R5 2600 - GTX 1060 sisteme yükseltme önerisi

Vodomia

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yaklaşık 5 yıldır aşağıdaki sistemi kullanıyorum. Tamamen ve bir anda tüm sistemi güncelleme gibi bir imkanım yok.
Öncelikle ekran kartı olarak NVIDIA GeForce 4060 almak istiyordum fakat forumda biraz dolaştıktan sonra 7700 XT'yi, işlemci olarak anakartla uyumlu olduğu için ve fiyatı da görece uygun olduğu için AMD Ryzen 7 5700X ve yine forumda önerildiğini gördüğüm Kioxia SSD'yi denemek istiyorum.
İlk olarak ekran kartı ve SSD güncellemesi aklımda; eğer şartlar oluşmazsa şu aşamada işlemciyi biraz ötelemek zorunda kalabilirim.
Kalan anakart ve RAM'in güncellemesini ise en son belki yaza doğru yapmayı düşünüyorum.
Sitelerde yaptığım testlerde Power Supply yeterli gibi görünüyor ama farklı bir görüşünüz olursa ve paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden ilgilenip cevap veren herkese teşekkür ederim.

Anakart: ASUS B350-Plus Prime 2133-3200MHz(OC) AM4 ATX.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: Palit GeForce GTX 1060 Dual 6 GB.
RAM: Kingston 16 GB HyperX Predator siyah 3000MHz CL15 DDR4.
SSD: Adata SU800SS 128 GB.
HDD: Toshiba P300 3.5"SATA 3.0 1TB.
Power: FSP HD600 Hydro 600W 80+ Bronze.
Kasa: Phanteks Eclipse P300.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık 5 yıldır aşağıdaki sistemi kullanıyorum. Tamamen ve bir anda tüm sistemi güncelleme gibi bir imkanım yok.
Öncelikle ekran kartı olarak NVIDIA GeForce 4060 almak istiyordum fakat forumda biraz dolaştıktan sonra 7700 XT'yi, işlemci olarak anakartla uyumlu olduğu için ve fiyatı da görece uygun olduğu için AMD Ryzen 7 5700X ve yine forumda önerildiğini gördüğüm Kioxia SSD'yi denemek istiyorum.
İlk olarak ekran kartı ve SSD güncellemesi aklımda; eğer şartlar oluşmazsa şu aşamada işlemciyi biraz ötelemek zorunda kalabilirim.
Kalan anakart ve RAM'in güncellemesini ise en son belki yaza doğru yapmayı düşünüyorum.
Sitelerde yaptığım testlerde Power Supply yeterli gibi görünüyor ama farklı bir görüşünüz olursa ve paylaşırsanız sevinirim.
Şimdiden ilgilenip cevap veren herkese teşekkür ederim.

Anakart: ASUS B350-Plus Prime 2133-3200MHz(OC) AM4 ATX.
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600.
Ekran kartı: Palit GeForce GTX 1060 Dual 6 GB.
RAM: Kingston 16 GB HyperX Predator siyah 3000MHz CL15 DDR4.
SSD: Adata SU800SS 128 GB.
HDD: Toshiba P300 3.5"SATA 3.0 1TB.
Power: FSP HD600 Hydro 600W 80+ Bronze.
Kasa: Phanteks Eclipse P300.
Hocam size tavsiyem AM5 geçmeniz. Bence Ekran kartını yaza erteleyin çünkü işlemci daha önemli uzun sure dayanmasi istenen bir sistem için. Şimdi 5700 alsanız anakart degisince yeni islemci gerekecek. 1060 idare eder sizi birksc ay.

Bence de AM5 geçmeniz daha mantıklı. Eğer elinizdeki parçaları satmayacaksanız yavaş yavaş yaza kadar toplayabilirsiniz

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Mevcut parçaları satmayı düşünmüyorum, belki parçaları güncelledikçe yeni bir kasa alarak eski parçalarla yedek yan bir kasa toplayabilirim.
Aslına bakarsanız benim amacım öncesinde sadece ekran kartı ve SSD güncellemekken okudukça kendimi daha da derinlerde buldum. Bilgisayarı ara sıra oyun ve genelde günlük işlerim için kullanıyorum. Günlük işlerde hiçbir sorunum yok fakat oyunlarda artık uzun süre bağlanma sorunları ve en düşük ayarlarda bile donma kasma sorunlarıyla karşılaşıyorum. Bu sebeple biraz güncelleme yapmak isterken bir anda fazla yükseldim.
AM5 sisteme geçmem daha mantıklı görünüyor şu an için bu işlemci ve ekran kartını göz önünde bulundurduğumuz da haklısınız. Kafam çok karıştı ne yapacağıma karar veremedim şu an için.

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Mevcut parçaları satmayı düşünmüyorum, belki parçaları güncelledikçe yeni bir kasa alarak eski parçalarla yedek yan bir kasa toplayabilirim.
Aslına bakarsanız benim amacım öncesinde sadece ekran kartı ve SSD güncellemekken okudukça kendimi daha da derinlerde buldum. Bilgisayarı ara sıra oyun ve genelde günlük işlerim için kullanıyorum. Günlük işlerde hiçbir sorunum yok fakat oyunlarda artık uzun süre bağlanma sorunları ve en düşük ayarlarda bile donma kasma sorunlarıyla karşılaşıyorum. Bu sebeple biraz güncelleme yapmak isterken bir anda fazla yükseldim.
AM5 sisteme geçmem daha mantıklı görünüyor şu an için bu işlemci ve ekran kartını göz önünde bulundurduğumuz da haklısınız. Kafam çok karıştı ne yapacağıma karar veremedim şu an için.

İşlemci anakart ve RAM'i şu an alıp kasaya takabilirsin ancak işlemci ve ekran kartı uyumu darboğaz vsvs gibi bir sorun yaşar mısın buna bakmak lazım. Diğer türlü parça parça alırsan yazın montajlamak zorunda kalırsın. Eğer 1060 ile 7500F veya 7600 darboğaz vs idareten kullanabiliyorsan önce bu üç parçayı alıp hemen takman daha mantıklı olacaktır.

Benzer bir konu da arkadaş 7500F ile 1060 kullanmış

Şu dönemi SSD ve geçici olarak örneğin 6500 XT gibi, belki ikinci el, bir ekran kartı alıp, esas parçaları yaza kadar parça parça toplayıp o şekilde AM5'e geçmek daha mantıklı geliyor siz böyle söyleyince.

Şu dönemi SSD ve geçici olarak örneğin 6500 XT gibi, belki ikinci el, bir ekran kartı alıp, esas parçaları yaza kadar parça parça toplayıp o şekilde AM5'e geçmek daha mantıklı geliyor siz böyle söyleyince.
AM5 gecin hocam gecici ekran kartına para vermeyin. 1060 size cidden yeter daha gecen sene ben 1650 kullaniyordum o bile idare ediyordu.

Bütçeniz şu an için nedir? Bir de ne kadar fazla parça alırsanız yaza kadar gelecek zamlardan etkilenmemiş olacaksanız bence SSD'nin şu an için acelesi yok. İşlemci ve RAM'ler sizin zaten performansınızı arttıracak. Ben sizn yerinizde olsam 7500F veya 7600 - 5200 MHz RAM - çift M.2 desteği olan orta segment bir anakart ile yaza kadar idare ederdim. Yazın da bütçeye bağlı olarak 2. SSD + 7800 XT bile zorlayabilirsiniz

AM5 gecin hocam gecici ekran kartına para vermeyin. 1060 size cidden yeter daha gecen sene ben 1650 kullaniyordum o bile idare ediyordu.

Bütçeniz şu an için nedir? Bir de ne kadar fazla parça alırsanız yaza kadar gelecek zamlardan etkilenmemiş olacaksanız bence SSD'nin şu an için acelesi yok. İşlemci ve RAM'ler sizin zaten performansınızı arttıracak. Ben sizn yerinizde olsam 7500F veya 7600 - 5200 MHz RAM - çift M.2 desteği olan orta segment bir anakart ile yaza kadar idare ederdim. Yazın da bütçeye bağlı olarak 2. SSD + 7800 XT bile zorlayabilirsiniz.

Şu an için ₺20.000 ya da en fazla ₺25.000 gibi bir bütçe düşünmüştüm. Söyledikleriniz mantıklı geliyor.
SSD'ye öncelik vermemin sebebi oyuna giriş çıkışlarda ya da ara yüklemelerde çok fazla bekleme oluyor. En büyük sorunum bu beklemeler. Elimdeki 128 GB olduğu için içine oyun da yükleyemiyorum. Belki bu durum için biraz daha bütçe ayırabilirsem fiyatlarını şu an için hiç bilmiyorum ama anakart, işlemci, RAM'ler ve SSD'yi bir arada alabilirim.

Dediğiniz gibi 1060 ile yaza kadar idare edebilirim, şuan için oynadığım oyunlarda büyük sorunlar yaşamıyorum.

Şu an için ₺20.000 ya da en fazla ₺25.000 gibi bir bütçe düşünmüştüm. Söyledikleriniz mantıklı geliyor.
SSD'ye öncelik vermemin sebebi oyuna giriş çıkışlarda ya da ara yüklemelerde çok fazla bekleme oluyor. En büyük sorunum bu beklemeler. Elimdeki 128 GB olduğu için içine oyun da yükleyemiyorum. Belki bu durum için biraz daha bütçe ayırabilirsem fiyatlarını şu an için hiç bilmiyorum ama anakart, işlemci, RAM'ler ve SSD'yi bir arada alabilirim.

Dediğiniz gibi 1060 ile yaza kadar idare edebilirim, şu an için oynadığım oyunlarda büyük sorunlar yaşamıyorum.

Ben bu parçaları kullanıyorum aşağı yukarı 20.000 tutuyor. 2000 TL de 1 TB bir SSD alırsanız yaza kadar rahat kullanırsınız.

Geri
Yukarı