Matematik öğretmenliği okunur mu?

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
1)Matematik öğretmenliği için KPSS'den yüksek puan alan biri atanamaz mı? (örneğin 93)

2)Atanmak bu kadar zorsa atananlar nasıl atanıyor? (Sadece hemen torpil demeyin)

3)Matematik bölümü mezunları formasyon alabiliyor mu?

4) Formasyon kalktı mı? Hangi bölümler için kalktı?

5)Matematik bölümü okuyan biri daha mezun olmamışken kalkarsa o formasyon alabilir mi?

6) Devlette çalışan bir öğretmen aynı zamanda bir kursta çalışabilir mi?

7) Fen lisesinde ders veren bir öğretmen olmak için hangi şartlar vardır?

8) Matematik bölümü ve matematik öğretmenliği dersleri birbirine benzer mi?

Soruları numaralarına göre cevaplarsanız sevinirim. Siz cevap verdikten sonra birkaç sorum daha olacak.

Kendi fikirlerinizi soruyla alakalıysa söyleyin. Onun dışında maaşı az, öğretmen olma gibi katkı sağlamayan cevaplar vermeyiniz.

1-)Atanabilir.
2-)Atanmak yüksek notlu kişi için zor ama imkansız değil. Anaokulu, sınıf öğretmenliği gibi branşlardan daha çok atama yapılmasına rağmen matematik öğretmenliği de orta sıralarda atanan bir bölüm.
3-)Evet alabiliyor.
4-)Kalkmadı.
5-)Kesin bir madde yok ama alamaz büyük ihtimalle çünkü formasyon kazanılmış bir hak değil.
6-)Resmi olarak çalışamaz.
7-)Sadece 3 yıl öğretmenlik yapma şartı var.
8 -)Hayır benzemez bunu bölüm transkriptlerine bakarak görebilirsin.

1-)Atanabilir.
2-)Atanmak yüksek notlu kişi için zor ama imkansız değil. Anaokulu, sınıf öğretmenliği gibi branşlardan daha çok atama yapılmasına rağmen matematik öğretmenliği de orta sıralarda atanan bir bölüm.
3-)Evet alabiliyor.
4-)Kalkmadı.
5-)Kesin bir madde yok ama alamaz büyük ihtimalle çünkü formasyon kazanılmış bir hak değil.
6-)Resmi olarak çalışamaz.
7-)Sadece 3 yıl öğretmenlik yapma şartı var.
8 -)Hayır benzemez bunu bölüm transkriptlerine bakarak görebilirsin.

2. soruyu anlamadım.

5. soru için yani öğretmenlik hedefiyle matematik bölümüne giden biri 4 yıl boyunca formasyon kalkmama riskini alıyor değil mi?

8. soru için ise ben aslında matematiğin kökünü kazımak, geliştirmek yani o konuda bir bilim insanı gibi olmak isterdim. Bu sorudaki amacım matematik öğretmenliğinde matematik bölümündeki o "zor" denilen konuları görebilecek miyim?

Ek soru: Mülakatta KPSS puanından daha az puan vermiyorkar ve eskiden çok etkiliydi şu an o kalktı artık çok daha az etkili diye bir yazı okumuştum bu doğru mu?

Matematik öğretmenliği için toplam 330 küsur kontenjan var ancak 700-800 atama oluyor bu nasıl oluyor?

@Blackrawen

Son düzenleme:
2. soruyu anlamadım.

5. soru için yani öğretmenlik hedefiyle matematik bölümüne giden biri 4 yıl boyunca formasyon kalkmama riskini alıyor değil mi?

8. soru için ise ben aslında matematiğin kökünü kazımak, geliştirmek yani o konuda bir bilim insanı gibi olmak isterdim. Bu sorudaki amacım matematik öğretmenliğinde matematik bölümündeki o "zor" denilen konuları görebilecek miyim?

Ek soru: Mülakatta KPSS puanından daha az puan vermiyorkar ve eskiden çok etkiliydi şu an o kalktı artık çok daha az etkili diye bir yazı okumuştum bu doğru mu?

Matematik öğretmenliği için toplam 330 küsur kontenjan var ancak 700-800 atama oluyor bu nasıl oluyor?

@Blackrawen
2. Felsefe okuyanlara göre atanma ihtimaliniz daha yüksek çünkü daha çok kadro var ama İlkokul öğretmenliği kadroları kadar da kadro açılmıyor.

5-)Evet

:cool:Kısmen göreceksin ama 4 yıl matematik veya matematik öğretmenliği okudun diye de akademisyen olamazsın.

2. Felsefe okuyanlara göre atanma ihtimaliniz daha yüksek çünkü daha çok kadro var ama İlkokul öğretmenliği kadroları kadar da kadro açılmıyor.

5-)Evet

:cool:Kısmen göreceksin ama 4 yıl matematik veya matematik öğretmenliği okudun diye de akademisyen olamazsın.
Akademisyen olmak istemiyorum. Sadece onların gördüğü dersleri görmek, öğrenmek istiyorum. 2. soru için yukarda atanmak yüksek notlu kişi için zor dediniz orayı anlamadım.

Akademisyen olmak istemiyorum. Sadece onların gördüğü dersleri görmek, öğrenmek istiyorum. 2. soru için yukarda atanmak yüksek notlu kişi için zor dediniz orayı anlamadım.
Yüksek not alanlar için dahi zor demek istedim. Rekabet çok fazla her bir kadro için binlerce kişi ile yarışıyorsun. Tamam büyük bölümü çer çöp olabilir ama zor yani.

Yüksek not alanlar için dahi zor demek istedim. Rekabet çok fazla her bir kadro için binlerce kişi ile yarışıyorsun. Tamam büyük bölümü çer çöp olabilir ama zor yani.
Örneğin 90 alan bir kişinin atanmaması gibi bir durum olur mu matematik için? (Eğer gidersem planım üniversitede tembellik yapmadan 4 yıl boyunca hem derslere çalışmak hem kpss ye hazırlanmak. Dereceyle mezun olmak.)

Soruyu yanlış sordum aslında yani daha rahat atanmaz mı kendi bölümündeki öğrencilere göre?

@Blackrawen

Son düzenleme:
1) Yüksek ihtimalle atanırsın.

2) Algıda seçicilik olabilir, atanamayan çok ve atanan az olduğu için atananları daha iyi hatırlıyor olabilirsin.

3) Şuan evet.

4) Bir zamanlar kalkmıştı.

5) Hayır, formasyon kazanılmış bir hak değil.

6) Hiç zannetmiyorum, zaten bence değmez de.

7) Hiçbir fikrim yok.

8) Bir üniversiteye girdiğinde 150 kredi ders vermen gerekir. Matematik öğretmenliği bölümünde eğitim ile alakalı pek çok ders vardır muhtemelen, o yüzden ciddi bir krediyi onlar doldurur, matematiksel dersler matematik bölümü kadar yoğun içerikli değildir. Yani birisini diğerinin yerine saymak pek mümkün değil.

1) Yüksek ihtimalle atanırsın.

2) Algıda seçicilik olabilir, atanamayan çok ve atanan az olduğu için atananları daha iyi hatırlıyor olabilirsin.

3) Şuan evet.

4) Bir zamanlar kalkmıştı.

5) Hayır, formasyon kazanılmış bir hak değil.

6) Hiç zannetmiyorum, zaten bence değmez de.

7) Hiçbir fikrim yok.

8) Bir üniversiteye girdiğinde 150 kredi ders vermen gerekir. Matematik öğretmenliği bölümünde eğitim ile alakalı pek çok ders vardır muhtemelen, o yüzden ciddi bir krediyi onlar doldurur, matematiksel dersler matematik bölümü kadar yoğun içerikli değildir. Yani birisini diğerinin yerine saymak pek mümkün değil.
Hocam siz formasyon aldınız mı? Almak için 2 yıl yüksek lisans mı gerekiyor yoksa üniversite yılında mı verdiler dersleri?

Hocam siz formasyon aldınız mı? Almak için 2 yıl yüksek lisans mı gerekiyor yoksa üniversite yılında mı verdiler dersleri?
Ben formasyon almadım, yüksek lisans gerekmiyor. Üniversiteyi okurken de alabiliyorsun formasyonu. Şuanda yüksek lisansta olup formasyon alıyor olan arkadaşlarım da var.

Yeni konular

Geri
Yukarı