Çözüm Logitech Z506 Ses Sisteminden Gelen Çatırtı Sesi

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Cursedblood

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Software Developer
Herkese merhaba. Daha önce bu arıza ile ilgili konu açılmıştı, benzer sorundan bende muzdariptim. Konuyu açan arkadaş farklı bir yöntemle arızasını gidermiş olsa da benzer arızaya sahip kullanıcılar olabileceğinden yeni başlık açtım.

İlgili konu linki: Ses sisteminden gelen "tup tup" sesler

Logitech Z506 ses sistemimi severek kullanıyorum. Ses kalitesi ve bassları gayet tatmin edici. Uzun bir süre önce başlayan arızayı türlü çözüm yolları denememe rağmen gideremedim. Cihaz açıldıktan 1-2 dk sonra bass kutusundan ve sol hoparlörden ''çatırtı-patırtı'' sesleri geliyordu. Modemden uzaklaştırma, kablosuz kapatma, akım koruyuculu priz, normal priz, farklı evde deneme, farklı cihazda deneme dahil aklıma gelebilecek her yöntemi denedim, çözemedim.

Geçtiğimiz günlerde yetkili servisi ile görüştüm, cihazı yollamamı istediler. Çalıştığım yerdeki bir abim cihazı getirmemi söyledi. Birlikte bass kutusunu açtık (cihazın garanti süresi doldu). Biraz inceleme sonrası vidalara sıkılan mumun üzerinin pas ile kaplandığını farkettik. Sıfır nemli ortamda kullanmama rağmen ses kartının üzerindeki vidalar pas tutmuş ve bu paslar yürüyerek devrenin üzerindeki yollar arasında bağlantı kurmuş. Yani kısa devre oluşuyor. Arızanın 1-2 dk sonra başlama sebebi ise cihazın ısınması.

Dikkatlice bu yollar ve arasındaki pasları temizledik. VD40 sıktık ve fırçaladık. Sorun çözüldü. :cool: Şimdi -maşallah- canavar gibi çalışıyor.

Umarım işinizi görür.

@Ali Çelik
@Bthn

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı