Otomatik ve manuel vites arasındaki sürüş farkı nelerdir?

• Konuyu başlatan T21
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 23
  • Görüntüleme 2B
Aslında en bariz fark, basacağın bir debriyaj pedalı olmaması. Ve otomatik kullanımı basit gözükse de, kullanırken en dikkat edilmesi gereken şanzıman tipidir. Püf noktalarını bilmez isen başına gereksiz bir ton masraf açar :D

Ekleme: Püf nokta olarak örnek istersen;
Misal manuelde arabayı park edince viteste bırakırız, otomatikte ise fren > vites n konumu > el freni > fren > vites p konumu gibi ya da ışıklarda ve yoğun trafikte D'den N'ye çekme gibi.

Bu arada 2 tür otomatik vites var yarı otomatik yani çift kavramalı ve tam otomatik yani tork konvertörlü dediğimiz vitesler çift kavramalı vitesler için söylediğiniz şeyler çok önemli çünkü en çok arıza veren vites türü çift kavramalı bu yüzden dikkat etmek lazım ama tork konvertörlü vitesler en sorunsuz vites türüdür hatta şu anda kullandığım araç tork konvertörlü aracı alırken vites konusunu sormuştum yağını bile değiştirmeye gerek yok uzun süre kullanabilirsiniz demişlerdi.

Ben manuel ehliyete sahibim, otomatik vitesli araçta iş nasıl yürüyor bilmiyorum.
İ20'den Tofaş koltuğuna oturunca yokuşta istop ettirdiğim zamanlar oldu. :)
Sarı sitede beğendiğim arabalar ise otomatik vitese sahip olduğu için böyle bir konu açayım dedim.

Mesela yokuşta ışığın yeşile dönmesini beklerken el frenini çekip vitesi boşa alıyorum veyahut debriyajı kavrama noktasına kadar getirip ayak frenine basılı tutuyorum, gerçi Tofaş ile debriyaja basmak eziyet oluyor neyse konuyu dağıtmadan sorumu sorayım.
Yokuşta manuel viteste iş böyle yürürken otomatik vites tarafında nasıl işliyor?
Manuel araba sende. Otomatikte ise gaz fren yap yeter. Dediğim gibi manuel tamamen senin kontrolün altında. Atıyorum arabanın hızını arttırdın basıyorsun debriyaja bakıyorsun yoluna. Bu en basit örnekti. Otomatikte ise öyle bir derdin yok.

Bu arada 2 tür otomatik vites var yarı otomatik yani çift kavramalı ve tam otomatik yani tork konvertörlü dediğimiz vitesler çift kavramalı vitesler için söylediğiniz şeyler çok önemli çünkü en çok arıza veren vites türü çift kavramalı bu yüzden dikkat etmek lazım ama tork konvertörlü vitesler en sorunsuz vites türüdür hatta şu anda kullandığım araç tork konvertörlü aracı alırken vites konusunu sormuştum yağını bile değiştirmeye gerek yok uzun süre kullanabilirsiniz demişlerdi.

Kanka onu kim dediyse inanma, şanzıman yağı ömürlük değildir. Tamam tork konventörlüler, çift kavramaya göre daha sağlam fakat her iki şanzımanda da yağ belirli periyotlarla değişmelidir.

Keşke para gezse hocam cepte. 😂
Bu pis alışkanlığı da düzeltirim elbette.
Arabayı geriye kaçırmıyorum, debriyajdan ayağımı erken çektiğim için istop ediyor araç.😂
Hocam size şu şekilde öneri yapmak isterim ki bende ilk başlarda stop ediyordum sonradan düzeldi çok şükür. Yokuşlarda kırmızılar da aynen boşa atın ve sağ ayağınızı frende olsun el freni yerine daha rahat ve atik olursunuz. Durmanız bittikten sonra yarım debriyaj yapıp hafifçe gaz verip direk gidebilirsiniz. İstopu bu şekilde yendim diyebilirim.

Ben manuel ehliyete sahibim, otomatik vitesli araçta iş nasıl yürüyor bilmiyorum.
İ20'den Tofaş koltuğuna oturunca yokuşta istop ettirdiğim zamanlar oldu. :)
Sarı sitede beğendiğim arabalar ise otomatik vitese sahip olduğu için böyle bir konu açayım dedim.

Mesela yokuşta ışığın yeşile dönmesini beklerken el frenini çekip vitesi boşa alıyorum veyahut debriyajı kavrama noktasına kadar getirip ayak frenine basılı tutuyorum, gerçi Tofaş ile debriyaja basmak eziyet oluyor neyse konuyu dağıtmadan sorumu sorayım.
Yokuşta manuel viteste iş böyle yürürken otomatik vites tarafında nasıl işliyor?

Daha farklı olarak bakarsak konuya Düz vites zevk verir ama otomatik vites arcade oyunu oynuyormuşsun gibi olur

Hocam size şu şekilde öneri yapmak isterim ki bende ilk başlarda stop ediyordum sonradan düzeldi çok şükür. Yokuşlarda kırmızılar da aynen boşa atın ve sağ ayağınızı frende olsun el freni yerine daha rahat ve atik olursunuz. Durmanız bittikten sonra yarım debriyaj yapıp hafifçe gaz verip direk gidebilirsiniz. İstopu bu şekilde yendim diyebilirim.
Araba Murat 131 hocam. 😂
Debriyajın kavrama noktasındayken gaza dokunmayınca aniden istop ediyor.
Bende arabaya debriyaj ile ilk hareketi vermeye alışık olduğum için sıkıntı çıkıyor arada bir.

Yeni konular

Geri
Yukarı