RX 580 Düşük MHz'de Çalışıyor

213082

Hectopat
Makaleler
3
Arkadaşlar internetteki testlerle yaklaşık 10 FPS fark vardı. Bunun nedenini araştırırken kartın düşük MHz'de çalıştığını gördüm. Normalde Core clock 1366 MHz'de çalışması gerekirken, 1140 MHz'de çalışıyordu. Overclock deneyip o değere çıkarttım fakat daha oyuna girmeden sistem dondu. Şöyle bir şey daha var; bendeki RX 580 14 pinlik güç girişi istiyor fakat benim PSU'mda sadece 6+2 pin çıkışı var. Yani ekstra 6 pinlik güç girişi boşta kalıyor. Ekstra dönüştürücü ya da kablomu almam gerekiyor? Sistemim: Ryzen 3 1200 AF, 8 GB DDR4 3000MHz RAM, Sapphire Nitro+ RX 580 4 GB. Oyundaki (Witcher 3) değerlerim ise şu şekilde:

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    32,1 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer boş Molex yoksa boş SATA varsa SATA to 6 pinde var onu da alabilirsin.

Eğer Molex işlemciye kadar yetişiyorsa dönüştürücü ona rahatlıkla yetişir merak etme bende öyle kullanıyorum Molex to 6 pin boyutu 1 karış var.
Overclock yaparken Power Limit ayarını +50 yaptım. Ve Core Clock'uda olması gerekene yani 1366MHz'ye çektim. Yaklaşık 15FPS artış elde ettim.

Overclock yaparken Power Limit ayarını +50 yaptım. Ve Core Clock'uda olması gerekene yani 1366MHz'ye çektim. Yaklaşık 15FPS artış elde ettim.
Ekran kartına tam güç vermeden bu ayarları değiştirmeni tavsiye etmem. Ayrıca sıcaklık değerlerini de kontrol et o ayarlar ile. Ben sıcaklık düşsün diye power limit düşürüyorum da :D

Ben XFX RX 590 ekran kartı almıştım içerisinden dönüştürücü de çıktı. Fakat bu güne kadar aldığım PSU içeriğinden dönüştürücü çıkmadı.

Uzun zamandır 0. el bir ekran kartı ya da PSU almadığım için bilmiyorum kusuruma bakma.
Ekran kartını 2. el aldığım için kutusu bende bulunmuyor maalesef.

O zaman dediğim gibi yap 6 pinlik bir dönüştürücü alarak boşluğu tamamla ve normal değerlerde stabil bir şekilde oynamana bak :)
Buradan benim kullandığım dönüştürücüyü alabilirsin.

Ekran kartına tam güç vermeden bu ayarları değiştirmeni tavsiye etmem. Ayrıca sıcaklık değerlerini de kontrol et o ayarlar ile. Ben sıcaklık düşsün diye power limit düşürüyorum da :D
Power limiti 35'e düşürdüm. Şimdi de garip bir sorunum var. Ekran kartı fanından garip bir ses gelmeye başladı. Tiz bir ses. Bu neyden kaynaklı olabilir?

Power limiti 35'e düşürdüm. Şimdi de garip bir sorunum var. Ekran kartı fanından garip bir ses gelmeye başladı. Tiz bir ses. Bu neyden kaynaklı olabilir?
Sesi tam dinleyemeden net bir cevap veremem ama Coil Whine olabilir araştırmanız lazım. Dediğim gibi ekran kartına tam güç vermeden bir ayar yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Sesi tam dinleyemeden net bir cevap veremem ama Coil Whine olabilir araştırmanız lazım. Dediğim gibi ekran kartına tam güç vermeden bir ayar yapmanızı tavsiye etmiyorum.
Uzun zamandır kartın fanları böyle çalışmıyordu. Sıcaklık hep 50 derece civarıydı. Fanlar çalıştıkça ses azalmaya başladı biraz. Sıcaklığım 63 dereceyi geçmedi ama 63 dereceye gelince çok ses geliyor. Bu sesi biraz azaltma şansım var mı?

Uzun zamandır kartın fanları böyle çalışmıyordu. Sıcaklık hep 50 derece civarıydı. Fanlar çalıştıkça ses azalmaya başladı biraz. Sıcaklığım 63 dereceyi geçmedi ama 63 dereceye gelince çok ses geliyor. Bu sesi biraz azaltma şansım var mı?
Fanların dönme hızı arttıkça haliyle fan sesi de artar. Ben XFX RX 590 kullanıyorum ve kart ısınmasın diye haliyle %85 fan hızında kullanıyorum oyunlarda. Ve inanılmaz uçak kalkar gibi sesi çıkıyor.

Uzun zamandır 0. el bir ekran kartı ya da PSU almadığım için bilmiyorum kusuruma bakma.

O zaman dediğim gibi yap 6 pinlik bir dönüştürücü alarak boşluğu tamamla ve normal değerlerde stabil bir şekilde oynamana bak :)
Buradan benim kullandığım dönüştürücüyü alabilirsin.
Bu dönüştürücü değil de Sata to 6 pin alsam nasıl olur sizce. Şuan Amazon'da kargo dahil 10TL. Molex'den bir farkı olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı