Manuel vites ve otomatik vitesin iyi ve kötü yanları

WaiiXD

Hectopat
Makaleler
4
Otomatik kullanırken araba sürme oyunu gibi hissettiriyor.
Otomatik bir anda hızlanıyor.
Manuel kullanırken havan oluyor.
Debriyaja basıp vites değiştirmeyi unutuyorsun.
Sizler için iyi ve kötü yanları ne dostlar?
(Ehliyet alalı 1 yıl oldu. 3 gün önce ilk defa otomatik kullandığımdan acemiyim dostlar otomatiğe biraz.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Manuel amelelik başka bir şeyi yok hep manuel kullandım otomatik araba okula giderken arkadaşın arabasını kullanıyordum arada otomatik rahat bas git
Otomatik arabanın arızası da biraz pahalı olur onu da söyleyeyim.

Manuel vitesin şanzıman oranları daha kısa olduğu için kalkış daha seridir. Otomatik ise kullanış ve rahatlık açısından iyi ama bu seferde performanstan kayıp verilir. Ayrıca uzun yolda otomatik vites yakıt ekonomisi açısından daha iyidir.

Otomatik bir anda hızlanıyor.
Bu şanzımana bağlı biraz. DSG gibi çift kavramalı olanlar hızlı değiştiriyor, evet. Ancak bazı tam otomatiklerden daha hızlı manulde değiştirebilirsiniz.

Hızlanma da süre olarak mı yoksa hissiyat olarak mı, örneğin çoğu kişi CVT'lerin verdiği histen memnun kalmıyor.

Manuel kullanırken havan oluyor.
Nasıl bir hava tam olarak? 🙂

Manuelde bazı kullanımlarda daha keyifli olabiliyor, evet. Yani sollamaya çıkarken vites düşürüp hızlanmak falan keyif verebiliyor. Ama sürekli keyif için kullanmıyorsunuz sonuçta. Bir de düşük güçlü araçlarda çok da bir şeyi olmuyor.

Manuelin (bana göre) yaygın kalmasındaki esas sebep, hem dayanıklılık hem de hız ve yakıt tüketimi olarak bu şanzımana denk gelen otomatik bir şanzımanın üretilememesi henüz. Yeni ZF'ler bu yılda ilerliyor ama, bakalım ne olacak.

Ben manuel tercih ediyorum zira çift kavramalı kullansam dediğim gibi yarın patlar mı korkusu yaşamak istemiyorum. Bazı tam otomatikler de çok yakıyor mesela. Arada sırada keyif avantajı da yok değil tabii. 🙂

Ama sıkışık trafiğe gelince de sol ayak isyan etmiyor değil.

İkisinin de tadı farklıdır.

Manuel vites artıları; keyiflidir. Aracın tadını alırsınız.
Manuel vites eksiler; amaleliktir şehir içinde.

Otomatik vites eksileri; aracı kontrol edemeyebilirsiniz. Uzun yolda uykunuzu getirir. Açıkçası benim getiriyor.
Otomatik vites artılar; şehir içinde büyük keyif. Az yakıt tüketimi. Rahatlık.

Açıkçası uzun yıllar araba kullandım. Hem otomatik hem de manuel. 40 yaşına geldim ve bu saatten sonra otomatik derim.

Geri
Yukarı