Oyun Oynarken Ekran Kararması

Backeer

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kararıyor fakat bunun meydana geliş şekli çok ilginç. Tamamı steamden alınmış orijinal oyunlar üzerinden örnek vericem o yüzden korsan oyun yüzünden olmuştur gibi cevaplar yazmayın lütfen. Sorun 1 ay önce başladı. This war of mine oynarken 15 dakika sonra ekran karardı. Sesler gelmeye devam ediyordu. Res atmadan düzelmiyordu. Daha sonra oyun oynarken fanın hızlanmadığını farkettim yani skyrim falan oynarken fan bayağı hızlanıyordu soğutmak için daha sonra hızlanmamaya başladı. Speedfan indirdim manual olarak hızlandırmaya başladım bu işe yaradı bayağı sonra league of legends oynarken yine oyunun ortasında kapanmaya başladı fakat CS:GO oynarken kapanmıyor. Test için 6 saat açık bıraktım CS:GO'yu yine kapanmadı. Oyundan çıktığım anda ekran kararıyor fanlar maksimum hıza çıkmaya başlıyor. Res atıp tekrar giriyorum yine istersem 24 saat oynayım ekran kararmıyor fakat oyundan çıkar çıkmaz masaüstünde siyah ekrana geçiyor fanlar hızlanıyor. Donanımsal bir problem olma ihtimali varsa sistemimi yazabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monitörden kaynaklı olabilir.

Monitör fare veya klavyenin yaptıklarını oyun yüzünden algılayamayıp uyku moduna geçiyo olabilir.

Arkadaşlar mesaj kasmak için saçma sapan, konuyu okumadan cevap vermeyin. Sonra da uyarı alınca ağlamayın! Konuda açık ve net bir biçiminde ekran kartında bir ısınma sorunu olduğu belli. Bunun monitör ile ne alakası var kardeşim?

Uykuu moduna mı geçiyor? Adam oyunun ortasında ekran kararıyor diyor sen uyku modu diyorsun.

Bu bariz ekran kartı sorununa benziyor. Kart eski bir kart gibi. İsterseniz ilk olarak VBIOS güncellemesi var mı diye bir bakın. Ama ısınma sorunu burada kartın kapanmasına sebep olan ana etken gibi.

Arkadaşlar mesaj kasmak için saçma sapan, konuyu okumadan cevap vermeyin. Sonra da uyarı alınca ağlamayın! Konuda açık ve net bir biçiminde ekran kartında bir ısınma sorunu olduğu belli. Bunun monitör ile ne alakası var kardeşim?

Uykuu moduna mı geçiyor? Adam oyunun ortasında ekran kararıyor diyor sen uyku modu diyorsun.

Bu bariz ekran kartı sorununa benziyor. Kart eski bir kart gibi. İsterseniz ilk olarak VBIOS güncellemesi var mı diye bir bakın. Ama ısınma sorunu burada kartın kapanmasına sebep olan ana etken gibi.

hacı kardeşim bizde sizin gibi ortam yok bilgisayar mühendisliği felan okumuyoruz

(lütfen tanrım bundan sonra beni inşallah banlamazlar)

Msi m5 anakart
i7 6700k
zotac gtx1070 extreme

bileşenler ile sadece oyun esnasında bende ekran kararma sorunu çekiyorum. Ekran gidip geliyor ve masaüstüne dönüyor.

Ekran kartı veya psudan şüphelendim, sistemi ve sadece ekran kartını neredeyse bir gün stres testine soktum bir sorun çıkmadı, ama hala oyunlarda ekran anlık gidip geliyor ve masaüstüne atıyor.

Acaba arkada çalışan bir program yüzünde mi oluyor?

Merhaba arkadaşlar, aynı wattman hatasını alıyorum

Sistem bir kaç ay önce Vatan Bilgisayardan toplandı. Aşağıdaki gibidir.

Msi B450m Gaming Plus
AMD Ryzen 5 2600
GSKILL 16 gb SniperX 3200Mhz
Asus Rx 580 Rog Strix Oc 8Gb
Coolar Master 600W Aktif PFC
Monitör Samsung 32" Full Led Tv

Battlefield, dota 2, tom rider gibi oyunların oyuncusuyum. İlk zamanlar Bf1'de ara sıra oyundan atmalar oluyor sebebinin windows 10 sürümü ve birlikte gelen güncellemeler olduğunu anlayıp gerekeni yaptım.

Son 2 haftadır oyun menülerinde karıncalanmalar, oyun içinde siyah üçgen bölümlerin oluşmaya başladığına şahit oldum. Son 3 gündür sürekli oyundan atmalar gerçekleşti. Artık oyun menülerine dahi giremez hale gelmiştim. Oyunlarda ekran kartı sıcaklığı max 65 derece. Yaşadığım bölge mersin denize mesafem 25 metre. Oksitlenme ihtimaline karşı Asus'un önerdiği şekilde temizliği yaptım.

Aldığım hatalar ve yaptığım düzeltmeler;
1)"Directx function "GetDeviceRemovedReason" failed with DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG, GPU"
2)"Directx Function "device->CreateCommandQueue(&queueDesc,__uuidofD3D12Command..... DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED"

Denediğim Çözümler
1)Driver Update
2) Tüm driverlerin DDU veya Amd Clean ile temizlenerek eski sürümlerinin denenmesi
3) Temiz format ile tüm disk sıfırlandı. Windows 10 r2 sürümü indirilip yüklendi. Driverler yüklendi, çözüm yok.

Tam pes etmiş ekran kartımı söküp sabah garantiye göndermeye hazırlanırken bir kez daha BF1'e tıkladım ve oyun çalıştı, oyuna girdim sorunsuz 15 dakika oynadıktan sonra görüntüde karıncalanma, renklerde bozulma, aşırı beyaz parlak nesneler ve sanki diskoda neon ışıkların yanıp sönmesi gibi bir görüntü ile 10 dakika daha oynadıktan sonra düzeldi. ara ara problemi yapmış olsa da oyunu istediğim süre oynayabildim. Yapmış olduğum tüm Benchmarklarda en ufak sistemi arızası veya stabil olmayan bir şey göremedim. Keza Tomb Rider'ı hiç açmayan makine onu da açıp son ayarlarda Bencmark'ını yapmama izin verdi.

Memtest yapıldı sorunsuz, Burnintest yapıldı sorunsuz.

Merhaba arkadaşlar, aynı wattman hatasını alıyorum

Sistem bir kaç ay önce Vatan Bilgisayardan toplandı. Aşağıdaki gibidir.

Msi B450m Gaming Plus
AMD Ryzen 5 2600
GSKILL 16 gb SniperX 3200Mhz
Asus Rx 580 Rog Strix Oc 8Gb
Coolar Master 600W Aktif PFC
Monitör Samsung 32" Full Led Tv

Battlefield, dota 2, tom rider gibi oyunların oyuncusuyum. İlk zamanlar Bf1'de ara sıra oyundan atmalar oluyor sebebinin windows 10 sürümü ve birlikte gelen güncellemeler olduğunu anlayıp gerekeni yaptım.

Son 2 haftadır oyun menülerinde karıncalanmalar, oyun içinde siyah üçgen bölümlerin oluşmaya başladığına şahit oldum. Son 3 gündür sürekli oyundan atmalar gerçekleşti. Artık oyun menülerine dahi giremez hale gelmiştim. Oyunlarda ekran kartı sıcaklığı max 65 derece. Yaşadığım bölge mersin denize mesafem 25 metre. Oksitlenme ihtimaline karşı Asus'un önerdiği şekilde temizliği yaptım.

Aldığım hatalar ve yaptığım düzeltmeler;
1)"Directx function "GetDeviceRemovedReason" failed with DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG, GPU"
2)"Directx Function "device->CreateCommandQueue(&queueDesc,__uuidofD3D12Command..... DXGI_ERROR_DEVICE_REMOVED"

Denediğim Çözümler
1)Driver Update
2) Tüm driverlerin DDU veya Amd Clean ile temizlenerek eski sürümlerinin denenmesi
3) Temiz format ile tüm disk sıfırlandı. Windows 10 r2 sürümü indirilip yüklendi. Driverler yüklendi, çözüm yok.

Tam pes etmiş ekran kartımı söküp sabah garantiye göndermeye hazırlanırken bir kez daha BF1'e tıkladım ve oyun çalıştı, oyuna girdim sorunsuz 15 dakika oynadıktan sonra görüntüde karıncalanma, renklerde bozulma, aşırı beyaz parlak nesneler ve sanki diskoda neon ışıkların yanıp sönmesi gibi bir görüntü ile 10 dakika daha oynadıktan sonra düzeldi. ara ara problemi yapmış olsa da oyunu istediğim süre oynayabildim. Yapmış olduğum tüm Benchmarklarda en ufak sistemi arızası veya stabil olmayan bir şey göremedim. Keza Tomb Rider'ı hiç açmayan makine onu da açıp son ayarlarda Bencmark'ını yapmama izin verdi.

Memtest yapıldı sorunsuz, Burnintest yapıldı sorunsuz.
Kardeşim 1 ekran kartını çıkar ve dene yine aynı sorun olacakmi 2 işlemcide de sıkıntı olabilir 3 ram çift slotsa 1 slotu çıkart öyle dene

Kardeşim 1 ekran kartını çıkar ve dene yine aynı sorun olacakmi 2 işlemcide de sıkıntı olabilir 3 ram çift slotsa 1 slotu çıkart öyle dene

Merhaba, dediklerinizi denedim. Ramlerin bazen teki ile bazen ikisi bile dzgün çalışıyor. bazen atıyor. Ekran kartını çıkardım oksitlenmeye karşı temizledin denedim. yok. Balkondan aşağıya atmak üzereyim.

Kardeşim acaba kullandığın kablolarda sorun olabilir mi? Daha önce okuduğum forumlarda HDMI ya da VGA kablosunda sorun olmuş bazı arkadaşların. Kararma sorunu o yüzdenmiş.

Geri
Yukarı