LOL FPS sorunu ve işlemci sorunu

Birader98

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba LOL'da 50 FPS geçemiyordum. Oyun başında 120 FPS ile başlasam bile fan sesi gelmeye başladıktan sonra FPS 30 sınırına düşüyordu. En yüksek işlemci durumunu %100'den %80 indirince FPS'im artık 100'den aşağıya inmez oldu ve fan sesi duymuyorum bunun sebebi ne olabilir? Bir anda FPS sorunum çözüldü ve her şeyi yapmıştım en düşük ayarlara almıştım bütün özellikleri, sesi kapattığım halde en düşükte bile 30 FPS alıyorken şu an orta grafik ayarlarında 90 FPS alabiliyorum. Bunun işlemci durumunu düşüğe almamda ki yararını açıklayabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne ? Yahu Lol kaldırmıyor ne ya ? ciddimisin sen ? Total war warhammer'dan haberin yok senin bence.
Total War Warhammer 2'yi ben ilk çıktığı gün aldım kardeşim. Medival Total War'dan itibaren serinin bütün oyunlarını zamanındayken oynadım. Sonradan değil yani. i3, pentium işlemci ile bile %100 kullanım görülmüyor Total War Warhammer2'de. Şöyle bırakayım incele.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Total War Warhammer 2'yi ben ilk çıktığı gün aldım kardeşim. Medival Total War'dan itibaren serinin bütün oyunlarını zamanındayken oynadım. Sonradan değil yani. i3, pentium işlemci ile bile %100 kullanım görülmüyor Total War Warhammer2'de. Şöyle bırakayım incele.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Ortalama yüzde 78 görüyor farkındamısın ? Ve bu az bi değer değil. Lol kaç görüyor söylermisin?

Ortalama yüzde 78 görüyor farkındamısın ? Ve bu az bi değer değil. Lol kaç görüyor söylermisin?
Bu videoyu izleyip ortalama olarak %78 çıkarıyorsan matematikle ilgili sorunlar var demektir. Tebrik ediyorum, nasıl başardın %78 çıkarmayı buradan. 😄 İlk 50 saniye i3 işlemci ile %60'larda geziyor ardından %75 altında kalıyor genel olarak. Nadiren %75-78 arası gidip geliyor. Bu durumda ortalama %78 mi? 🙂 Değil tabii ki. Video burada gören herkeste izleyebiliyor. Total War Warhammer2 işlemciye yüklenen bir oyun değil önce burada bir anlaşalım. i3'e bile tam yüklenmiyor. Lol konusunda ise sen yüksek FPS'lerde takılmak istiyorsan stabil olarak işlemcinin çekirdeklerinin 120 tane olmasının bir önemi yok. İşlemcinin çekirdek başına gücü önemli, stabil çalışma performansı önemli. i5 7600 mükemmel diyebileceğimiz bir işlemci değil. Neden senin R5 2600 ile alamadığın performansı ben yağ gibi alıyorum? RTX 2060 Super kullanıyorsun. Markalar aynı benim mevcutta kullandığım kartın aynı markası bir jenerasyon sonrası ve daha kaliteli çiplisi. RAM miktarları aynı 2400Mhz kullanıyorum. Sorun nedir kardeşim anakartın mı kalitesiz ? (!) 😄😄
Bak şöyle bir şey gördüm. Her zaman söylemişimdir. Oyun oynayacaksan Intel.

Son düzenleme:
Bu videoyu izleyip ortalama olarak %78 çıkarıyorsan matematikle ilgili sorunlar var demektir. Tebrik ediyorum, nasıl başardın %78 çıkarmayı buradan. 😄 İlk 50 saniye i3 işlemci ile %60'larda geziyor ardından %75 altında kalıyor genel olarak. Nadiren %75-78 arası gidip geliyor. Bu durumda ortalama %78 mi? 🙂 Değil tabii ki. Video burada gören herkeste izleyebiliyor. Total War Warhammer2 işlemciye yüklenen bir oyun değil önce burada bir anlaşalım. i3'e bile tam yüklenmiyor. Lol konusunda ise sen yüksek FPS'lerde takılmak istiyorsan stabil olarak işlemcinin çekirdeklerinin 120 tane olmasının bir önemi yok. İşlemcinin çekirdek başına gücü önemli, stabil çalışma performansı önemli. i5 7600 mükemmel diyebileceğimiz bir işlemci değil. Neden senin R5 2600 ile alamadığın performansı ben yağ gibi alıyorum? RTX 2060 Super kullanıyorsun. Markalar aynı benim mevcutta kullandığım kartın aynı markası bir jenerasyon sonrası ve daha kaliteli çiplisi. RAM miktarları aynı 2400Mhz kullanıyorum. Sorun nedir kardeşim anakartın mı kalitesiz ? (!) 😄😄
R5 2600 alma sebebim bir f/p ikincisi ise yayın. i5 7600 ile yayın yaparsam drop'dan geçemem. Dostum 2-3 fps için almaya değmez diye düşünüyorum halen. Ayrıca Ram'lerim dual channel 3200mhz. Sen şunu anlamıyorsun ben AAA oyunlar'da darboğaz veya fps drop yemiyorken lol'de az fps almamı normal görüyorsun.. Ayrıyetten i7-7700k'lı bir sistemim vardı önceden bakabilirsin profilim'den fps testleri bile mevcut, 4 çekirdekli bir işlemciye o kadar para verdiğme hala yanıyorum. Bu arada lütfen şunu deme bana oyunlar tek çekirdek performasına bakıyor. Hayır bakmıyor bir çok oyunda tüm çekirdekleri kullandığını görüyorum. Sorun oyunda dostum işlemcide değil. Ayrıyetten Şuan bile intel sistem dizmek bana saçma geliyor. Hem fiyat açısından hemde performans.
Ayrıyetten total war warhammer 2'de sanırım hiç çok büyük muharebelere girmedin.
Ha şunu'da şimdi gördüm alamadığın performansı yağ gibi alıyorum demişsin. Ben Lol hariç şuan oynadığım tüm oyunlar'da yağ gibi performans alıyorum :) Ark denen lanet opti sorunlu bir oyunda bile epic ayarlarda 80 fps alıyorum.

Ayrıyetten total war warhammer 2'de sanırım hiç çok büyük muharebelere girmedin.
Görüntü, ses render için yüksek çekirdek gücü şart böyle durumlarda bende zaten AMD öneriyorum. Intel sistem dizmek için kesinlikle saçma değil çünkü Intel'in verip AMD'nın veremediği aynı şekilde AMD'nın verip Intel'in veremediği etkenler var. Tercih meselesi. Ha şu anda alınmaz doğru söylüyorsun çünkü yeni nesil geliyor. Intel sistem dizmek saçma olsaydı Recep ve Ali bey yakın zamanda i9 9900k'lı bir sisteme geçmezlerdi ekip için emin ol.
Warhammer 2 konusunda bu neyin ısrarı anlamadım yani, burada istediğin yöneticiye yazıp sorabilirsin. İnsan her zaman yeni şeyler öğrenebilir gelişmenin temel noktası budur. Büyük çok oyunculu oyunlarda BattlefieldV, Call Of Duty Warzone gibi oyunlar işlemciye ciddi anlamda yüklenen oyunlardır.
Optimizasyon sorunu dediğin şey ise sistemde bağımsız olarak yaşanan sorunlardır. Sen elinde çok iyi bir sistemin olmasına rağmen düşük FPS alıyorsan bu optimizasyon sorunudur. Sana bir örnek vereyim Total War serisinin bazı oyunlarında mesela Empire, Napoleon Total War'da falan diğer devletlerin hamle sırası aktif hale getirdiğinde i9 9900k ile bile girsen o sistem yer yer kasar. Başkasının bilgisayarında kasıyor oynatmıyorsa, senin bilgisayarında gayet güzel oynanıyorsa orada optimizasyon sorunu yoktur. Kullanım yüksektir ki Lol'de kullanım da yüksek değil. Ekran kartı için özellikle.

Görüntü, ses render için yüksek çekirdek gücü şart böyle durumlarda bende zaten AMD öneriyorum. Intel sistem dizmek için kesinlikle saçma değil çünkü Intel'in verip AMD'nın veremediği aynı şekilde AMD'nın verip Intel'in veremediği etkenler var. Tercih meselesi. Ha şu anda alınmaz doğru söylüyorsun çünkü yeni nesil geliyor. Intel sistem dizmek saçma olsaydı Recep ve Ali bey yakın zamanda i9 9900k'lı bir sisteme geçmezlerdi ekip için emin ol.
Warhammer 2 konusunda bu neyin ısrarı anlamadım yani, burada istediğin yöneticiye yazıp sorabilirsin. İnsan her zaman yeni şeyler öğrenebilir gelişmenin temel noktası budur. Büyük çok oyunculu oyunlarda BattlefieldV, Call Of Duty Warzone gibi oyunlar işlemciye ciddi anlamda yüklenen oyunlardır.
Optimizasyon sorunu dediğin şey ise sistemde bağımsız olarak yaşanan sorunlardır. Sen elinde çok iyi bir sistemin olmasına rağmen düşük FPS alıyorsan bu optimizasyon sorunudur. Sana bir örnek vereyim Total War serisinin bazı oyunlarında mesela Empire, Napoleon Total War'da falan diğer devletlerin hamle sırası aktif hale getirdiğinde i9 9900k ile bile girsen o sistem yer yer kasar. Başkasının bilgisayarında kasıyor oynatmıyorsa, senin bilgisayarında gayet güzel oynanıyorsa orada optimizasyon sorunu yoktur. Kullanım yüksektir ki Lol'de kullanım da yüksek değil. Ekran kartı için özellikle.
Eğer üst seviye oyun için işlemci alcaksam param olsa tabi geçen seni için konuşuyorum bende i9-9900k alırdım. Çünkü bana göre öyle bir işlemci ekstra güze lbir anakart parası ve sıvı soğutma gerekiyor performans için. Ama eğer normal bi kullanıcı oyun için alıyorsa r7 3700x fazlasıyla iş görücektir. Benim'de zaten demek istediğim şu LOL ekran kartını fazla kullanmadığı için ''4k'da bile'' oyun'da almak istediğim fps'i alamıyorum. Ama bunun ben işlemci kaynaklı olmadığını ısrarla anlatmak istiyorum. Örnek veriyorum Ac odyysey oynarken 6 çekirdek'li bir işlemciyi yüzde 90 kullanıyor işlemcimi. Ama gene drop ve darboğaz yaşamıyorum. Oyun'da saçma sapan denuvo koruması olduğu için böyle. Bf 4 ise zaten 64 kişilik mapte çok fazla kullanıyor. Ama mesela bende 1050ti olsaydı lolü sabit yüksek fps'de oynardım hep senin gibi. Çünkü kartın yüzde 50'leri görebiliyor. Ama benim ekran kartım yüzde 20'ler de çalışıyor. İşte sorun burda başlıyor. He tabi i9-9900k gibi bir işlemcim olsa daha yüksek fps sabit fps olucak. Çünkü bu oyun 1080p gibi bir çözünürlükte tek çekirdeğe özellikle daha çok önem veriyor. Ama bu olması gereken bi durum değil burda ben optimizasyon sıkıntısı var diye düşünüyorum :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı