Pilot Olmanın Olumsuz Yanları

@ThisisPunisher maalesef çok düşük rakamlarla bile başlayanlar oluyor mecburiyetten. Biraz emek sömürülüyor ama yapacak bir şey yok. İnsanlara sorsan ertesi gün 30K maaş alıyor derler dediğin gibi:)
@steadyflow aynen hemen başladığın gibi Mercedes'lerle gezmiyorsun pilotlukta da. Fakat en kısa zamanda maddi geri dönüşü olan mesleklerden birinin pilotluk olması tabii ki cezbedici.
@Silinen üye ilk paragrafı okudun mu? Bugüne kadar burada defalarca güzelliklerini ve iyi yanlarını konuştuk. Yani öyle bir algı oluştu. Her şey rahat ve zevkli gibi. Hatta bazılarından "istesem ben de girerdim n'olacak" gibi yaklaşımlar da gördüm:) Kimse olumsuz yanlarını konuşmamış. Bu yukarda yazdıklarım göze çarpanlar daha kat ve kat fazlası var yani. Biraz anlatayım istedim düşünen arkadaşlar ne ile karşılaşabileceğini bilsin diye.

Her meslek grubu risk altında arkadaşlar. İnşaatta amelelik yapanlar da emin olun sabah 05:00'te kalkıyor, yarısından fazlası gurbette hayatlarını istemedikleri bir il/ilçe'de belki de bir daha geri dönmemecesine yaşıyor. Hiç biri 10.000TL para kazanmıyor hatta sigortaları bile muamma, yazın 45derece, kışın -10 derecede ateş yakarak donmamaya çalışıyor. Sizin pilotluktan emekli olup 800.000TL'lere alıp oturduğunuz daireniz belki de onlardan birinin mezarı. Ayrıca uçağın düşme riski 11.000.000 / 1 iken, inşaat işçisi için ölmek ise 100.000 / 1'dir. Kısacası kötü yanları vs. olarak bahsettiğinizi ciddi bahsedilmiş değil espirili bir yazı olarak göz önüne almak gerektiğini düşünüyorum. Pilot olmak için canımı verirdim ancak ambliyopi sebebiyle bu mümkün değil ve mesleği iyi biliyorum ayrıca THY'de pilot arkadaşım da var. Bahsettiğiniz şikayetler 3 senelik Boeing pilotunun umrunda dahi değil.

Uçuş Okulu Masrafları: Uçuş eğitimi maalesef aşırıdan da öte pahalı bir eğitimdir. Yani ev bile satıp yetiştiremeyenler oluyor. Şu an ülkemizde bir hava yolu pilot eğitim programının ortalama bedeli 60000-70000 € gibi fiyatlarda. Ve daha bu fiyatlara sınav, sağlık, elbise, harçlar, eğitim teçhizatları gibi yan ödemeler eklenmemiş hâli. Ya çok iyi birikiminiz olacak ya da sizin masraflarınızı karşılayacak birileri olmalı.

Merhaba, tüm hava yolu şirketlerinin kendi eğitim ve yetiştirme okulları var. Gerekli şartları (İngilizce, Lisans Mezuniyeti, DLR testleri mülakatlar ve tabi ki torpil) yerine getirirsen kariyerine tek masrafın TOEFL yada IELTS gibi sınavlara verdiğin paralar olacaktır. Ha tabi birde git gel otobüs biletleri vs. :)

Tabi ben kendim özel uçuş okulunda lisanslarımı alacağım diyorsan başka, senin dediğine gelir olay.

Fakat pilot olmayı düşünen kardeşlerimiz varsa diye düzeltme yapmak istedim yanlış anlamayın lütfen.

Genel olarak yaptığınız eleştiriler yada düşünceler, biraz üstün körü yapılmış. Pilotluk her daim kutsal bir meslek ve bunu sadece isteyenlerin hayalleri olanların yapacağı-yapabileceği bir meslek olduğundan ben hiç bir pilot arkadaşımın (kendim dahil) böyle düşündüğünü sanmıyorum. Her mesleğin olduğu gibi pilotluğunda riskleri vardır daima olacaktır fakat bunları en aza indirgeyen unsurları unutmamak hala daha dünyanın en güvenli ulaşımının hava yolu olduğunu unutmamak lazım.
Evet kimse işine 50binTL ile başlamıyor her iş olduğu gibi burada da stajyerlikten başlayıp basamakları tırmanıyorsunuz, yoğun bir tempoda çalışıyorsunuz uçuş saatlerinize göre dinleniyorsunuz ama o uçağı sağ salim yere indirdiğiniz de sizden mutlusu olmuyor inanın bana.
Yani korkulacak bir meslek değil pilotluk aşık olanların yapabileceği bir meslek. 2 tane nur topu gibi çocuklarım var ve gezmediğimiz yer kalmadı gayet ailem ile zaman geçirebiliyorum.

Parası çok diye bu işi yapamazsınız, hayallerinizin peşinden koşun paranın değil. Kalın sağlıcakla.

Son düzenleme:
@Anakin SkywaIker beğenmene sevindim. Evet sadece iyi yanları görüp sonradan işin içine girip zorluk yaşayan büyük bir kitle var. Emek ve zaman kaybı cabası. Umarım onlara yardımcı olur.
@OxyMoon maalesef sen bir gram bile bir şey anlayamamışsın bu yazıdan. Sorun değil herkesin anlamasını beklemiyordum zaten:) Bir kere bir inşaat işçisi ile bir pilotu karşılaştırman büyük talihsizlik olmuş. Bir mühendis veya doktor deseydin belki biraz mantıklı olabilirdi. Şimdi ben para kazanıp bir ev aldım diye o işçinin mağdur olmasına mı sebep olmuş oluyorum yani:) Komik:) Bir inşaat işçisinin ölüm riski 100000/1 evet ama bir pilotun ölüm riski %50'dir. Sen maalesef yine hatalı bir şey yaparak bir uçağın düşme istatistiğini yazmışsın. Sen espirili yazılar okumaya devam et bence de. Mesleği iyi bildiğin belli. Pek sana göre bir sektör değilmiş zaten, zorlama;)
@AlperCo THY dışında hangi havayolu firmasının var mesela pilot yetiştirdiği bir okul? Okulu da geçtim herhangi bir programı olan hangi firma var mesela? Bir de galiba yanlış anlamışsın konuyu:) Ben pilotluk mesleğini kötülemiyorum. Rica etsem ilk mesajdaki birinci paragrafı tekrar okur musun:) Ben karşılaşacakları ve muhtemelen bilmedikleri bazı konuları anlattım sadece:)

@AlperCo THY dışında hangi havayolu firmasının var mesela pilot yetiştirdiği bir okul? Okulu da geçtim herhangi bir programı olan hangi firma var mesela? Bir de galiba yanlış anlamışsın konuyu:) Ben pilotluk mesleğini kötülemiyorum. Rica etsem ilk mesajdaki birinci paragrafı tekrar okur musun:) Ben karşılaşacakları ve muhtemelen bilmedikleri bazı konuları anlattım sadece:)

Ben son paragrafı sana karşı yazmadım yahu genel olarak yazdım. Yazımda ki ilk paragraf sadece sana cevabendi gerisi benim pilotlukla ilgili düşüncelerimdi.

Bu yazıda yapmadığınız araştırmayı yaparak çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz bu bilgiye :)
Ben aşağıya bırakayım yinede kesin olsun işimi garantiye alayım.

1579534077969.png

Mühendis asgari ücret alıyor! Doktorsa öldürülüyor! Yalnız senin gibi anlamadan okuyan ve haddini aşarak cevap vermeye çalışan kişilere benzetmem her daim aynı olmuştur. "Güvercin ile satranç oynamak."
Senin bakış açın biraz tuhaf. Sen biraz karamsar ve pesimist bir yapıya sahipsin bence. Ne anlatsam yine bu tarz bir örnek verip baltalayacaksın. Değmez. Güvercinlere selam olsun.
Bu yazıda yapmadığınız araştırmayı yaparak çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz bu bilgiye :)
Ben aşağıya bırakayım yinede kesin olsun işimi garantiye alayım.
Sektörün içindeyim zaten ben, takip ediyorum aynen:) Araştırmama pek gerek kalmıyor gibi yani:) Hayata daha yeni geçirildi bu aynen:) Fakat bütün firmalar demen dikkatimi çekti açıkçası. Maalesef okulu olan bir firma yok. Pegasus'un da yok okulu. Bir program deniyorlar ama o da kaç yıldır sürüncemede maalesef. Bir grup gönderildi diyorlar sanırım ama kaç yıl sonra ilk kez bir grup.
Yapmadığım araştırma mı? Komikmiş🤣 Peki o zaman teşekkürler:)

Senin bakış açın biraz tuhaf. Sen biraz karamsar ve pesimist bir yapıya sahipsin bence. Ne anlatsam yine bu tarz bir örnek verip baltalayacaksın. Değmez. Güvercinlere selam olsun.

Sektörün içindeyim zaten ben, takip ediyorum aynen:) Araştırmama pek gerek kalmıyor gibi yani:) Hayata daha yeni geçirildi bu aynen:) Fakat bütün firmalar demen dikkatimi çekti açıkçası. Maalesef okulu olan bir firma yok. Pegasus'un da yok okulu. Bir program deniyorlar ama o da kaç yıldır sürüncemede maalesef. Bir grup gönderildi diyorlar sanırım ama kaç yıl sonra ilk kez bir grup.

Türkiye'nin 2 büyük firması (kalite karşılaştırması yapmıyorum) THY ve Pegasus bu güce sahip zaten. (AnadoluJET OnurAir vs hep ekonomik alt sınıflar Atlas en son uçuşlarını durdurmuştu) THY'nin kendi akademisi Pegasus'un anlaşmalı yerleri var ama sonuç itibariyle büyük bir yatırım olmadan tamamen yeteneğinizle bu mesleğe başlayabilirsiniz :)

Türkiye'nin 2 büyük firması (kalite karşılaştırması yapmıyorum) THY ve Pegasus bu güce sahip zaten. THY'nin kendi akademisi Pegasus'un anlaşmalı yerleri var ama sonuç itibariyle büyük bir yatırım olmadan tamamen yeteneğinizle bu mesleğe başlayabilirsiniz :)
Doğrudur:)

Geri
Yukarı