Oyun için bir monitörün %kaç sRGB oranı ve üstü olmalı?

Benim monitörüm %125 sRGB ama farklılık göremedim. Koyu kırmızı renkler çok canlı sadece.
Oyunlarda ve filmlerde ne kadar koyu kırmızı yer varki bir avantajını göreyim. Monitörüm Samsung C27FG70 bu arada. IPS Glow olması tüm işi batırıyor ve tüm keyfi kaçırıyor...

Oyun için bir monitörün verdiği renk doğruluğu o kadar da önemli değil ancak ne kadar yüksek ise o kadar iyidir elbette. Oyun için daha çok tepki süresi ve yenileme hızı önemlidir. Eğer stüdyolar ile çalışıyorsan ya da Video editleme gibi işlerin varsa yani bir içerik üretiyorsan ve o içerik için renkleri doğru görmene ihtiyacın varsa kısaca görsel tasarım yapıyorsan o zaman gerçekten doğru renkleri görmeye ihtiyacın vardır.

Şahsen sRGB artık çoğu monitör tarafından yüksek doğrulukta verildiği için bir ölçü birimi değil. Benim 300 dolara aldığım F/P Alienware monitör bile yüzde 97.7 sRGB veriyor. Eğer renkler senin için çok önemli ise aynı değerleri AdobeRGB'de vermeye çalışan trueColor özellikli monitörlere bak. ki onlar da 4K 60Hz Standart olmalarına rağmen oyuncu monitörlerinden 2 kat pahalı oluyorlar zaman zaman.

Kısaca renk işi profesyonel adam işi, oyuncu için sadece para kayb.

Yeni konular

Geri
Yukarı