Gigabyte B450M S2H ile AMD Ryzen 5600 işlemciye Undervolt yapma

go ask alice

Hectopat
Yer
Mother Adana
Daha fazla  
Merhaba. İşlemcim 89-90 dereceye çıkıyordu. Çeşitli önlemlerle 78 derecelere düşürdüm. Sırada Undervolt işlemi var. Bunun güvenilir bir işlem olduğunu epey sıcaklık düşürdüğünü biliyorum. Fakat nasıl yapılacağını net bilmiyorum. Biraz video izledim buraları okudum ama böyle destek alarak yaparsam daha iyi olur.

1. Görselde mavi ile işaretlediğim yere girerek 2. Görsele geliyorum. Yine işaretlediğim yerlere mavi ile yazdığım değerleri giriyorum. Kaydet ve çık diyorum. Bu şekilde mi? Bunun öncesinde sonrasında yapmam gerekenler var mı? Bu şekilde oluyorsa stabil değerler için denemeler yapmam gerektiğini biliyorum.​

Not: CBP kapatmalı mıyım? PBO nedir ona işlem yapmam gerekir mi?

Sistem:
AMD Ryzen 5 5600
Gigabyte B450M S2H
Rog Strix 2060

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    258,6 KB · Görüntüleme: 244
  • 2.jpg
    2.jpg
    202 KB · Görüntüleme: 212
Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba. İşlemcim 89-90 dereceye çıkıyordu. Çeşitli önlemlerle 78 derecelere düşürdüm. Sırada undervolt işlemi var. Bunun güvenilir bir işlem olduğunu epey sıcaklık düşürdüğünü biliyorum. Fakat nasıl yapılacağını net bilmiyorum. Biraz video izledim buraları okudum ama böyle destek alarak yaparsam daha iyi olur.

1. görselde mavi ile işaretlediğim yere girerek 2. görsele geliyorum. Yine işaretlediğim yerlere mavi ile yazdığım değerleri giriyorum. Kaydet ve çık diyorum. Bu şekilde mi? Bunun öncesinde sonrasında yapmam gerekenler var mı? Bu şekilde oluyorsa stabil değerler için denemeler yapmam gerektiğini biliyorum.​

Not: Cbp kapatmalı mıyım? PBO nedir ona işlem yapmam gerekir mi?

Sistem:
AMD Ryzen 5 5600.
Gigabyte B450M S2H.
ROG STRIX 2060.

Hocam bende de aynı işlemci ve Gigabyte anakart var fakat şu 2. görseldeki 0 olan yerleri değiştiremiyorum siz ne yaptınız hallettiniz mi?

Hocam bende de aynı işlemci ve Gigabyte anakart var fakat şu 2. görseldeki 0 olan yerleri değiştiremiyorum siz ne yaptınız hallettiniz mi?
Hocam kış aylarındayız malum. Kasanın ön tarafında 2 fan vardı. Birinin havası nerdeyse tamamı PSU tarafına gidiyordu. Yani önde 1 fan varmış gibi oluyordu. Ben bunu 3 fana çıkararak sorunu çözdüm. Kış aylarında olduğumuz için şimdilik Undervolt işlemi yapmadım. Yeterli ve tutarlı bilgi de bulamadım. Bende çok yetkin değilim.

O dediğiniz yerde sayısal rakamları direkt yazabiliyordum ben. Sanırım oraya 2 yoldan gidiyoruz. Ben, Perihperals > Manuel CPU Overclocking şeklinde gidiyordum. Göremezseniz tekrar yazın girip bakayım.

Yeni konular

Geri
Yukarı