Servise giden Excalibur G870 hala çok ısınıyor

Peki islemcinin omru kac yildir?
İşlemcinin belli bir ömrü yoktur 15 yılda kullanırsın kullansan işlemcilerde aşırı bir fark olmuyor programlar güçleniyor. Lakin anakarta vs zarar verebiliyor o derece sıcaklıklar maksimum 100 derece ise bunu sınırında kullanmak akıl karı mı? Yüksek sıcaklıklar her zaman sorun teşkil ediyor işlemciden işlemciye bu oranlar değişse de sağlıklı değil.

İşlemcinin belli bir ömrü yoktur 15 yılda kullanırsın kullansan işlemcilerde aşırı bir fark olmuyor programlar güçleniyor. Lakin anakarta vs zarar verebiliyor o derece sıcaklıklar maksimum 100 derece ise bunu sınırında kullanmak akıl karı mı? Yüksek sıcaklıklar her zaman sorun teşkil ediyor işlemciden işlemciye bu oranlar değişse de sağlıklı değil.
Peki 100 derece kime gore neye gore zararli. Sen 100 dereceye maruz kalirsan sana zararli onu anliyoruz da erime sicakligi 2600 derece olan silikon bundan o kadar etkileniyor mudur sence?

Peki 100 derece kime gore neye gore zararli. Sen 100 dereceye maruz kalirsan sana zararli onu anliyoruz da erime sicakligi 2600 derece olan silikon bundan o kadar etkileniyor mudur sence?
Ghz değeri düşmediği sürece 100 dereceler bile sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz haklı olabilirsiniz. Lakin çoğu işlemci o derecelerde düşürmeye başlıyor ghz değerini diye biliyorum.

GHz değeri düşmediği sürece 100 dereceler bile sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz haklı olabilirsiniz. Lakin çoğu işlemci o derecelerde düşürmeye başlıyor GHz değerini diye biliyorum.

Yani islemcilerin 100 dereceye ulastiginda yavaslamasi islemciyi zarar gormekten alikoymaktan daha cok sicaklik arttikca guc ihtiyaci artacagi ve islemci stabilitesini kaybedecegi icin. Islemci bir bilgisayarin en dayanikli parcasi, cok daha yuksek sicakliklara dayanabilir.

3.60 GHz olarak çalışıyor.

Dedigimi yaptin mi? Sen benimkinden farkli bir mimaride bir islemci kullaniyorsun tek tek cekirdek hizlarini gormedigin surece islemcinin gercekten hangi hizda calistigini duzgun gosterebilen bir program yok.

Son düzenleme:
Yani islemcilerin 100 dereceye ulastiginda yavaslamasi islemciyi zarar gormekten alikoymaktan daha cok sicaklik arttikca guc ihtiyaci artacagi ve islemci stabilitesini kaybedecegi icin. Islemci bir bilgisayarin en dayanikli parcasi, cok daha yuksek sicakliklara dayanabilir.

Dedigimi yaptin mi? Sen benimkinden farkli bir mimaride bir islemci kullaniyorsun tek tek cekirdek hizlarini gormedigin surece islemcinin gercekten hangi hizda calistigini duzgun gosterebilen bir program yok.
Excalibur P core'leri 100 derecede kısar, E core genelde kısmaz. İşlemcisi thermal yiyor belli çünkü 3.6 ghz değil 4 ghz turbo ile çalışması lazım zaten çalışır ama Gpu ile Cpu aynı bakır boru ile soğutulduğundan birbirini etkiler ve işlemci böylece limit yer ve o limitte thermal, thermal yiyince 3.6 ghz çalışıyor oradan anlıyorum yani. Asıl sorun BD Prochot limiti yemesi çünkü o zaman donmaya başlıyor o limit işlemciyi resmen 0 ghzlere düşürüyor ama G870 eğer tozlanma vs. çok sıcak ortamda değilseniz BD Prochot (yediği nadir) yemez yani oyunlarda bir problem yaşatmaz o thermal limit biraz FPS kaybı olur kalabalık yerlerde. Yani amacı işlemciyi korumak aslında iyi bir limit yoksa o olmasa 100 dereceyi çok rahat geçecek İ5 12. nesil. İşlemcinin yediği genelde limit thermal olsa da asıl takıldığı limit PL1 limitidir PL1'e baya takılır o yüzden 35W 40W ile çalışır sabit böyle olduğunda PL1 prochot yemesine engel olur ve sürekli 3.6 ghz 40W 84 86 derece şeklinde çalışır. GPU kısmında ise bence başarılı bir model, GPU ısınıyor yalan yok 102 derece hostpot görüyor ama BD Prochottan bir şekil kendini koruyor o da yani thermal vs. yiyor ama W çekişi vs. yine limit yokmuş gibi 100W civarı devam ediyor sanırım thermal ekran kartında wat değil mhz kısıyor yani 8000 mhz olan değil normalde 4060 mobile 2500 mhz şeklinde çalışır bu da turbo frekans galiba thermal veya power limit yiyerek oyunda drop yememesi BD prochot yememesi için bu limitler yeterli geliyor 2490 mhz yerine 2340 mhzlere düşüyor sonra tekrar artıyor öyle bir olayı var çok etkilediğini söyleyemem. Aslında çok akıllıca bir limit sistemi var ve marka limiti de değil bunlar belki kaliteli macun ile çözülebilecek şeyler ama AAA oyunlarda G870 her zaman %8 ile 10 arası throttle ile çalışır. Sebebi soğutmadan ziyade 180W şarj adaptöre de sahip olması. O işlemci R23 testinde 100.5W görebiliyor ekran kartı da oyunlarda 105W görebiliyor. İkisi full w güçte çalışması mümkün değil ama işlemci en optimum 4 ghz ve 50 60W arası çalışıyor. Kaliteli bir thermal macun ile denemedim ama 60W ile thermal pl1 yemesi önlense aslında anakart kalitesi harici güzel laptop. Marka limiti olmadığı için sadece ısı kaynaklı limiti var yani ısınmayı çözerseniz limitlemelerde çözülüyor kolay çözümü. @erengore hocamın rehberi saolsun bir şeyler öğrendik. Hepsi ısı kaynaklı limitler aslında.

Son düzenleme:
Daha öncesinde i7 12650H RTX 4050 Excalibur G870'imin fazla ısındığı ile ilgili bir paylaşım yapmıştım. Yaptığım paylaşımda 95-97 derece işlemci sıcaklığı gördüğümü belirtmiştim. Daha sonrasında bilgisayarı bakıma gönderdim. Termal macun değişimi vs. yapıldı ama hala cayır cayır yanıyor. Hala 95-97 derece işlemci sıcaklığı alıyorum. Bu durum normal mi? Başka Excalibur G870 kullanıcısı varsa böyle bir sorun yaşıyor mu?
Monster ve Casper'larda bu tür sorunlar var,bir soğutucu ya da kaliteli bir termal macun kullanın.

Hocam baktım da bu kadar aşırı ısınmayı beklemiyordum.
Bu arada laptoplar genel olarak böyle maalesef, masaüstü kullanıyordum bende laptopa geçince şok olmuştum senin gibi. Forumda sürekli itina ile önerilen Lenovo ideapad 3 markalı laptopa sahip arkadaşım var. Yeni aldı o da, i5 11. nesil ve Gtx 1650 özellikleri (kendisi aldıktan sonra Nvidia ekran kartına desteği kesti klasik Türkiye). Dur bir merak ettim deyip elinden almıştım. Furmark yaptım kendisine, ben RTX 4060 güçlü ve Excalibur kötü diye 85 dereceleri buluyor sanıyordum, bende 5. dakikalarda 83 84 dereceyi bulan GPU Lenovo'da bir baktım 1 dakika daha erken 83 dereceleri gördü. Tabii onun cihazı benim cihazdan 1 ay daha eski ama G870 diye Casper almasaydın diyen yorumlara aldanıp hafife alma bence. Clevo kasa değil bu kasa. 😂

İşlemcisini test etmedim zaten arkadaşımın GPU o sıcaklıkları görünce çekindim adamın laptopu elimde kalır falan mazallah zaten Gtx 1650 kolay soğuyan bir kart sanıyordum görünce şok oldum işlemci testine tövbe ettim yoksa o an bir de cpu test çakardım. Bu işlemciler masaüstü gibi güç çekiyor ve marka limiti yoksa 100W çekip kafa atıyorlar sanırım thermale o yüzden korktum. R23 testinde bende öyle oldu ondan yapmadım kısaca 100.5W gördüm laptop havaya uçacak sandım. AIDA 64 Extreme yapmak isterdim lakin kendisi laptopu daha hiç zorlamamış o yüzden çekiniyorum. % kaç total throttle yiyor asıl merakım çünkü laptop ne kadar az GPU + CPU throttleye sahipse o kadar masaüstüne yakın fps alır bende %8 ile 10 arasıydı belki onda daha düşük çıkacaktır ama önemli olan i5 için 60W turboda thermal yemeden çalışması 4 ghz ile bence onu öğrenmem lazım Lenovo'da. Büyük ihtimal ile R23 testinde o da 90 üstünü görecek zira küçücük kasalarda masaüstü performansı vermeleri giriş seviyesi cihazlarda bu dereceleri görmek anlamına gelebiliyor. R23 testinde cihaz 80W 100W gibi güç çekmiyor ve ısınmıyorsa bence ya marka limiti vardır o cihazda ya da AMD'dir ya da başka bir şey.😁

Ha biraz dalga geçtim ama Lenovo İdepad 3 serisinin Excalibur gibi " Oyunda güç budur" gibi sözleri ve seri içinde oyun laptopu amaçları olmadığından yani tam oyuncu laptopu olmadığından normal diye biliriz. Şahsen ben bu yüzden ne Casper G870 öneriyorum ne de Lenovo, Nitro 16 mis gibi sıvı metal ile geliyor o varken bunlara ne gerek var. Ha Casper'ın en başarılı giriş oyuncu laptopları G870 bana kalırsa Lenovo'da da LOQ serisi. Casper'ın ise thermal macunun kalitesiz olduğu doğrudur ama o macunu değiştirip bu limitlerden kurtulan daha duymadım bana 10 derece daha düşük çalışsa bile Gpu'dan güç kısıp işlemcisi oyun içi 70W görüp o thermali yine yer gibi geliyor G870. 🤣
Yine de artısını görürsün. 🤓

Şahsen forumun Türk markalarına ön yargısını anlıyorum. Evet Türk markalarını ben önermem ancak gidip Lenovo veya Asus veya Acer alacağım diye GTX 1650 almam. GTX 1080Tİ kartınız yoksa bence GTX devri bitti. Gidip clevo G770 alırım yine GTX 1650 almam. Oyun amacımda yoksa Macbook alır geçerdim. Bu yorumu yazdıktan sonra anakart yanması yaşarsam belirtirim buraya. 🫡
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı