Manjaro GNOME vs Fedora GNOME

tensa_zangetsu

Centipat
Arkadaşlar merhaba.

Windows 10'u modifiye ettim yıllar önce ve hala öyle kullanıyorum. Bence çok hızlı.
Yeniden başlat dediğimde 3.5 sn. içinde açılıyor, lag, oyunlarda kasma, işlemlerde bekleme olmadığı gibi boşta iken 900 MB RAM kullanımı var ve disk ile CPU kullanımı da çok düşük.

Bir de oyun ve yazılım desteği var.

Bu yüzden hiç Linux'a da geçmek istemiyordum, çünkü Linux'ta bu verimi alamıyorum maalesef ama GNOME 46'a şans vermek istiyorum.

Fedora Linux mü seçmeliyim yoksa Manjaro Linux mu?

Sistemim;
Ryzen 5 5600,
RTX 4060 Ti,
B450M S2H,
2 X 8 GB 3200 MHz RAM.

Arkadaşlar merhaba.

Windows 10'u modifiye ettim yıllar önce ve hala öyle kullanıyorum. Bence çok hızlı.
Yeniden başlat dediğimde 3.5 sn. içinde açılıyor, lag, oyunlarda kasma, işlemlerde bekleme olmadığı gibi boşta iken 900 MB RAM kullanımı var ve disk ile CPU kullanımı da çok düşük.

Bu yüzden hiç Linux'a da geçmek istemiyordum, çünkü Linux'ta bu verimi alamıyorum maalesef ama GNOME 46'a şans vermek istiyorum.

Sistemim;
Ryzen 5 5600,
RTX 4060 Ti,
B450M S2H,
2 X 8 GB 3200 MHz RAM.

İkisi de değil. EndeavourOS GNOME.

Bu senin linux bilgine göre değişir. Örneğin ben gnome için saf Debian kullanmayı tercih ediyorum daha kolay geliyor. Deneyimin, bilgi birikimin varsa arch üzerine gnome çok güzel gidiyor.

Şahsen ikisi arasından Fedora tercih ederim her ne kadar AUR ve pacman fanı olsam da. Manjaro, Ubuntu'nun Arch tabanlı versiyonu gibi geliyor bana.
Katılıyorum manjaro çok hantal ve gereksiz bir çok yığınla dolu.

Bu senin linux bilgine göre değişir. Örneğin ben gnome için saf Debian kullanmayı tercih ediyorum daha kolay geliyor. Deneyimin, bilgi birikimin varsa arch üzerine gnome çok güzel gidiyor.
Nvidia kart kullandığım için sıkıntı yaşıyorum Debian'da. Manjaro'da mesela ayarlardan yeni kernel çıktığı zaman, güncelle dediğimizde Nvidia içinde bir kernel indiriyor, beraber güncelliyor ama Debian'da elimde patlyor.

Bence Manjaro Debian'dan daha güzel. Minimal Gnome ISO indirdiğimiz zaman içinde 700 kadar paket var. Debian'da 1000'den fazlaydı, Ubuntu'da 1500'den fazla.

Şahsen ikisi arasından Fedora tercih ederim her ne kadar AUR ve pacman fanı olsam da. Manjaro, Ubuntu'nun Arch tabanlı versiyonu gibi geliyor bana.
Fedora bugünlerde hep ön planda, hatta Ubuntu 24.04'ten bile daha ilgi çekici Fedora. Ondan denemek isterim.

Arkadaşlar merhaba.

Sistemim;
Ryzen 5 5600,
RTX 4060 Ti,
B450M S2H,
2 X 8 GB 3200 MHz RAM.

Fedora'yı önermiyorum çünkü yavaş açılıyor. Dnf paketi yavaş.

Vallahi Linux'u kötülemiyorum, kendimde de suç aramak istemiyorum ama koskaca Linux camiasında şu Nvidia sürücülerini sorunsuz kuran dağıtım Manjaro yani.

Fedora'da normal kurmaya çalıştım, o da patladı ya.

Manjaro'ya geçim ben.
Endeavour OS'de, Pop!_OS'de nvidia sürücüleriyle sorun yaşamıyorlar. Manjaro değil ki tek. Pop Ubuntu tabanlı. Endeavour Nvidia tabanlı. 3080'li bilgisayarımda Endeavour kurulu.

Endeavour OS'de, Pop!_OS'de nvidia sürücüleriyle sorun yaşamıyorlar. Manjaro değil ki tek. Pop Ubuntu tabanlı. Endeavour Nvidia tabanlı. 3080'li bilgisayarımda Endeavour kurulu.
Ya aslında kuruluyor ama çekirdek sürümü yükseltiğin zaman patlıyor, sistem açılmıyor. Manjaro ayarlarında çekirdek yükselttiğinde, Nvidia için bir ara yazılım daha indiriyor rahatça yükseltme yapıyor.

Fedora'da da kurdu ama başlatmadı sistemi. Belki Fedora 40 rolling denilen türde bir işletim sistemi olduğu için olabilir.

Ben olsam asla GNOME kullanmam.
Hele ki winduwstan geliyorsam.
Önceliğim KDE, Xfce, cinnamon veya budgie masaüstü olur.
Dağıtımda önceliğim de Fedora.
Fedora'da RPM Fusion repoyu açtıktan sonra her tür driver dağıtımın kendi deposunda çoğunlukla var.

sudo dnf install \
https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

sudo dnf install \
https://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm

Geri
Yukarı