Oyunlarda FPS sabitlemenin yararı olur mu?

alpshuayi51

Centipat
Daha fazla  
60 Hz monitör kullanıyorum ve durduk yere yorulmaması için 60 FPS'e sabitlemeyi düşündüm AMD ayarlarından zarar verir mi yoksa sorun olmaz mı?

FC24'te sabitlemeden önce 170 FPS falan inip çıkıyordu. 70 derece oluyordu şimdi 60'a sabitledim ve Max 60 derece.

Evet, yorulmaması için oyunlarda FPS sabitlemek mantıklıdır, hatta bazen drop sorunlarının çözümü bile olabilir.

Lakin burada parantez açmamız gereken bir konu var. Rekabetçi oyunlar. Rekabetçi oyunlarda FPS değeriniz ne kadar yüksek ise Input Lag denilen giriş gecikmesi değeri düşecektir. Giriş gecikmesi değeriniz ne kadar fazla ise o kadar dezavantajlı, ne kadar az ise o kadar avantajlı olursunuz bu tür oyunlarda. (CS2, Valorant vs.)

Eğer bu tür oyunlarda FPS'inizi sabitlerseniz, Input Lag konusunda dezavantajlı bir duruma düşersiniz. Bu yüzden rekabetçi oyunlarda FPS'in sabitlenmesi önerilmez, tavsiye edilmez. İster ekranınız 60 Hz, ister 540 Hz olsun eğer FPS'i alabildiğinizden daha düşük bir değere sabitlerseniz siz kaybedersiniz.

İnput lag falan olur dedilerde anlamadım o nedir?

İnput lag yani bilgisayarınıza verdiğiniz herhangi bir giriş komutunun geç olarak uygulanması olarak düşünün. Fareyi çevireceksiniz karakter geç döenecek. Hissedilir seviyelere kadar çıkar. Bırakın yorulsun bilgisayar o bir canlı değil :)

Evet, yorulmaması için oyunlarda FPS sabitlemek mantıklıdır, hatta bazen drop sorunlarının çözümü bile olabilir.

Lakin burada parantez açmamız gereken bir konu var. Rekabetçi oyunlar. Rekabetçi oyunlarda FPS değeriniz ne kadar yüksek ise Input Lag denilen giriş gecikmesi değeri düşecektir. Giriş gecikmesi değeriniz ne kadar fazla ise o kadar dezavantajlı, ne kadar az ise o kadar avantajlı olursunuz bu tür oyunlarda. (CS2, Valorant vs.)

Eğer bu tür oyunlarda FPS'inizi sabitlerseniz, Input Lag konusunda dezavantajlı bir duruma düşersiniz. Bu yüzden rekabetçi oyunlarda FPS'in sabitlenmesi önerilmez, tavsiye edilmez. İster ekranınız 60 Hz, ister 540 Hz olsun eğer FPS'i alabildiğinizden daha düşük bir değere sabitlerseniz siz kaybedersiniz.

Onlıne oyun oynamıyorum hocam. Hikayeli ve fc 24 bannerlord gibi oyunlar oynuyorum. Cyberpunk rdr 2 falan gibi oyunlardada fps sabitlesem olur mu? Rekabetçi oyunlar oynamıyorum

Ben bu durumu Valorant'ta yaşıyordum V-Sync açınca gecikme oluyordu sabitlemeyi kapattıktan sonra gecikme ortadan kalktı ve ciddi derecede fark etti.

Yeni konular

Geri
Yukarı