R9 280X vs R9 285

AlppErenn

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi sizce hangi kartı tercih etmeliyim? Bugün burada bir konu içerisinde 280X'i tavsiye ettiklerini gördüm. Bilgi almak istedim, yeni PC toplayacağım ve hangi kartı tercih etmeliyim?

R9 285 daha güncel bir kartdır. Ama 280X in performansı daha fazladır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ama bu değerler sizi tatmin edecekse 285 almanızı öneririm. Daha güncel bir kart.
Burda da incelemesi bulunuyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

R9 280X daha performanslı fakat ısınan bir kart. Bu kartı kullanan bazı arkadaşlar problem yaşadılar, o yüzden ne kadar R9 280X performanslı olsa da ben R9 285 almanı öneririm.

R9 285 yeni mimari içeriyor. Fakat 2 GB VRAM sahibi olması onu ileri ki senelerde zorlayacaktır. Yani dersiniz ki Ekran kartım fazla elektrik yemesin, 1-2 ayar kısarım sorun değil güncel olsun yeter derseniz 285 tabi ki. Yok ben grafik istiyorum, ileri ki yıllarda da vram sıkıntısı olmasın, saf performans alabileyim derseniz 280x. Fakat 280x ekran kartının 150 TL oranla daha pahalı olduğunu da unutmayın :)

Yada 300 serisisni bekleyin. Ama şimdi almak istiyorsanız tabi ki de 285 almalısınız.

R9 280X 150 TL civarında daha pahalı. Ortalama olarak R9 285'e göre 5 FPS fark ediyor. Buna FPS başına 30 TL demek.
Bunun yanında 60W daha fazla güç çekiyor , dolayısıylada daha fazla ısınıyor. Tek avantajı VRAM bence , ama ben bunu 1080P ekranda bir avantaj olarak görmüyorum. Tercihiniz R9 285'den yana olmalı bence.

R9 280X 3GB VRAM ve FPS ile önde olsada aradaki fiyat farkı ve Güç tüketimi,şansınızın r9 285 ten yana olması için sebeblerdir.R9 285 ile Her oyunu oynarsınız,shadow of mordor gibi çok fazla vram isteyen oyunlarıda mediumda açar + olarak r9 285 in daha güncel olması ile alacağı güncelleme ve DX12 desteği ile performans artışı olacağı biliniyor.R9 285(y)

Shadow of Mordor da 750 Ti high 40 FPS açıyor. :)
Yani 285 Ultra da açar.

Genelde oyun yapımcıları gereksinimleri fazlasıyla yazsa da 1080p çözünürlükte vram sıkıntı çıkarmaz. r9 285 f/p kartı ve muadili GTX 960 kartına göre çok daha performanslı. 280X'in gerisinde kalsa da güncelliği ve daha az güç tüketimi 285'in kalkanı.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı