Ryzen 7800x3D ısınıyor

7800x3D kullanıyorum. 360 mm sıvı soğutma ile kullanıyorum. EXPO'ı açık o kadar başka hiçbir ayarı ellemedim. OCCT testinde maksimum 80 derece oldu ( OCCT de de bir zahmet olsun). Boş masaüstünde 40 derece oyunlarda da maksimum 71 derece gördüm. Bazı oyunlarda 60'ı geçmiyor bile.

Hangi sıvı soğutmayı kullanıyorsunuz acaba?

Hocam aynı cpu ve soğutucu ile boştayken 68-70 derece oluyor, acaba montajında mı sıkıntı var çözemedik. BIOS ayarlarına bakmadık.
Her zaman son biosu kullanın. Bios ayarlarını bir kontrol edin. Sıvı soğutucunun altındaki jelatini mi çıkarmadınız ne yaptınız ? Boşta bu kadar olması imkansız. AMD bu işlemci için aylarca 70 derece üstü çalışabilir problem olmaz diyor ama boşta bu sıcaklık olması imkansız. Jelatini çıkarmadınız gibi geliyor bana :D

Geçen aynı sıvı soğutmayı kullanan forumdan birisi de sıcaklıklardan şikayet etmişti galiba genel olarak sıvı soğutmada bir problem var.
Ben sıvı soğutucudan memnunum. Boşta 39, tam Yükte 74 derece oluyor.

Merhaba arkadaşlar, bugün daha yeni montaj ettim işlemciyi. Boşta 45-50 derece arasında ama mesela Valorant için Riot Client'i açtığımda anlık 71 dereceye çıkıp tekrardan düşüyor. 240 mm soğutma var PBO Auto CBP açık, Arctic MX6 kullandım termal macun. Tam ısınma olmuyor gibi ama böyle garip saçma anlık çıkmalar oluyor. BIOS Update ettim son sürüme ve chipsetleri kurdum. Chipsetleri kaldırdım fakat hala aynı durumda. Sizce neden olabilir?
TDP 120W bu gayet normal R7 7700 kullanıyorum ( 65W TDP ) 240mm ile optimal çalışıyor genelde 40 Blender renderda 60-70 fakat çok sorun değil fakat 240mm o işlemci için az kalabilir

TDP 120W bu gayet normal R7 7700 kullanıyorum ( 65W TDP ) 240mm ile optimal çalışıyor genelde 40 Blender renderda 60-70 fakat çok sorun değil fakat 240mm o işlemci için az kalabilir
Tmm TDP 120 de hiç bir zaman 120 kullanmıyor ki. Oyunlarda ben maks 78W gördüm. Hangi oyun dersen Helldivers 2 mesela. 120 TDP diye 120 kullanıyor diye bir şey yok. Genelde 65 W altında kullanıyor

Her zaman son biosu kullanın. Bios ayarlarını bir kontrol edin. Sıvı soğutucunun altındaki jelatini mi çıkarmadınız ne yaptınız ? Boşta bu kadar olması imkansız. AMD bu işlemci için aylarca 70 derece üstü çalışabilir problem olmaz diyor ama boşta bu sıcaklık olması imkansız. Jelatini çıkarmadınız gibi geliyor bana :D

Ben sıvı soğutucudan memnunum. Boşta 39, tam Yükte 74 derece oluyor.
Sıvı soğutma pompasını sabitleyen metal plakaları ters takmışız, düzeltince boşta 45 dereceye düştü :D Muhtemelen işlemciye temas etmiyordu soğutucu.

Yeni konular

Geri
Yukarı