Oruç bozma anılarınız

Anlık bir kalp probleminden dolayı kısmi felç geçirmiştim oksijen tüpü + birkaç doz ilaç ve serum oruö bozulmuştu.
Hayatimda sadece 1 gun oruc tutmustum, bir daha da tutmayi dusunmuyorum. Arap tanrisi icin bir ay boyunca ac kalamam, kusura bakmasin Tanri bey.
Tanrı kahrından ölüyor şu anda.

9 yaşındayken anneme bir olay nedeniyle sinirlenmiştim ve gizli gizli orucumu bozmuştum. Bundan başka hiç bozmadım ve bozmayacağım da.

Oruç tutmak sadece yemek yememek değil. 😂
Bu arada arkadaşı linçlemeyin, doğru diyor. Oruç tutmak sadece yemek ve sudan uzak durmak değil; zaten bunun ne anlamı var ki. Oruç demek nefisi isteklerden kendini çekmek demek. Dinlenmek demek. Kendini, duygularını dinlemek demek. Nefsi terbiye etmek; temiz bir akıl ile inancı yaşamak demek. Yoksa fakir bir insan da 12 saat yemeğe ulaşamıyor bi' ibadet mi oluyor? Orucu neden tuttuğumuzu bilelim arkadaşlar. Oruç aç kalmak değildir. Oruç susuz kalmak değilidir sadece. Oruç nefis içinde anlamı aramaktır. Oruç nefsi terbiye etmektir. Yaptığımız eylemlerde bilinçli olalım değerli arkadaşlar.

Zayıflamak için oruç tutan arkadaşlar akşam daha fazlasını alıyor. Oruç tutmuyorum ama eski bir anımı anlatayım küçükken. 6-7 yaşında falanım arkadaşlarla dışarı çıkmıştık herkes dondurma içecek vesaire almıştı bende de para vardı ama ben içimden unutmuşum gibi kendimi kandırıyordum yedikten sonra "aa ben oruç tutuyordum özür dilerim Allah'ım" demiştim sonra da artık dinleri vesaire saçma bulmaya başlayınca bıraktım bu tarz işleri.

Yeni konular

Geri
Yukarı