R9 280X vs R9 285

Kişisel algılama olsun veya olmasın. Burası bir nevi tartışma platformu. Bu şekilde yanlış bilgilerimizi doğruları ile değiştiriyoruz. Günümüzde 2 GB Vram'in yetersiz olduğu söylendiği FarCry 4, AC Creed Unity ve ShadowMordor gibi bir çok oyunu GTX 770, GTX 760 ve R9 285 gibi kartlar ile yüksek-ultra ayarlarda oynatabiliyoruz. Bu oyunlar boş bulduğu zaman Vram'i dolduran oyunlar. FarCry 4, 3.5 GB Vram kullanıyor mesela. Sözde 2 GB Vram'in yetmemesi lazım. GTX 970 kullanıcısı 3.5 GB Vram'in harcandığını görür FarCry 4'de. Yanlış anlaşılma şurda: "Ya bu oyun 3.5 GB Vram kullanıyor. Ben bu oyunu 2 GB Vram ile bu ayarlarda oynarsam kasma olur." Vram yetersizliği öyle ama aman kasma yapmıyor. 6 GB Vram kullanılan yerde 2 GB Vram ile oynamaya çalışırsan kafanı sağa sola çevirdiğinde ani FPS düşüşleri yaşarsın. Ben GTX 770 ile Crysis 3'ü DSR'yi açarak 4K, FXAA, gölge ve gölgelendirmeler kapalı, diğer ayarlar yüksek-ultra ile 30 FPS oynadım. 2 GB Vram'in bana sorun çıkarttığı tek yer ani hareketler oldu. 4K da oynuyoruz. Olsun o kadar. :)

Güzel kardeşim ben zaten şimdisi için demiyorum. Next-Gen oyunlar hızla büyüyor ve gelişiyor ve tabi ki yükünü kaldırabilecek bir ekran kartı istiyor. Oyun yapımcılarının insanlara yeni ekran kartı aldırabilmek için bazen gereksinimleri yüksek tutması, optimizasyonu doğru düzgün yapmamaları vesaire. Önemli olan derin özellikleri ve kullanılan GPU. Vram sonrasında geliyor.

Sanırım kendimi ifade edemiyorum yazdıklarımda. :) Diyorum ki oyunlar 2 GB Vram'i zaten aşıyor günümüzde. Seneler sonrasına uçmamıza gerek yok. Yukarıda belirttim bir kaç oyunu. Fakat 2 GB Vram FPS düşüşleri yaşatmıyor. Tekrar aynı örnekleri veriyorum. 4 GB Vram kullanan ayarları ultra da, texturesi High da olan ShadowMordor 2 GB Vram ile oynanabiliyor. Ultra da 3.5 GB Vram tüketen FarCry 4, 2 GB Vram ile ultra oyananabiliyor takılmadan. İleride bir oyun çıkartırlar ve "bu oyun 3 GB Vram olmadan açılmayacak" derler, onu bilemem. Sonuç olarak demek istediğim: Günümüzde 3-4 GB Vram kullanan oyunları 2 GB Vram ile takılmadan oynayabilirsiniz.
Ultra ayarlarda 6 GB Vram kullanan ShadowMordor'u 2 GB GTX 770 ile oynuyor bu arkadaş.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ultra ayarlarda 3.5 GB Vram kullanan FarCry 4'ü 2 GB GTX 770 ile oynuyor arkadaş. Alınan FPS ise muhteşem.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yorumlarımda günümüzü kastetmedim ram olayında. Şu an rahat yetiyor ona itirazım yok, ileriye bakıyorum ve 2 gb vram'in ileride hiçbir geleceği yok. 2 gb vram'li bir ekran kartını alıp 2-4 yıl kullanacağım diyen insanlara itirazım.Umarım anlatabilmişimdir.

Yorumlarımı okumadığınızdan şüphelenmeye başladım. :) Lütfen dikkatli bir şekilde okur musunuz? Anlayacaksınız ne demek istediğimi. Günümüzde 2 GB Vram sınırı çoktan aşıldı zaten diyorum. Demek istediğim Vram yetersizliği öyle aman aman FPS düşüşleri yaşatmıyor. Lütfen dikkatlice okuyunuz.

Dikkatlice okuyorum merak etmeyin :) Günümüz oyunların benchmarklarıyla karar vermek çok ta doğru değil. Bir nevi sanal bellek kullanıyor oyunlar ayriyeten. Şu an sadece fps düşüşü yaşatıyor olabilir ve uzun vade de yetmeyecek artık.

Yukarıda sana 6 GB Vram kullanan ShadowMordor'u 2 GB Vram ile oynatan kullanıcı gösterdim. 3.5 GB Vram kullanan FarCry 4'ü 2 GB Vram ile oynatan oyuncu gösterdim. Bunları 2 GB Vram'in oynattığını ilave ettim. Uzun vade de yetmeyecek diyorsunuz 2 GB Vram. Günümüzde 6 GB Vram isteyen bir oyunun altından kalkabiliyorsa 2 GB Vram, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde artacak olan 2 GB Vram ihtiyacının da üstesinden gelebilir diye düşünüyorum.

Ekran kartları sanal bellek ile arayı kapatıyorlar tabi ki. Fakat dediğim gibi, bir GPU'nun teknik özellikleri her zaman vram'den öndedir. Gene de 2 gb sınır sayılıyor 3 gb tavsiye ediyorum ani fps düşüşleri olmaması ve oyunun çökmesini engellemek için.

Günümüz için ve gelecek 2-3 yıl için 2 GB VRAM sorun yaratmayacaktır. Bu sene içinde DX12 gelmesi ile oyunlardan daha iyi performans alacağımız kesin.

Ben Shadow Mordor'u 1 GB GTX 460 ekran kartındada oynadım. Bi takılma veya FPS düşüşüde yaşamadım. Tabi bunun için bazı ayarları kısmam gerekti. Bütün ayarları açtığınızda zaten Shadow Mordor 8GB bellek kullanımına kadar çıkıyor. Bu mantıkla giderseniz ne GTX 970 nede R9 290'da oyun açılır. R9 280X yerine kesinlikle R9 285 seçilmelidir. Hem fiyat yönünden , hem mimari yönünden öndedir. DX12'nin gelmesiyle oyun performansımız zaten artacağından dolayı ben 2GB VRAM'in önümüzdeki 5 sene sorun çıkaracağını sanmıyorum.

AMD kartlarının DX 12 destek seviyesi hakkında daha net bilgisi olan arkadaşlardan bağlantı istiyorum. Sanırım GCN mimarisine sahip tüm AMD kartları, DX 12'yi Tier 3 seviyesinde destekleyecek. Kaynağıyla bilgilendirecek birisi olursa forumu takip eden arkadaşlar da fikir edinebilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı