Samsung 840 EVO 500 GB SSD Açılışta Boş Görev Çubuğu Sorunu

jacklacarlosx

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selamün aleyküm,

Arkadaşlar, Samsung NP550P5C-S04TR notebook için (Sitedeki haber, inceleme ve makalelerden etkilenerek) Samsung 840 EVO 500 GB SSD disk aldım. Eski HDD'yi olduğu gibi SSD'ye klonladım. Eski HDD'yi ise ziyan olmaması adına gerekli aparat yardımıyla ROM bölümüne monte edip biçimlendirdim. Sonuç olarak sistemin son durumu şu şekilde oldu:

Zwx9FN5.jpg

Bu sistemde sorun olarak yaşadığım tek şey ilk açılışta masaüstünün ben bir şeye tıklamadan tamamen açılmıyor oluşu; yani Windows şifre kısmını geçtikten sonra görev çubuğu boş bir şekilde ortaya çıkıyor ve tek bir tıklama ile hemen yükleniveriyor. Yani ben tıklamadan öylece bekliyor. Bu konuda ne yapabilirim?

Kendinde mevcut olan 8 GB'lık SSD'nin konuyla ilgisi olabilir mi? Devereden çıkarılabilir mi?

Merak ettiğim diğer konu ise SSD diskin bu kadar bölümlenmiş olması bana herhangi bir olumsuzluk (disk ömrü vb.) çıkarır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'ye geçerken benim düşüncelerim şunlardı:
  • Notebook'u aldığım gibi içinde kurulu sistemde (disk kurtarma bölümleri vs.) hiç oynama yapmadan,
  • Sonradan benim kurduğum yazılımlara hiç dokunmadan,
  • Resimlerim, videolarım, çeşitli yazılımlardaki kayıt dosyalarına dokunmadan, kısacası tamamen klonlama mantığıyla HDD'den SSD'ye geçmek istedim.
Dolayısıyle format, yeniden yükleme gibi işlemlere hiç girmedim. Sistemi yeniden mi kurmalıyım?

Konuya ilgin ve tavsiyen için teşekkür ederim. Ama benim için format atma en son çaredir. Yani işletim sistemim tamamen çöktüğünde veya kullanılmaz bir hal aldığında gereklidir diye düşünürüm.

Ama siz yeni bir depolama birimi almışsınız. Aynı sabit diski kullanırken, o diskin içindeki bilgileri Windows ile birlikte SSD'de klonlamışsınız. En basit örneği de aynı işletim sistemini önceki diskiniz ile kullanırken böyle bir sorununuzun olmaması.

Merhaba,

Eski sabit diskiniz GPT yapısında olduğu için çok fazla partitiona sahip. Yeni SSD'nize kurulum yaparken bütün bölümleri silerek MBR olarak kurulum yapmanız gerekli veya bilgisayarınız UEFI olarak çalışabilmekte, böyle gözlemledim. Bu yüzden de sıfırdan GPT şeklinde kurulum sağlamanız daha mantıklı olacaktır. GPT, MBR'ye göre çok daha yeni ve gelişmiş bir disk yapılandırmasıdır. GPT disk yapılandırmasında MBR'den daha fazla bölüm oluşturabilirsiniz.
Google'de "Windows 8 -UEFI Modunda- Temiz Kurulum (Format)" aratırsanız karşınıza gelecektir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı