültülü çalışıyor. O tuşlara basarken pat pat plastik sesini çok net duyuyorsunuz.

Ok tuşları bu kadar gürültülü değil fakat yine bir ses var. Rahatsız edici düzeyde olduğunu düşünmüyorum.

Genel değerlendirme:

Sizi genel olarak üzmeyeceğini belirtmeliyim. Bu bütçedeki diğer gamepadlerden her yönde önde olduğunu düşünmekteyim.

Yarış ve açık dünya oyunlarında beni üzmedi. Şu ana kadar popüler birçok oyunda test ettim. RDR2, Dying Light 2, FH5... FPS oyunları PC'de zaten gamepadle çok zor oluyor, bu gamepad ile oynanmamalı.

Şu anda en ucuz 428TL. Maalesef bu fiyata değiyor fakat maksimum 300-350 bandını hak ettiğini düşünüyorum.

Artıları:
Fiyatı diğerlerine göre daha ucuz.
Sağlam bir ürün.

Eksileri:
Kaygan bir malzemesi var.
Tetik tuşu çok küçük.
AXBY tuşları gürültülü.
Titreşim yok.(Ben zaten kullanmıyorum.)

Birkaç gamepad ile karşılaştırma:

•XBOX 9. nesil:

Evet, bu 2 gamepad arasında 1000TL üstü fiyat farkı var ama yine de F310 ne kadar yaklaşabilmiş söyleyebilirim.

Tetik tuşlarında beklemediğim seviyede yakınlık var. Biraz hassasiyet farkı var. Tetik tasarımı yüzünden F310 çok geri düşüyor. Biraz daha geniş yapsalar çok daha güzel olurdu.

Analoglar karşılaştırılamaz bile. Normal bir şey, fiyat farkı çok.

Genel rahatlıkta F310'un tuş yerleşimine daha alışkın olsam da XBOX çok daha önde. XBOX'ta sanki elimde tahta parçası tutar gibi rahattım. F310 bu konuda geriye düşüyor.

Ses konusunda da XBOX doğal olarak önde.

•DS3 ve DS4:

Bu 2 gamepadin birbirine benzer olduğunu düşündüğümden ikisini aynı karşılaştırmaya alacağım.

Genel hassasiyet konusunda PS daha iyi durumda. Zaten fiyatları da daha yüksek. Tetik tuşlarında F310'un neredeyse aynı olduğunu söyleyebilirim.

Rahatlık açısından baktığımızda tuş yerleşimleri aynı olmasına rağmen PS daha önde. Sebebi ise yazının en üstündeki ilk fotoğrafta gözüken tetik tuşlarının arkasındaki boşluk. PS gamepadleri ile R1-R2, L1-L2 tuşarına çok rahat aynı anda basabilmeme rağmen F310 bu ayrıcalığı tanımıyor.

•Benzer fiyattaki dandik marka veya çakma gamepadler:

Burada F310 tek şey hariç her şeyde daha önde. Bazı gamepadler XBOX ve PS tasarımını direk kopyaladığından onlar daha rahat oluyor ama malzeme kalitesi, hassasiyet gibi faktörlerde F310 önde.

Evet arkadaşlar yazım bu kadardı. Profosyonel değil ama kendi fikirlerimden oluşan bir yazı.

Yazı hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle XBOX ile karşılaştırma konusunda ekstra bilgi isterseniz söyleyebilirim çünkü şu anda ikisine de sahibim.

Hocam FPS oyunlarında oyunun gamepad optimizasyonu ve oynama süresiniz fazla olması yani alışmanız lazım. İlk olarak denediğinizde zor oluyor ama alalı 2 yıl oldu şu anda FPS oyunlarında çok iyi oynatıyor.

Merhaba arkadaşlar. 3-4 aydır F310 gamepad kullanmaktayım. Daha önce farklı 3-4 popüler gamepad daha kullandım. Yazıda F310'u açıkladıktan sonra diğerleriyle karşılaştıracağım. Kendim güzel fotoğraf çekemediğim için internetten aldım. Gerçeğiyle birebir aynı.

özellikle eksilerini anlatmaya çalışacağım.

Ergonomi:

•Ellerim büyük olmasına rağmen herhangi bir rahatsızlık duymadım. Güzel bir tutuşu var. Klasik PS gamepadleri gibi tuş yerleşimine sahip.

Eki Görüntüle 1640070

•Fotoğrafta da göründüğü gibi tetik tuşlarının hemen arkasında bir boşluk var. Orta parmağınız oraya geliyor ve R1-R2 tuşlarını tek parmakla kullanıyorsunuz. Orta parmakla da kullanmak mümkün ama o zaman rahatsız bir tutuş oluyor. Orijinal Xbox veya PS gamepadlerinden geçince alışmak zaman alıyor fakat alıştıktan sonra problem olmuyor.

Eki Görüntüle 1640076

•Resimde de gördüğünüz gibi tetik tuşlarının boyutları biraz küçük. İşaret parmağımın 1 boğumunu kaplayamıyor bile. İlk başlarda uzun kullanımlarda rahatsız etti fakat zamanla alıştım.

hassasiyet:

•Analog tuşları çok hassas değil. Savaş oyunlarını bu gamepad ile oynarsanız belli seviyeye kadar anca taşır.

• Tetik tuşları analog tuşlarına göre daha hassas fakat ilk aldığınızda çok sert oluyor. Şu anda da çok yumuşadığını düşünmüyorum. Benim hoşuma gitti fakat herkes beğenmeyebilir.

Araba oyunlarında neredeyse orijinal Xbox gamepadi kadar ayrıntılı gaz verebildiğini düşünüyorum. F310 %0-25 aralığında güzel performans vermedi.

ses:

•Geldik en can alıcı noktaya. Gamepadin sağ tarafında yer alan axby tuşları çok gürültülü çalışıyor. O tuşlara basarken pat pat plastik sesini çok net duyuyorsunuz.

Ok tuşları bu kadar gürültülü değil fakat yine bir ses var. Rahatsız edici düzeyde olduğunu düşünmüyorum.

genel değerlendirme:

Sizi genel olarak üzmeyeceğini belirtmeliyim. Bu bütçedeki diğer gamepadlerden her yönde önde olduğunu düşünmekteyim.

Yarış ve açık dünya oyunlarında beni üzmedi. Şu ana kadar popüler birçok oyunda test ettim. RDR2, Dying Light 2, FH5.. FPS oyunları PC'de zaten gamepadle çok zor oluyor, bu gamepad ile oynanmamalı.

Şu anda en ucuz 428TL. Maalesef bu fiyata değiyor fakat maksimum 300-350 bandını hak ettiğini düşünüyorum.

artıları:
Fiyatı diğerlerine göre daha ucuz.
Sağlam bir ürün.

eksileri:
Kaygan bir malzemesi var.
Tetik tuşu çok küçük.
Axby tuşları gürültülü.
Titreşim yok.(ben zaten kullanmıyorum.)

birkaç gamepad ile karşılaştırma:

•Xbox 9. nesil:

Evet, bu 2 gamepad arasında 1000TL üstü fiyat farkı var ama yine de F310 ne kadar yaklaşabilmiş söyleyebilirim.

Tetik tuşlarında beklemediğim seviyede yakınlık var. Biraz hassasiyet farkı var. Tetik tasarımı yüzünden F310 çok geri düşüyor. Biraz daha geniş yapsalar çok daha güzel olurdu.

Analoglar karşılaştırılamaz bile. Normal bir şey, fiyat farkı çok.

Genel rahatlıkta F310'un tuş yerleşimine daha alışkın olsam da Xbox çok daha önde. Xbox'ta sanki elimde tahta parçası tutar gibi rahattım. F310 bu konuda geriye düşüyor.

Ses konusunda da Xbox doğal olarak önde.

•DS3 ve DS4:

Bu 2 gamepadin birbirine benzer olduğunu düşündüğümden ikisini aynı karşılaştırmaya alacağım.

Genel hassasiyet konusunda PS daha iyi durumda. Zaten fiyatları da daha yüksek. Tetik tuşlarında F310'un neredeyse aynı olduğunu söyleyebilirim.

Rahatlık açısından baktığımızda tuş yerleşimleri aynı olmasına rağmen PS daha önde. Sebebi ise yazının en üstündeki ilk fotoğrafta gözüken tetik tuşlarının arkasındaki boşluk. PS gamepadleri ile R1-R2, L1-L2 tuşarına çok rahat aynı anda basabilmeme rağmen F310 bu ayrıcalığı tanımıyor.

•Benzer fiyattaki dandik marka veya çakma gamepadler:

Burada F310 tek şey hariç her şeyde daha önde. Bazı gamepadler Xbox ve PS tasarımını direk kopyaladığından onlar daha rahat oluyor ama malzeme kalitesi, hassasiyet gibi faktörlerde F310 önde.

Evet arkadaşlar yazım bu kadardı. Profesyonel değil ama kendi fikirlerimden oluşan bir yazı.

Yazı hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Özellikle Xbox ile karşılaştırma konusunda ekstra bilgi isterseniz söyleyebilirim çünkü şu anda ikisine de sahibim.

Hocam FPS oyunlarında oyunun gamepad optimizasyonu ve oynama süresiniz fazla olması yani alışmanız lazım. İlk olarak denediğinizde zor oluyor ama alalı 2 yıl oldu şu anda FPS oyunlarında çok iyi oynatıyor.
Gamepad kullanım sürem çok fazla fakat PC'de FPS oyunlarında alışamadım. Konsollarda 10 sene civarı FPS oyunları oynadım.

Hocam CarX Drift Racing Online'da deneme şansınız oldu mu? Oyunu çoğu kişi Controller ile oynuyor ben de bunu almayı düşünüyorum. Analogların hassas olması önemli.

Hocam CarX Drift Racing Online'da deneme şansınız oldu mu? Oyunu çoğu kişi Controller ile oynuyor ben de bunu almayı düşünüyorum. Analogların hassas olması önemli.
Bu oyunda hiç denemedim ama tonla yarış oyununda denedim. Sıkıntı yaratmadı.

Şu anda Dirt Rally 2.0 indiriyorum. Eğer o oyunda beğenirsem her yarış oyununda düzgün demektir. O oyun gerçekten zorluyor çünkü.

@elroNNd

Hocam dün işim olduğundan deneyemedim ama bugün deneme şansım oldu. Dirt Rally 2 'de güzel performans veriyor. Bence bu oyunda böyle veriyorsa sizin oyunda da güzel performans verir.

Son düzenleme:
Bu oyunda hiç denemedim ama tonla yarış oyununda denedim. Sıkıntı yaratmadı.

Şu anda Dirt Rally 2.0 indiriyorum. Eğer o oyunda beğenirsem her yarış oyununda düzgün demektir. O oyun gerçekten zorluyor çünkü.

@elroNNd

Hocam dün işim olduğundan deneyemedim ama bugün deneme şansım oldu. Dirt Rally 2'de güzel performans veriyor. Bence bu oyunda böyle veriyorsa sizin oyunda da güzel performans verir.

Çakma DualShock 4 mü alsam bu konsolu mu alsam kararsızım tetik tuşu ile yarım gaz verebiliyor musunuz yarış oyunlarında 470 TL gibi bir fiyatı var alınır mı sizce? önerir misiniz?

Çakma DualShock 4 mü alsam bu konsolu mu alsam kararsızım tetik tuşu ile yarım gaz verebiliyor musunuz yarış oyunlarında 470 TL gibi bir fiyatı var alınır mı sizce? Önerir misiniz?

Çok yüksek ihtimalle yarı gaz verebilirsiniz.

Çakma DualShock 4 mü alsam bu konsolu mu alsam kararsızım tetik tuşu ile yarım gaz verebiliyor musunuz yarış oyunlarında 470 TL gibi bir fiyatı var alınır mı sizce? Önerir misiniz?

Çakma DualShock'ta yarım gaz verememe şansınız var. Biraz şansınıza kalmış. Ben olsam F310 alırdım.

Dosya Ekleri

• 1678390494893.png
    1678390494893.png
    356,2 KB · Görüntüleme: 45
Çakma DualShock 4 mü alsam bu konsolu mu alsam kararsızım tetik tuşu ile yarım gaz verebiliyor musunuz yarış oyunlarında 470 TL gibi bir fiyatı var alınır mı sizce? önerir misiniz?
Yarım gaz verebildim birçok yarış oyununda. Sadece Asetto Corsa'da denemedim çünkü hoşuma gitmeyen bir oyun. Onun dışındakinpopüler her oyunda denedim ve düzgün çalışıyor. Çakma DS3 kullandım bir süre ve yarım gaz veremiyordum. Bence F310 alın.

@elroNNd hocam profiller benziyor sanki. 😁

Bu gamepadle FPS oyunlarında sıkıntı yaşayan tek ben değilmişim...
Sarmadı hocam. Orijinal XBOX kolu da var bende, onunla çok daha zevkli. F310 yerine klavye mouse devam ediyorum uzun bir konsol geçmişim olmasına rağmen.

Yeni konular

Geri
Yukarı