Meslek Lisesinden Üniversite Kazanılır Mı?

ĒFÐΛŁ

Decapat
Herkese merhaba arkadaşlar.Ben 10. sınıf Elektrik-Elektronik okumaktayım. 11. sınıfta sayısal dersleri görmeyeceğiz ve bu etkende üniversite sınavını kazanmayı hayal haline getiriyor. Sizce meslek lisesinden üniversite kazanılır mı? Nasıl bir yol çizilmelidir? Ben Elektrik-Elektronik mühendisliğini istiyorum fakat hocalara sorduğumda imkansız deniliyor. Sizce de imkansız mıdır? Mezuna kalmadan üniversite kazanılabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapılabilir ama çok zor. O iki sene içerisinde zaten başka şeylerle meşgul olacaksın. Sayısal okuyan bir öğrenci kadar verim alman mümkün değil.

Buna bağlı olarak ilk senede iyi bir bölüme gitmen imkansız demeyeyim ama imkansıza yakın.

Eğer kafanda üniversite okumak varsa liseni değiştirebilirsin veya mezuna kalabilirsin. Mezuna kalmaktan hiç korkma. Önümüzdeki 40-50 yıl yapacağın iş için 1-2 sene feda edilebilir.

herkese merhaba arkadaşlar. Ben 10. sınıf elektrik-elektronik okumaktayım. 11. sınıfta sayısal dersleri görmeyeceğiz ve bu etken de üniversite sınavını kazanmayı hayal haline getiriyor. Sizce meslek lisesinden üniversite kazanılır mı? Nasıl bir yol çizilmelidir? Ben elektrik-elektronik mühendisliğini istiyorum fakat hocalara sorduğumda imkansız deniliyor. Sizce de imkansız mıdır? Mezuna kalmadan üniversite kazanılabilir mi? Cevaplarınızı bekliyorum.

Meslek lisesi çıkışlıyım. Tam burslu ön lisans "bilgisayar programcılığı" bölümünü kazanmıştım. Şu an ikinci sınıftayım, DGS ile lisans bölümüne geçeceğim. Emek verirsen karşılığını alırsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mezuna atmadan zor fakat size tavsiyem 2 yıllık elektrik bölümü okuduktan sonra DGS ile mühendisliğe geçmektir. Ege Üniversitesi elektrik teknikerliği gibi güzel bir okulda okuyup mühendisliğe sadece matematik ile geçebilirsiniz. Liseden mezun olur olmaz 4 yıllık okuyacaksınız diye bir kaide yok. Hem elektrik hakkında bilginiz artar mühendisliği rahat okursunuz hemde tek daldan sınava girmek daha kolaydır.

Ayrıca DGS kontenjanlarında en çok elektrik-elektronik mühendislerine açılıyor bu yüzden 35 matematik ile Celal Bayar Elektrik Mühendisliği bölümüne girebilirsiniz sene kaybetmeden.

Bunu kim diyorsa saçmalıyor dostum. Ben meslek lisesi çıkışlıyım ama Anadolu tarafındaydım. Teknik lise altı yani düz meslek lisesinde biraz zordur kazanmak. Çünkü birçok kültür dersleri gösterilmez ve üniversiteye yönelik hazırlık yapılmaz. Mezuna kalmadan gitmek biraz zordur ama asla imkansız değildir. Bu iş okul değilde biraz sende bitiyor. Biraz temelin varsa bu işi alıp götürürsün. Bizim sınıfın yarısı Bilgisayar Öğretmenliğini kazandı 3-5 kişide çeşitli mühendislikleri kazandılar. Bende 2. Üniversitemi okuyorum şuan. Meslek lisesi diye dalga geçiyorlardı fakat meslek lisesinde sizlere bizzat hayatı ve mesleği öğretirler. Meslek her şeydir. Ben liseden Bilgisayar Donanım mezunuyum. 2 yıllık Bilgisayar Programcılığı okudum. Şuan Elektrik-Elektronik Mühendisliği okuyorum, dediğim gibi imkansız diye bir şey yoktur.

Ben de meslek lisesi teknik program uçak bakım mezunuyum. Sizin lisedeki sistemi bilmiyorum ama bizim lise Anadolu Lisesinden farksız eğitim veriyordu.

Şöyle ki 10. sınıfta sadece 1 gün atölye günümüz vardı. Haftanın 1 günü oradaydık, bunun dışında fizik, kimya, biyoloji, matematik, edebiyat hepsini görüyorduk.

11. sınıfta bölüm dersleri biraz daha arttı ancak fizik, kimya, matematik gibi dersleri görüyorduk. Anadolu Lisesi 6 ders görüyorsa, biz 4 ders görüyorduk. Ders saatinde bir miktar azalma oluyordu yani.

12. sınıfta da perşembe, cuma staj vardı. Yine temel dersleri görüyorduk.

Meslekten üniversite kazanılmaz diyenlere büyük selamlar gönderiyorum. Senin kapasiteni ve başarını, okulun adı belirlemez. Sen belirlersin.

Anadolu ve Fen liselerindeki adamların altyapısı daha iyi oturmuş olabilir, sayısalları senden daha iyi olabilir. Olacak da. Oraya gittiğine göre bir farkı vardır illa ki. 12. sınıfta ben stajdan çıkıp dershaneye gittiğimi, eve de akşam 22.00 gibi geldiğimi hatırlarım. 10. ve 11. sınıfta da benzer düzendeydim. Sonuç olarak İTÜ'de, her yıl 64 kişi alan bir bölüme girdim. Bir miktar meslek lisesi puan bonusu da vardı tabii ki.

Kısacası bir abi olarak sana vereceğim tavsiye, şimdiden kazanamam diye salıvermemen. İstiyorsan çalış, imkansız değil.

Sınıfımdan 1 kişi pilotaj, 2 kişi makine mühendisliği, elektrik - elektronik mühendisliği, mimarlık gibi çeşitli bölümlere de gidenler oldu.

Son düzenleme:
Sevgili kardeşim ilk olarak şunu söylemek istiyorum bölümün gayet güzel bir bölüm ve üniversitede de devam ettirmek istemen güzel bir şey sen hocalarına bakma bende meslek lisesi mezunuyum iki kere üniversite sınavına girdim ikisindede kazandım ilk gittiğim üniversiteye uyum sağlayamadım sonra iş hayatına atıldım ve ikinci kere girdim sınava kazandım açık öğretim fakültesine yerleştim ve ben bunları hiç ders çalışmadan yaptım şu konuda rahat olmanı istiyorum eğer kendini kasmazsan ve etkili bir şekilde ders çalışırsan ,soruyu nasıl çözeceğini öğrenirsen mühendisliği kesinlikle kazanabilirsin bu konuda rahat ol okulda anlatılanla kimse mühendis olamaz önemli olan eve geldiğinde ders çalışıp çalışmaman yazacaklarım bu kadar merak etme kazanırsın sadece çalışmayı içten isteyerek çalış 😉

Yeni konular

Geri
Yukarı