Sapphire RX 5700 XT Nitro + & Ryzen 5 3600 anlık takılmalar

ulillameth

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Siber Güvenlik Uzmanı
Merhabalar bundan 1 hafta önce 1050 Ti ekran kartımı sattıktan sonra Sapphire RX 5700XT Nitro + modeline geçiş yaptım, geldiği gibi ürünü kasama taktım fakat en güncel sürücüler kurulu olmasına rağmen oyunlarda anlık takılmalar yaşıyordum (1050 Ti'da rahatlıkla oynattıklarım da dahil olmak üzere).

Biraz araştırma ile yabancı forumlarda gördüğüm ve kendimde uyguladığımda sorunun ortadan kalktığını gördüm, fakat uyguladığım hangi teknik daha verimli oldu bunla ilgili kesin bir fikrim bulunmuyor (undervolt işleminden sonra daha iyi çalıştığını söylebilirim ama).

Kullanım amacı: Sanal Cihazlar üzerinde Zafiyet Taramaları, Zafiyet Tespiti Raporlanması ve Oyun

Sistem Donanımlarım:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Anakart: MSI B450 GAMING Plus Max
Ekran Kartı: Sapphire RX 5700XT Nitro +
Bellek: G.Skill Ripjawsv 32 GB 3600 MHz (4x8GB)
Depolama: 2X Samsung 860 Evo 250GB, 1X Seagate 600 GB ve 1X 2 TB
Güç Kaynağı: EVGA 600W+ Bronze
Soğutucu: SilverStone AR01 + 2X Corsair ML120 120mm + 120mm (Kasanın içerisinde gelen egzoz fanı)
Kasa: Phanktes P400

CPU-Z:

sistem bilgileri.png

Ekran Kartı Sürücü Versiyonu:

112.png

Uyguladığım işlemler:
İlk olarak en çok işe yaradığını düşündüğüm undervolt ayarlarını paylaşıyorum. (Tamamen her şey varsayılan halde)
AMD Uygulaması > Performans > Ayarlanıyor
GPU AYARI -> ETKİN
GELİŞMİŞ KONTROL -> ETKİN
---
FAN AYARI -> ETKİN
GELİŞMİŞ KONTROL -> ETKİN
Not: İnce ayar kontrollerini açarak değerleri kolayca girebilirsiniz.

Adsız.png

Tüm oyunlar 1080P ve Maksimum seçilebilecek ayarlarda ve ayriyeten her birine sıcaklık değerini yazmak istemedim ortalama 65-68 derece çok nadir 73 dereceleri görüyor.
CoD Warzone (MultiPlayer): 140-150
DotA 2: 130-150
CS-GO: 450-500
BF 1 (Multiplayer) X 64 kişilik sunucu: 120-125
2. Yöntem:
Oyunların .exe dosyasını bulduktan sonra sağ tıklayıp Uyumluluk sekmesinin altından "Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyip "Uygula" butonuna basıp kapatabilirsiniz.

TESTTT.png

3. Yöntem

3.1: Başlata - Güç ve Uyku Ayarları açılan pencerede sağ tarafta bulunan "Ek Güç Ayarları"

3.2: Burada ister "yüksek performansı" seçin isterseniz "dengeli" seçeneği üzerinden ayarlayın ben tercihimi dengeli seçeneği üzerinden bu ayarı yaptım.

3.3: Seçtiğimiz planın sağ tarafında bulunan "Plan ayarlarını değiştir" tıklıyoruz.

3.4: "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" tıklıyoruz.

3.5: Açılan pencerede PCI Express seçeneği altında bulunan "Bağlantı Durumu Güç Yönetimi" seçeneğini "Kapalı" Konuma getiriyoruz.

31233.png

Uyguladığım tüm ayarlar bunlar şu anda herhangi bir takılma ve ısınma sorunu yaşamıyorum umarım bu ayarları yaptıktan sonra sizinde bir sorununuz kalmamış olur.

Monitorunle ekran kartın dar bogaz yapiyor sorunun bu.
Monitör dar boğazı diye bir olayın olduğuna inanmıyorum. Monitör yetersiz kaldığı durumlarda görüntüde bolca yırtılma olur. 5700xt gibi bir kartla 60 Hz monitörü 3 ay kullandım. Dar boğaz diye bir şey hiç görmedim. Hurafeden başka bir şey değil. Bu benim şahsi görüşüm.

Monitör dar boğazı diye bir olayın olduğuna inanmıyorum. Monitör yetersiz kaldığı durumlarda görüntüde bolca yırtılma olur. 5700XT gibi bir kartla 60 Hz monitörü 3 ay kullandım. Dar boğaz diye bir şey hiç görmedim. Hurafeden başka bir şey değil. Bu benim şahsi görüşüm.

Ekran kartı gaza basio monitoru durduruyor HZ degeri yuzunden bu yuzden vysnc açarsa sorun düzelir oyunda vysnc yoksa o donmayi yasamak zorunda o monitorle.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı