Ryzen 7 5800x3D için soğutucu önerisi

Arkadaşlar. Arctic biraz sıkıntı olabilir özellikle bu kasada. Biliyorsunuz güzel soğutucu ama radyatörü piyasa genelinden 1 cm daha kalın. Bu kasada ekran kartının ölçüsüne dikkat edilmeli eğer öne takılacaksa.

310mm bir kart kullanacak arkadaşımız. Gördüğüm kadarıyla sorun olmayacak gibi. Çünkü bu modelde fanlar ön dış kısma, radyatör ön iç kısma takılabiliyor.

AIO öne takiliyorsa bence fanlar dışarıda olmalı ki intake yapsin. Bende lian li lancool 2 mesh var. Radyatör montajı 2 kademeli yapılabiliyor. Ön kapağa değmemesi için içteki kademesine taktım. 280lik olduğu için 140'lık 2 fan önden güzel intake yapıyor. PSU üstünde de 2x120'lik noctua fan var. Çift taraflı intake ile serin çalıştırıyorum.

Merhaba iyi sosyaller Ryzen7 5800x3D kullanmaktayım soğutucu aramaktayım. Önerileriniz nelerdir? Almışken bir kere almak istiyorum. Kasamın modeli NZXT H5 Flow white şimdiden teşekkürler.

Şimdi şöyle izah edeyim. Aynı işlemci bende de var. Çok güçlü işlemci olduğu için fabrika çıkışlı voltajı yüksek geliyor. Sen PBO2 tuner uygulaması ile manuel değerler girerek sıcaklıkları düşüreceksin. Fakat performans düşüyor bu sefer de. 240mm sıvı soğutma ona yetmez. En az 360mm sıvı soğutma alacaksın. Değerleri -30, 120 75 110 vereceksin bir tık sıcaklık artacak ama performansın da artacak. Cinebech testinde 240mm sıvı soğutma ile 95 60 90 değer girdiğim zaman performans düşüyor ve sıcaklıkta düşüyor. 120 75 110 verdiğim zaman sıcaklık artıyor ve performans da artıyor. O yüzden 360mm en idaeli. Al kafan rahat olsun.

Şimdi şöyle izah edeyim. Aynı işlemci bende de var. Çok güçlü işlemci olduğu için fabrika çıkışlı voltajı yüksek geliyor. Sen PBO2 tuner uygulaması ile manuel değerler girerek sıcaklıkları düşüreceksin. Fakat performans düşüyor bu sefer de. 240mm sıvı soğutma ona yetmez. En az 360mm sıvı soğutma alacaksın. Değerleri -30, 120 75 110 vereceksin bir tık sıcaklık artacak ama performansın da artacak. Cinebech testinde 240mm sıvı soğutma ile 95 60 90 değer girdiğim zaman performans düşüyor ve sıcaklıkta düşüyor. 120 75 110 verdiğim zaman sıcaklık artıyor ve performans da artıyor. O yüzden 360mm en idaeli. Al kafan rahat olsun.

Hocam dönüşün için teşekkürler Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Bu ürünü aldım tavsiyeler üzerine 51-65 derece arası kullanıyorum RDR2 GTA V gibi oyunlarda.

Hocam yanlışın var. Fabrika çıkışı voltaj düşük geliyor işlemcinin. Bios'tan gir bak 1.2v. Normal 5800x'te default 1.45-1.47v

İnşallah hocam çoğu kişi bunu önerdi ama umarım pişman olmayız.
İçin rahat olsun hocam aynısını ben de kullanıyorum. Kasanın önüne takılı hem de radyatörun hortum çıkışları yukarıya bakacak şekilde duruyor. Ona rağmen ses problemi yaşamadım. Ekran kartım büyük olduğu için baş aşağı ceviremiyorum ancak dediğim gibi sıkıntı olmuyor. Ancak periyodik olarak hava vurman lazim radyator öndeyken fazla toz topluyor fanlarla intake yaptığı icin.

Ben hydra uygulaması ile curve optimize yaptım + pizzamod v5.3 güç planı kullanıyorum. Bir de ekran kartı modeli de etkiliyor işlemci sıcaklığını 6650xt varken BF5'te 58 °C, Sapphire Nitro + 7900XT varken BF5 65 °C'de çalışıyor.

Son düzenleme:
Hocam yanlışın var. Fabrika çıkışı voltaj düşük geliyor işlemcinin. BIOS'tan gir bak 1.2v. Normal 5800X'te default 1.45-1.47v

İçin rahat olsun hocam aynısını ben de kullanıyorum. Kasanın önüne takılı hem de radyatörun hortum çıkışları yukarıya bakacak şekilde duruyor. Ona rağmen ses problemi yaşamadım. Ekran kartım büyük olduğu için baş aşağı ceviremiyorum ancak dediğim gibi sıkıntı olmuyor. Ancak periyodik olarak hava vurman lazim radyator öndeyken fazla toz topluyor fanlarla intake yaptığı icin.

Ben Hydra uygulaması ile curve optimize yaptım + pizzamod v5.3 güç planı kullanıyorum. Bir de ekran kartı modeli de etkiliyor işlemci sıcaklığını 6650XT varken BF5'te 58 °c, Sapphire Nitro + 7900XT varken BF5 65 °c'de çalışıyor.

Bende tam tersi gözüküyordu.

Hocam yanlışın var. Fabrika çıkışı voltaj düşük geliyor işlemcinin. BIOS'tan gir bak 1.2v. Normal 5800X'te default 1.45-1.47v

Ben Hydra uygulaması ile curve optimize yaptım + pizzamod v5.3 güç planı kullanıyorum. Bir de ekran kartı modeli de etkiliyor işlemci sıcaklığını 6650XT varken BF5'te 58 °c, Sapphire Nitro + 7900XT varken BF5 65 °c'de çalışıyor.

Aynı şekilde benim radyatörüm de önde borusu havada şanssızlık fanın birisi arızalı çıktı 1 haftadır fanı bekliyorum ama sorun yok dediğiniz gibi memnunum radyatöre mi hava vurmam gerekiyor toz için?

Dosya Ekleri

• IMG_8899.jpg
    IMG_8899.jpg
    150,3 KB · Görüntüleme: 120
Aynı şekilde benim radyatörüm de önde borusu havada şanssızlık fanın birisi arızalı çıktı 1 haftadır fanı bekliyorum ama sorun yok dediğiniz gibi memnunum radyatöre mi hava vurmam gerekiyor toz için?
Hocam burad aradyatördeki fanı tam tersi takmalısınız. Şu an ekran akrtından kasadan falan sıcak havayı alıp radyatöre vurduruyorsunuz. Biraz garip bir düzen olmuş. Dİlerseniz arızalı olan fan yerine şimdilik kasanın aşağıdaki ekran kartına üfleyen fanını çıkarıp radyatöre takın. Radyatçr daha nemli bir mesele. Eğer alaibliyorsanız radyatörü içe alın ve fanları dış kısma alıp havayı dışarıdan radyatöre üfleyecek şekilde ayarlayın. Öne intak şeklinde konumlandırmadığınız sürece kasa dışarıda hem toz emer hem de radyatör serin havaya kavuşamaz.

Geri
Yukarı