Orta seviye kullanıcı için dağıtım önerisi

Bilmiyorum ne kadardır linux kullanıyorsun ama uzun süre kullandığında anlıyorsun.
Çok fazla distro denediğimi söyleyebilirim içlerinden en uzun kullandıklarım Xubuntu ve Manjaro KDE oldu sanırım Mint için çok bir şey söyleyemeyeceğim her zaman bana kullanıcı dostu bir distro olarak gelmiştir, Linux forumlarında Ubuntu'nun sevilmediğini biliyorum insanların sevmememek için bir kaç sebebi var fakat unutmamak lazım şuan distroların çoğu Ubuntu'nun birer takipçileri sadece kendi programlarını ve kişiselleştirmelerini kullanıyorlar %30-40 bandında sanırım böyle ilerliyor aynı şekil ARCH tarafında Arch Linux içinde söylenebilir gerçi. Ben bütün distroların açık kaynak olduğu bir varyasyonda özellikle Linux camiasını uzun süredir temsil etmiş bunun için mücadele etmiş ve kağıt üstünde en çok tanınan distronun Ubuntu olduğunu düşünüyorum aynı şekil Mint ve Manjora'da bence şuan Linux sürümleri içinde en çok adı geçen 4-5 isimden biri o yüzden bunları kötülemek bana mantıklı gelmiyor hepsinin artı ve eksileri muhakkak vardır ama bu camialar unutmamak gerekir açık kaynak işletim sistemlere ve programlara çok büyük bir destek ve kaynak oluşturuyorlar.

Çok fazla distro denediğimi söyleyebilirim içlerinden en uzun kullandıklarım Xubuntu ve Manjaro KDE oldu sanırım Mint için çok bir şey söyleyemeyeceğim her zaman bana kullanıcı dostu bir distro olarak gelmiştir, Linux forumlarında Ubuntu'nun sevilmediğini biliyorum insanların sevmememek için birkaç sebebi var fakat unutmamak lazım şu an distroların çoğu Ubuntu'nun birer takipçileri sadece kendi programlarını ve kişiselleştirmelerini kullanıyorlar %30-40 bandında sanırım böyle ilerliyor aynı şekil Arch tarafında Arch Linux içinde söylenebilir gerçi. Ben bütün distroların açık kaynak olduğu bir varyasyonda özellikle Linux camiasını uzun süredir temsil etmiş bunun için mücadele etmiş ve kağıt üstünde en çok tanınan distronun Ubuntu olduğunu düşünüyorum aynı şekil Mint ve Manjora'da bence şu an Linux sürümleri içinde en çok adı geçen 4-5 isimden biri o yüzden bunları kötülemek bana mantıklı gelmiyor hepsinin artı ve eksileri muhakkak vardır ama bu camialar unutmamak gerekir açık kaynak işletim sistemlere ve programlara çok büyük bir destek ve kaynak oluşturuyorlar.

Mint ve Ubuntu zaten aynı şeyler. Distroların çoğu Ubuntu'nun değil Debian'ın takipçileridir, dediğin şeyleri Debian için deseydin kabul edebilirdim bir ihtimal ama Ubuntu'nun saydığın şeyler ile alakası yok.

Mint ve Ubuntu zaten aynı şeyler. Distroların çoğu Ubuntu'nun değil Debian'ın takipçileridir, dediğin şeyleri Debian için deseydin kabul edebilirdim bir ihtimal ama Ubuntu'nun saydığın şeyler ile alakası yok.
Çoğu dağıtım Ubuntu LTS sürümleriyle birlikte geliyor, güncelleniyor kast etmek istediğim oydu aslında yoksa debian tabii ki bu işin başlangıç konumu.

Fedora ve Debian bence en iyi seçimler olur. Eski paketler konusu da alışılabilir diye düşünüyorum. Mint çok kullanışlı bir dağıtım aslında, kafanızın en rahat olacağı birkaç seçenekten biri. Deneyimli kullanıcı diye işkence olabilecek dağıtımları kullanmaya gerek yok.

Siz Mint kullanıyordunuz, değil mi? Güncel ve stabil bir OS denebilir mi?

Evet, ben hiç kapatmam bilgisayarimi; sagina soluna da bir suru script yazarim. Mate destekleyen en stabil surum Mint bana gore. ( Eski Gnome'cuyum. Gnome3'u hiç begenmiyorum )
32 gundur acik bilgisayarim, hiçbir yavaslama emaresi yok.

1586713314644.png

Ama cogu kullanici bu tarz yaklasimi begenmez, customize etmem, cesit cesit GUI extensionlari kullanmam. Arka plani siyah yapar takilirim yalnizca. O yuzden benim ihtiyacima net cevap veriyor, sen ne dusunursun bilemem : )

Eger Arch rolling release olmasaydi Arch kullanirdim, rolling tehlikeli bir model stabilite acisindan.

Dosya Ekleri

• 1586713157485.png
    1586713157485.png
    5 KB · Görüntüleme: 43

Geri
Yukarı