Otomatik ve manuel vites arasındaki sürüş farkı nelerdir?

• Konuyu başlatan T21
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B
Daha fazla  
Ben manuel ehliyete sahibim, otomatik vitesli araçta iş nasıl yürüyor bilmiyorum.
İ20'den Tofaş koltuğuna oturunca yokuşta istop ettirdiğim zamanlar oldu. :)
Sarı sitede beğendiğim arabalar ise otomatik vitese sahip olduğu için böyle bir konu açayım dedim.

Mesela yokuşta ışığın yeşile dönmesini beklerken el frenini çekip vitesi boşa alıyorum veyahut debriyajı kavrama noktasına kadar getirip ayak frenine basılı tutuyorum, gerçi Tofaş ile debriyaja basmak eziyet oluyor neyse konuyu dağıtmadan sorumu sorayım.
Yokuşta manuel viteste iş böyle yürürken otomatik vites tarafında nasıl işliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında en bariz fark, basacağın bir debriyaj pedalı olmaması. Ve otomatik kullanımı basit gözükse de, kullanırken en dikkat edilmesi gereken şanzıman tipidir. Püf noktalarını bilmez isen başına gereksiz bir ton masraf açar :D

Ekleme: Püf nokta olarak örnek istersen;
Misal manuelde arabayı park edince viteste bırakırız, otomatikte ise fren > vites N konumu > el freni > fren > vites P konumu gibi yada ışıklarda ve yoğun trafikte D'den N'ye çekme gibi.

Metropol kentlerde yaşamıyorsanız, trafiği bol değilse ki artık metropollerde de benzin fiyatlarından dolayı ticari araçlar oluşturuyor. Tavsiyem manuel kalmanız. Yokuş destekli araçlar çok fazla ve gayet başarılılar. Araba fiyatlarının bu denli yüksek olduğu dönemde bence böyle bir yola başvurabilirsiniz.

Yokuş kalkış destekli araçlara bakabilirsin hocam. Hani param var dersen o farklı 😅
Keşke para gezse hocam cepte. 😂
Bu pis alışkanlığı da düzeltirim elbette.
Arabayı geriye kaçırmıyorum, debriyajdan ayağımı erken çektiğim için istop ediyor araç.😂

Geri
Yukarı