Matematik öğretmenliği okunur mu?

Ben formasyon almadım, yüksek lisans gerekmiyor. Üniversiteyi okurken de alabiliyorsun formasyonu. Şu anda yüksek lisansta olup formasyon alıyor olan arkadaşlarım da var.

1)Kredi nedir hocam sormayı unuttum.

2)Neden almadınız hocam? Alınca mecbur öğretmen falan mı oluyorsunuz?

3)Mat bölümü okuyup işsiz kalma gibi bir durum var mı? (Derslerin, bölümün vb. hakkını verdiğimizi varsayalım)

4)Mat bölümü ve öğretmenliği arasında hangisi daha iyidir?(öğretmenlik açısından) Mesela ikisi kişi KPSS'den aynı puanı alsa mülakkatta ikisi de Hacettepe mezunuyum dese hangisi daha karlı çıkar?

5)Orada yazılım öğrenebiliyor veya kendimizi geliştirebiliyor muyuz?

Şirketlerde çalışacak kadar (oyun yapma vb) kadar bir şeyler öğreniyor muyuz?

6)Yüksek lisans yapınca ne oluyor avantajı nedir? Hem çalışıp hem yüksek lisans yapılabiliyor mu?

Son düzenleme:
1)Kredi nedir hocam sormayı unuttum.

2)Neden almadınız hocam? Alınca mecbur öğretmen falan mı oluyorsunuz?

3)Mat bölümü okuyup işsiz kalma gibi bir durum var mı? (Derslerin, bölümün vb. hakkını verdiğimizi varsayalım)

4)Mat bölümü ve öğretmenliği arasında hangisi daha iyidir?(öğretmenlik açısından)? Mesela ikisi de KPSS'den aynı puanı alsa mülakkatta ikisi de Hacettepe mezunuyum dese hangisi daha karlı çıkar?

5)Olarak orada yazılım öğrenebiliyor veya kendimizi geliştirebiliyor muyuz?

Şirketlerde çalışacak kadar (oyun yapma vb) kadar bir şeyler öğreniyor muyuz?

6)Yüksek lisans yapınca ne oluyor avantajı nedir? Hem çalışıp hem yüksek lisans yapılabiliyor mu?
1) Derslerin bir nevi "değerini" belirliyor, katsayı gibi düşünebilirsin. Haftada 3 saat gördüğün bir dersin kredisi 3 iken haftada 6 saat gördüğün bir dersin kredisi 6 olabilir, ve hatta 0 kredi olan derslerin bile olabilir. Mezun olmak için zorunlu derslerini verip, seçmelileri de verip toplamda 150 kredilik ders almış olman gerekiyor.

2) Öğretmen olmak gibi bir niyetim yoktu ve bizim tam mezun olduktan sonramıza denk geldi, şuanki yoğunluğumla bunu yapmam mümkün değil.

3) Evet var fakat kendini yetiştiren biri için düşük bir ihtimal.

4) Öğretmen olmakta kararlıysan öğretmenlik okumak daha avantajlı olur.

5) Temel yazılım dersleri ve seçmeli derslerin olabilir yazılımda. Okuduğun okula göre bilgisayar mühendisliği/matematik mühendisliği gibi bölümlerden seçmeli olarak da yazılım dersi alabilirsin. (Şuan YTÜ de mümkün). Fakat bu bahsettiğim diğer bölümlerden seçmeli alma olmazsa genellikle yazılıma girişe giriş tarzı bir seviyede öğrenirsin, diğer mesajımda ön eğitim gerekecek deme sebebim buydu.

6) Akademik kariyer için. Öğretmenlik için de uzman öğretmen olma sürecini hızlandırıyor diye biliyorum. Okuldan okula değişir çalışıp çalışamayacağın. Genellikle iyi olduğun zaman araştırma görevlisi ilanlarına başvurup sınavlara girip kazanabilirsen araştırma görevlisi oluyorsun.

4) Öğretmen olmakta kararlıysan öğretmenlik okumak daha avantajlı olur.

6) Akademik kariyer için. Öğretmenlik için de uzman öğretmen olma sürecini hızlandırıyor diye biliyorum. Okuldan okula değişir çalışıp çalışamayacağın. Genellikle iyi olduğun zaman araştırma görevlisi ilanlarına başvurup sınavlara girip kazanabilirsen araştırma görevlisi oluyorsun.

4. Soruda aslında sorduğum iki kişide KPSS'den aynı almışsa ve aynı yerden mezunsa mülakatta kim daha fazla puan alır?

6. Soruda sormak istediğim yüksek lisans yaparken geçimini sağlayacak kadar bir işte (kendi bölümünüzle alakalı) çalışabilir misiniz?

Ek soru: Araştırma görevlisi olmak için neden sınava giriyoruz? Bu aklıma başka sorularda getirdi. Örneğin arkadaşlarınız da finans/bankacılık sektörlerinde işe girmek için sınava mı girdiler?
Bu çoğu iş için böyle mi?

Epey rahatsız ettim ama bu sondu gerçekten.

4. Soruda aslında sorduğum iki kişide KPSS'den aynı almışsa ve aynı yerden mezunsa mülakatta kim daha fazla puan alır?

6. Soruda sormak istediğim yüksek lisans yaparken geçimini sağlayacak kadar bir işte (kendi bölümünüzle alakalı) çalışabilir misiniz?

Ek soru: Araştırma görevlisi olmak için neden sınava giriyoruz? Bu aklıma başka sorularda getirdi. Örneğin arkadaşlarınız da finans/bankacılık sektörlerinde işe girmek için sınava mı girdiler?
Bu çoğu iş için böyle mi?

Epey rahatsız ettim ama bu sondu gerçekten.
4) Öğretmenlik okuyan kişi daha avantajlı olur diye tahmin ediyorum.

6) Evet fakat çok iyi bir okulda yüksek lisans yaparsan ikisi birlikte yürümez.

Araştırma görevliliğinin süreci böyle diyebiliriz kısaca. Özel sektörde de mülakat sınav olabiliyor, özellikle bazı şirketlerde önce 1-2 ay online eğitim sonra sınav yaparlar ve geçen adayları yüzyüze eğitime alırlar veya deneme sürecinde işe başlatırlar.

Araştırma görevliliğinin süreci böyle diyebiliriz kısaca. Özel sektörde de mülakat sınav olabiliyor, özellikle bazı şirketlerde önce 1-2 ay online eğitim sonra sınav yaparlar ve geçen adayları yüzyüze eğitime alırlar veya deneme sürecinde işe başlatırlar.
Bu sadece bu iş için mi? Bir işe girmek bu kadar uzun mu sürüyor?

Hocam duyduğuma göre atanmak gerçekten zor tanıdığım biri atanamadığı için özel okula girdi her gün dizlerini dövüyor tabii kendim yaşamadığım için bir şey diyemem daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olur iyi günler.

Hocam duyduğuma göre atanmak gerçekten zor tanıdığım biri atanamadığı için özel okula girdi her gün dizlerini dövüyor tabii kendim yaşamadığım için bir şey diyemem daha iyi bilen arkadaşlar yardımcı olur iyi günler.
Hocam kpss yüksek yaparak atanamaz mıyız ya bana yapılabilir geliyor 90 puan. 4 yıl boyunca üşengeçlik yapmasak genel kültürü dahi fulleriz yani. Yakınınız bereden mezun ve kaç puan aldı kpss/mülakat?

@nabiyonuz12 Ayrıca bölümü nedir?

Yeni konular

Geri
Yukarı