Manuel vites ve otomatik vitesin iyi ve kötü yanları

Otomatik kullanırken araba sürme oyunu gibi hissettiriyor.
Otomatik bir anda hızlanıyor.
Manuel kullanırken havan oluyor.
Debriyaja basıp vites değiştirmeyi unutuyorsun.
Sizler için iyi ve kötü yanları ne dostlar?
(Ehliyet alalı 1 yıl oldu. 3 gün önce ilk defa otomatik kullandığımdan acemiyim dostlar otomatiğe biraz.)
Manuelin bir havası yok, manueli savunan kişilerin büyük kısmı otomatik araç sürmemiş kişiler. Günümüz trafiği ve şehir düzeninde büyük nimet otomatik araç, şanzıman bakımını da atlatmazsan, hırçın kullanmayıp kuralına uygun kullanırsan DSG de olsa uzun yıllar kullanırsın.

Ayrıca manuel / otomatik vites araç arasında geçişte debriyaj arıyorsan veya tam tersi debriyaja basıp vites atmıyorsan bu ezbere araç kullandığından kaynaklanıyor.

Bu şanzımana bağlı biraz. DSG gibi çift kavramalı olanlar hızlı değiştiriyor, evet. Ancak bazı tam otomatiklerden daha hızlı manulde değiştirebilirsiniz.

Hızlanma da süre olarak mı yoksa hissiyat olarak mı, örneğin çoğu kişi Cvt'lerin verdiği histen memnun kalmıyor.

Nasıl bir hava tam olarak? 🙂

Manuelde bazı kullanımlarda daha keyifli olabiliyor, evet. Yani sollamaya çıkarken vites düşürüp hızlanmak falan keyif verebiliyor. Ama sürekli keyif için kullanmıyorsunuz sonuçta. Bir de düşük güçlü araçlarda çok da bir şeyi olmuyor.

Manuelin (bana göre) yaygın kalmasındaki esas sebep, hem dayanıklılık hem de hız ve yakıt tüketimi olarak bu şanzımana denk gelen otomatik bir şanzımanın üretilememesi henüz. Yeni Zf'ler bu yılda ilerliyor ama, bakalım ne olacak.

Ben manuel tercih ediyorum zira çift kavramalı kullansam dediğim gibi yarın patlar mı korkusu yaşamak istemiyorum. Bazı tam otomatikler de çok yakıyor mesela. Arada sırada keyif avantajı da yok değil tabii. 🙂

Ama sıkışık trafiğe gelince de sol ayak isyan etmiyor değil.

Sinirli bir şekilde vites değiştirince ufak bir silah dolduruyor gibi hissediyorsun :d.
Manuelin bir havası yok, manueli savunan kişilerin büyük kısmı otomatik araç sürmemiş kişiler. Günümüz trafiği ve şehir düzeninde büyük nimet otomatik araç, şanzıman bakımını da atlatmazsan, hırçın kullanmayıp kuralına uygun kullanırsan DSG de olsa uzun yıllar kullanırsın.

Ayrıca manuel / otomatik vites araç arasında geçişte debriyaj arıyorsan veya tam tersi debriyaja basıp vites atmıyorsan bu ezbere araç kullandığından kaynaklanıyor.

Otomatikten manuele geçince debriajla vites atma sıkıntı yapıyor bir 10 dk vites atmayı unutuyorsun.

Manuelin (bana göre) yaygın kalmasındaki esas sebep, hem dayanıklılık hem de hız ve yakıt tüketimi olarak bu şanzımana denk gelen otomatik bir şanzımanın üretilememesi henüz.
Seni EAT8 şanzımanıyla tanıştırayım o halde :D Düşük yakıt tüketimi + akıllı tork konvertör + hızlı sayılabilecek bir şanzıman. Çift kavramaya göre dayanıklılığını söylemeye gerek yok zaten.

Otomatik vitesin iyi yanı dur kalk trafiğinde ayak konforunuzu arttırmasıdır. Manuelde sürekli debriyaj/fren/gaz yapmak konforu bozuyor. Bunun dışında trafik olmadığı sürece manuel vitesin yorucu bir tarafı yok.

Güçlü birçok arabanın hala manuel şanzımana sahip olmasının sebepleri arasında manuel şanzıman ile güçlü arabayı kullanmanın daha keyifli olması yatıyor. Yani istediğin zaman vites atmak, deviri ayarlamak, vites düşürüp ara hızlanmaya girmek, sollamak vs. ekstra keyif veriyor.

Aile, konfor odaklı otomobil alıyorsanız ve manuel şanzımanı sevmeyen (daha doğrusu kullanamayan :D) bir eşiniz varsa otomatik sizin için şart. Özellikle istanbul gibi şehirler için çok büyük bir nimet.

Seni EAT8 şanzımanıyla tanıştırayım o halde :D Düşük yakıt tüketimi + akıllı tork konvertör + hızlı sayılabilecek bir şanzıman. Çift kavramaya göre dayanıklılığını söylemeye gerek yok zaten.
Yeni tam otomatikler çok başarılı, evet. ZF'ten de örnek vermiştim hatta. 🙂 Ama insanların aklında hep eski hali kaldığı için bunu kırmak biraz zor. Bunu belirtmeyince mesaj biraz yanlış olmuş, haklısınız. 🙂

Yeni tam otomatikler çok başarılı, evet. ZF'ten de örnek vermiştim hatta. 🙂 Ama insanların aklında hep eski hali kaldığı için bunu kırmak biraz zor. Bunu belirtmeyince mesaj biraz yanlış olmuş, haklısınız. 🙂
ZF, Mercedes'in 9G-Tronic'i ve PSA grubunun kullanmaya başladığı AISIN üretimi EAT8 şanzımanlar favorim şu anda. CVT kullanan biri olarak söylüyorum bunu. Aslında CVT de güzel ama ivmelenmeye kadar hantallığı üstünde oluyor, ivmelendikten sonra akmaya başlıyor.

Bu saydığım şanzımanlar hem konforu, hem güvenirliği aynı anda taşıyan, güzel şanzımanlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı