PS4 Kırıldı Mı?

Biliyorum, ama PS4 ü satarak daha çok kazanıyor.
Ve bu dediğim, olayın diğer tarafından bakmak için.
Yani her haliükar da kazanmaya devam edecek.
Kaldı ki korsan desteklediğimi beyan etmiyorum.
Bunlar pazarın parçası.
Şuan kırılsa korsan almak için tüm dünya piyasayı süpürebilir.
Bundan yine karlı çıkan SONY olur.

Simdi duz mantik yapalim.

1 PS4 = 1500 Tl
PS4 oyunlarina 150 diyelim. Bu adam 1 oyun oynayip kaldirip atmiyacak. En azindan 5-6 oyun bitirir.

150x6=900 TL

Sahsen benim PS3 e yaklasik 20 kusur oyunum var ama kirik benim PS3. Orjinal oyuna mumkunati yok para veremem. Cunki o kadar "PARAM YOK".

Yani benim gibi 15 20 oyun sahibi icin oyunlar konsoldan daha pahali.

1 PS4 = 1500 Tl
PS4 oyunlarina 150 diyelim. Bu adam 1 oyun oynayip kaldirip atmiyacak. En azindan 5-6 oyun bitirir.

150x6=900 TL

Sahsen benim PS3 e yaklasik 20 kusur oyunum var ama kirik benim PS3. Orjinal oyuna mumkunati yok para veremem. Cunki o kadar "PARAM YOK".

Playstation bu dediğin belki geçerli olabilir fakat Xbox için bu dediğin geçersiz. Zira konsol (Xbox One serisi) 1.300TL, Xbox Live Gold 1 Yıllık 179TL, EA Access 1 Yıllık 65TL. Toplamda maksimum 1600 liraya 20 oyundan çok çok daha fazlasına sahip oluyorsun.

Minimum 1 yıllık Gold üyelikle ayda 48 adet oyun sahibi oluyorsun ki bu az bir rakam değil. Ve evet Gold üyelik bitse bile oyunlar sende duruyor! E, EA Access ile zaten sürekli genişleyen bir Vault kasan mevcut (ve evet, BF1 bile tam sürüm olarak çıktı).

Bu kapıların mevcutken korsan için hiçbir sebep kalmıyor.

1 PS4 = 1500 Tl

150x6=900 TL

Oyun takaslama diye bir şey var.
Kardeşlik var, PS Storede bitmeyen indirimler var.
150 TL'ye dijital oyun aldığımı hatırlamıyorum, mesela GTA 5 89 TL'ye aldım kardeşlik ile 45 TL'ye geldi.
20 dijital oyunum vardır fiyat olarak 100 TL'yi geçmemiştir her zaman indirimler ile almışımdır. Yani Kardeşlik sayesinden 50 TL'den fazla oyuna para vermedim.
Mesela Uncharted 4 70 TL verdik kardeşlik ile 35 TL'ye Uncharted 4 aldım. Blu-ray olarak aldığım oyunlarıda her zaman takasladım.

1 PS4 = 1500 Tl

150x6=900 TL

Öyle demeyin PS Store 'da yeni/eski bir çok oyunda harika indirimler oluyor, en dip fiyattan satın alabiliyorsunuz.

Konsol oyunculuğuna yeni geçiş yapmış biri olarak 15 oyunu yarı fiyatına hatta bazılarını daha da ucuza aynı anda kapmış oldum yaz indirimlerden ötürü. Aldığım oyunlardan 650 lira da kar etmiş oldum bu sayede. :D

Korsan oyun oynamayı düşünenlere ve oynayanlara söylemek istediğim ; oyunların nasıl yapıldığını bir araştırın. Ne zorluklarla yapıldığını, nasıl kodlandığını, grafiklerin nasıl oluşturulduğu, neleri bilmek gerektiğini... Korsan benim gözümde büyük hırsızlıktır. Gerekli indirimleri takip ederek her türlü oyunu alabilecekken, oyun yapımcılarına da maddi ve manevi destek verebilecekken hırsızlık yaparak soyduğunuz şirketin bir daha oyun çıkaramama ihtimalini yükseltiyorsunuz. Siz bir şey üretseniz ve insanlar bunu size karşılığını vermeden kullansa sanırım daha iyi anlarsınız olayı da işte nerde... Korsan kullanmayın, kullandırtmayın!

Korsan oyun oynamayı düşünenlere ve oynayanlara söylemek istediğim ; oyunların nasıl yapıldığını bir araştırın. Ne zorluklarla yapıldığını, nasıl kodlandığını, grafiklerin nasıl oluşturulduğu, neleri bilmek gerektiğini... Korsan benim gözümde büyük hırsızlıktır. Gerekli indirimleri takip ederek her türlü oyunu alabilecekken, oyun yapımcılarına da maddi ve manevi destek verebilecekken hırsızlık yaparak soyduğunuz şirketin bir daha oyun çıkaramama ihtimalini yükseltiyorsunuz. Siz bir şey üretseniz ve insanlar bunu size karşılığını vermeden kullansa sanırım daha iyi anlarsınız olayı da işte nerde... Korsan kullanmayın, kullandırtmayın!
Kesinlikle katılıyorum ve her türlü korsan kullanımına ben de şiddetle karşıyım ama şöyle bir şey de var ki Türkiye şartlarında oyun bir çok insan için lüks tüketim kategorisinde yer alıyor.
Türkiye'de alt ve orta kesimin mal ve hizmet alım gücü Amerika ve Avrupa ülkelerine kıyasla çok çok düşük. Onlar oyunları fix 60 Dolar/Euro 'dan alır iken bizim insanımız aynı oyuna 300 lira vermek zorunda kalıyor dolayısı ile bu da korsana teşvik ediyor insanımızı ne yazık ki bu da var.

Onun dışında indirimleri takip etmek gerçekten de en mantıklısı hem oyunlar teknik problemlerden arınmış oluyor hem de yarı fiyatına kütüphanene eklemiş oluyorsun.

Kesinlikle katılıyorum ve her türlü korsan kullanımına ben de şiddetle karşıyım ama şöyle bir şey de var ki Türkiye şartlarında oyun bir çok insan için lüks tüketim kategorisinde yer alıyor.
Türkiye'de alt ve orta kesimin mal ve hizmet alım gücü Amerika ve Avrupa ülkelerine kıyasla çok çok düşük. Onlar oyunları fix 60 Dolar/Euro 'dan alır iken bizim insanımız aynı oyuna 300 lira vermek zorunda kalıyor dolayısı ile bu da korsana teşvik ediyor insanımızı ne yazık ki bu da var.

Onun dışında indirimleri takip etmek gerçekten de en mantıklısı hem oyunlar teknik problemlerden arınmış oluyor hem de yarı fiyatına kütüphanene eklemiş oluyorsun.

PS Store 'de fiyat düşüşleri sekmesine tıklamanızı ve fiyatları gözden geçirmenizi rica ediyorum. Playstation 'a 1400 lira verebilen bir kişi bu oyunları alabilecek ekonomik güce sahiptir. Ayrıca fiyatların kura göre yüksek olmasına yapabileceğimiz bir şey yok ama kimse hak yemeyi normalleştirmesin. O insanların emeğidir ve bu yapılan emek hırsızlığıdır. Tabii ki sözüm size değil, belirtmişsiniz zaten karşı olduğunuzu. Ama bu şekilde bir savunma yapılması gerçekten sinir bozucu oluyor.

PS Store 'de fiyat düşüşleri sekmesine tıklamanızı ve fiyatları gözden geçirmenizi rica ediyorum. Playstation 'a 1400 lira verebilen bir kişi bu oyunları alabilecek ekonomik güce sahiptir. Ayrıca fiyatların kura göre yüksek olmasına yapabileceğimiz bir şey yok ama kimse hak yemeyi normalleştirmesin. O insanların emeğidir ve bu yapılan emek hırsızlığıdır. Tabii ki sözüm size değil, belirtmişsiniz zaten karşı olduğunuzu. Ama bu şekilde bir savunma yapılması gerçekten sinir bozucu oluyor.
Biliyorum tabi ki de, bende konsol kullanıcısıyım ve yaz indirimlerinden faydalanarak onlarca oyunu yarı fiyatına aldım. Şuan da da 60 lira altında harika oyunlar mevcut.

Ayrıca ben korsan kullanımını savunmuyorum asla. Genel olarak Türkiye şartlarında oyun oynamak lüks tüketim insanlar bu yüzden korsan kullanıyor.

O kadar çetrefilli bir konu ki ne kadar konuşsak da az. :) Mesela Türkiye'de oyunların pahalı olmasının nedeni kurun yanısıra bir de işin içindeki paragöz ARAL'ın bulunması , malum distribütör.

Benim asıl söylemek isteğim genel olarak , insanlara değerinden kat kat fazla fahiş fiyatlardan ürünler satmaya tabiri caizse kakalamaya çalışarak lisanslı ürün kullanmaya teşvik edemessin. Biliyorsundur belki ARAL ve bazı teknoloji mağazaları bu sahtekarlıktan soygunculuktan ötürü milyonlarca lira ceza yediler.

Nasıl kazandırmıyor?
En az oyunlar kadar kazandırıyor.
Cihazın maliyeti nedir ki ortalama 1500 TL'den satılıyor.
Fabrikasyon üretim ve alım-satım işlerinide bildiğimden çok düşük maliyeti var bu telefon, TV, PC ve konsolların.
Eğer kazandırmasaydı konsol, Sony konsol üretmez, Steam gibi bir platforma girerdi.
Ayrıca playstationdaki tüm oyunları Sony yapmıyor.
Ve yaptığı oyunlardan ancak 4 veya 5 oyundan konsol kadar kazanabilir.
Türkiyedeki vergiler nedeniyle öyle yurtdışından aldığınızda 750 TL gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı