Oyunlarda ideal GPU - CPU kullanımı nedir?

İşletim sistemi
Windows 10

emrhantaskrn

Zeptopat
Daha fazla  
RAM
16gb tek kanal 3200mhz
Ekran kartı
rtx4060
Anakart
asus h610m k
İşlemci
i512400f
Merhaba, FPS oyunlarında ideal GPU-CPU kullanımı nedir?
Valorant oynarken GPU 23 CPU 32 civarında kullanıyorum. Bu değerlerim normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
O tip oyunlar, CPU veya GPU yu tam manasıyla kullanamaz. yani aldığın FPS değerlerinde sıkıntı yoksa normaldir.

Öte yandan ağır oyunlarda fps sınırlaması yapmadıysanız GPU kullanımı %100 civarı olmalıdır, CPU kullanımı da herhangi bir değer olabilir, önemli olan CPU kullanımı %100 iken GPU kullanımının %100 olmamasıdır bu olay olursa da buna da darboğaz deniliyor.

O tip oyunlar, CPU veya GPU'yu tam manasıyla kullanamaz. Yani aldığın FPS değerlerinde sıkıntı yoksa normaldir.

Öte yandan ağır oyunlarda FPS sınırlaması yapmadıysanız GPU kullanımı %100 civarı olmalıdır, CPU kullanımı da herhangi bir değer olabilir, önemli olan CPU kullanımı %100 iken GPU kullanımının %100 olmamasıdır bu olay olursa da buna da darboğaz deniliyor.

Teşekkür ederim fakat FPS problemlerim var 150-200 arası FPS değerlerine sahibim bu normal değil biliyorum.
Driver güncellemesi goruntulu ayarları BIOS Update format hepsi yapılmasına rağmen çözüm yok ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.

Valorant sistem gereksinimleri düşük bir oyun normalden fazla FPS almanız oyunda bozulmalara neden olacağından ve sistemi gereksiz yere yoracağından ötürü kaynak kullanımı düşük onun haricinde ağır oyunlar oynarken işlemciniz %100'e yakın ekran kartınız %90'nın altında çalışıyorsa işlemci darboğazından bahsedebiliriz.

Bilgisayarınızı nihai performans moduna alabilirmisiniz

CMD yi yönetici olarak çalıştırıp bu kodu yapıştırın.
powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Geri
Yukarı