Monitörde hangi panel tercih edilmeli?

mert3553

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba, bildiğiniz üzere TN, VA, IPS gibi paneller bulunuyor bana bunlarin avantaj ve dezavantajlarını anlatabilecek var mı? Mesela benim gördüğüm e sporcular daha çok TN panel kullanıyor. Mesela sebebi nedir hangi monitör ne amaçla alınmalıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu videoda anlatılıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Kanal yabancı bir YouTube kanalının içeriklerini Türkçe'ye uyarlayıp yayınlıyor, istersen asıl videoya da bakabilirsin)

Merhaba, bildiğiniz üzere TN, VA, IPS gibi paneller bulunuyor bana bunlarin avantaj ve dezavantajlarını anlatabilecek var mı? Mesela benim gördüğüm e sporcular daha çok TN panel kullanıyor. Mesela sebebi nedir hangi monitör ne amaçla alınmalıdır?
Tepkimesi daha iyi diye TN panel kullanıyorlar ama eğer E-sporcu değilsen TN panel saçmalık. Düzgün TN paneller çok pahalı zaten IPS panel en ideali.

2024'te TN panelin yeri yok. IPS ve VA arasindan ise kullanim alanina gore secim yapmak dogru olur. Dizi/film agirlikli senaryolar icin VA, profesyonel isler icin IPS. Tabii bunlar sadece genellemeden ibaret, profesyonel islerde kullanilamayacak kadar kotu IPS monitorler de var, black smearingden oturu inanilmaz rahatsiz edici dizi/film deneyimi sunan VA monitorler de var.

İps ekranlar gözünü yoruyorsa va panellerin ghosting sorunları canını sıkıyorsa benim gibi 2024 yılında hala tn panel kullanabilirsin mesela :)

Tamamiyle ihtiyaçlara göre şekilleniyor her şey.

Son düzenleme:
@vacancy Sen sorun yasiyorsun diye herkes yasayacak diye bir sey yok. Ayrica her IPS monitor goz agrisi yapacak veya yapmayacak diye bir sey yok. Yeryuzunde gozleri problemli olan tek insan sen degilsin, tonlarca gozu rahatsiz oldugu halde IPS monitor kullanip memnun olan insan var.

@vacancy Sen sorun yasiyorsun diye herkes yasayacak diye bir şey yok. Ayrica her IPS monitor goz agrisi yapacak veya yapmayacak diye bir şey yok. Yeryuzunde gozleri problemli olan tek insan sen degilsin, tonlarca gozu rahatsiz oldugu halde IPS monitor kullanip memnun olan insan var.

Ben IPS panel göz yorar diye bir şey mi dedim? Benim gözümü ağrıtıyor dedim mesajları düzgün oku ayrıca hayırdır birader sen neye yükseliyorsun?

Yeni konular

Geri
Yukarı