S23 FE vs S21 FE

Bildiğiniz gibi S23 FE çıkış yaptı ve şu an Samsung Shop'ta öğrenci indirimi ile 19.680 TL fiyatına denk geliyor 128 GB'lık versiyonu. S21 FE ise 128 GB olanı 17.000 TL civarına bulunabiliyor. Açıkçası ikisine de baktığımda işlemci dışında çok benzerler, ancak S23 FE'nin çerçevesi bana çok kaba geldi ve ağırlığı da artmış. Batarya konusunda ise karşılaştırma bulamadım. Sizce kaba çerçevesine rağmen yaklaşık 2.500 TL fiyat farkı değer mi? Telefonda oyun oynamayan biriyim.

S21 FE deneyimledim ancak tabii ki de S23 FE almalısınız.

Evet S23 FE de bir ağırlık durumu var ama alışılır ne olacak dert mi bu? Çerçeve kalınlığı da bence önemsiz yıllarca millet çentikli iPhone kullandı be :)

Aynen hocam ben de öyle düşündüm sonradan. Güncel olması, işlemci hızı vs daha ağır bastı. Ayrıca 2500 TL hediye çekiyle S21 FE ile aynı fiyata geliyor (hediye çekiyle kablosuz şarj ve adaptör alacağım). Aynı fiyat olunca S23 FE daha makul kaçıyor haliyle.

Aynen hocam ben de öyle düşündüm sonradan. Güncel olması, işlemci hızı vs daha ağır bastı. Ayrıca 2500 TL hediye çekiyle S21 FE ile aynı fiyata geliyor (hediye çekiyle kablosuz şarj ve adaptör alacağım). Aynı fiyat olunca S23 FE daha makul kaçıyor haliyle.
S23 Fe deki işlemci olsun yükselen kamera mp si olsun, android 13 ile gelmesi falan arada fark olsa bile değerdi. Ekranlara bakmadım ama ekranda bile geliştirme olabilir. Bir de hani iphone 15 varken 14 almazsın gibi bir durum var. S23 FE varken benzer fiyata s21 fe de almazsın yani :) Ben kulaklık ve şarj cihazı mantıklı buldum.

S21 FE ile S23FE arasında nasıl az bir fiyat farkı var?
Birimin 17k diğeri 23K'lerden başlıyor?
Samsung Galaxy S21 FE 5G
Samsung Galaxy S23 FE

Samsung'ta eğitim inidirmiyle S23 FE şu an 19.680 TL'ye geliyor ve 2.500 TL hediye çeki veriliyor.

S23 FEdeki işlemci olsun yükselen kamera MP'si olsun, Android 13 ile gelmesi falan arada fark olsa bile değerdi. Ekranlara bakmadım ama ekranda bile geliştirme olabilir. Bir de hani iPhone 15 varken 14 almazsın gibi bir durum var. S23 FE varken benzer fiyata S21 FE de almazsın yani :) Ben kulaklık ve şarj cihazı mantıklı buldum.

Aynen kafama yattı S23 FE. Birkaç güne sipariş vereceğim. Elimde AirPods olduğu için kulaklık düşünmüyorum. :)

S23 FE ısınma, şarj vs. gibi problemler var mı acaba arkadaşlar?

Telefon elime ulaştı ve 1 gün kullandım şu ana kadar. Şarj problemi yok açıkçası, şarjı iyi gibi. Isınma konusu da, ilk açılışta ısınma oldu evet ama sonra soğudu. Birkaç saat Dead Cells oynadım ve ısınmadı. Ağır bir telefon. Kasma ve donma da hiç görmedim garip bir şekilde (ilk açılışta bile). Anneme A34 almıştık o mesela donuyordu yer yer.

Sonradan bakan olursa diye buraya bilgiler bırakayim belki almak isteyen olur veya karşılaştırma için bakan olur diye. Öncelikle kamera kıyas açısından ana kamera tarafında S22 ile hemen hemen aynı ama telefoto ve geniş açı lensleri farklı. 60 FPS video çekerken, S23 FE'de lensler arası geçiş yapamıyorsunuz mesela. Ön kamerada ise S22 bir tık daha iyi sanki. Şarjı, kullanıma bağlı olarak düşük performans profili modunda (gündelik kullanımda hiçbir fark yok ama şarj tarafında 1 saate yakın tasarruf sağlıyor. Oyun oynarken kapatmak lazım sadece) 7 saati görüyor yeri geldiğinde. Performans profili dışında hiçbir şey yapmadım. Konum açık, NFC, always on display... Alayı açık.

Cihazın işlemcisi eski Exynos 2200 işlemciye göre çok çok daha optimize edilmiş, sıcaklığı sosyal medyada sörf yaparken 30-35 arası seyrediyor, oyunlarda 40-45 arasını bulabiliyor. Kenarları aşırı kalın, elinizde tutarken zorlanıyorsunuz. Saçma olmuş bu kalınlık. Kamerası ise çok çıkıntılı olmuş. Çerçevelere baktığımızda ise, çerçevelere başta şikayet ediyordum ama bir süre sonra hoşuma gitmeye başladı. Ancak telefonda en üzüldüğüm nokta parmak izinin ultrasonik olmaması oldu, çok geç çalışıyor parmak izi. Bunlar dışında cihaz gayet premium duruyor.

Benim günlük kullanıcı olarak diyeceklerim bunlar. Belki birinin sorusunu cevaplar araştırırken. Genel olarak görünüşten kısmışlar ama kamerası olsun, şarjı olsun, hızı vs olsun optimize olmuş. Yine de bu cihaza 20.000TL üstü verilmez bence. Ucuzlamasını bekleyin. Samsung şu anki fiyatlara alacak keriz arıyor herhalde. Piyasaya baktığım kadarıyla uyguna bulursanız en ideal cihazlardan biri bu bütçede ve bu dönemde. Ben öğrenci indirimi ile 19.600 TL'ye aldım. S23 alacaktım ama arada 9 bin lira fark vardı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20231117_022836_Device care.jpg
    Screenshot_20231117_022836_Device care.jpg
    54,9 KB · Görüntüleme: 81
  • Screenshot_20231117_022955_Geekbench 6.jpg
    Screenshot_20231117_022955_Geekbench 6.jpg
    100,4 KB · Görüntüleme: 73
Son düzenleme:

Geri
Yukarı