Çözüldü Sıvı soğutucu fan soketi nereye takılmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bart1969

Decapat
Daha fazla  
MSI MPG Z690 Carbon anakart + i9 12900KF işlemci + arctick Liquid Freezer ll 420mm montajda son aşamaya geldim.
Fan soketi "CPU" bağlantısına mı yoksa "pump" yazan sokete mi takılmalı? Anakartta soğutucu için iki ayrı bağlantı bulunmasının amacı nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Tamamdır hocam. Dediğim gibi yapın. Pompayı PUMP'a takın ve tam devirde dönsün. Fanları ise CPU FAN girişine takabilirsiniz. Sıvı soğutma sistemi için pompa tam devirde dönsün. Sıvıyı devirdaim eder. Fanlar da radyatorde soğutur.
Pompayı PUMP FAN girişine, fanlarını da CPU FAN girişine takabilirsiniz. Hayırlı olsun.
PUMP FAN girişi ile pompa varsayılan olarak tam devirde çalışır. Amacı da budur.
Bazı modellerde bu AIO PUMP olarak da geçiyor.
CPU FAN soketini boş bırakmayın. Buraya da fanları takın.

AIO_PUMP pompa içindir, pompayı tam devirde döndürür.

CPU_FAN ise klasik fanlar içindir aslında, sıcaklığa göre devir arttırır.

Pompa bağlantısı AIO_PUMP'a gitsin, radyatör fanlarını da varsa bir çoklayıcı ile SYS_FAN veya CPU_FAN pinlerine takın.

Fanları ayırma şansı varsa dediğim gibi takın. Yoksa CPU FAN girişini boş bırakmayın. Bazı modellerde aparatla birleşik oluyor.

Çok özür dilerim, yazmayı unutmuşum. Arctic soğutucuya tek elektrik soketi takmış. Fanlara ayrı pompaya ayrı soket yok.

Fotoğraf atar mısınız? Bi' bakayım.

Fotoğraf atar mısınız? Bi' bakayım.

Fanları ayırma şansı varsa dediğim gibi takın. Yoksa CPU FAN girişini boş bırakmayın. Bazı modellerde aparatla birleşik oluyor.
Fanları ayırmak aslında kolay; radyatörden gelen soketten ayırıp başka bir kabloyla anakarta bağlanabilir. Ancak Pompa ve fanların birbirinden ilintisiz çalışmasının iyi bir şey olup olmayacağına aklım ermedi. Pompa sürekli tam devir dönerken fanların hızlanıp yavaşlamasının artısı eksisini bilemedim. Ama yabancılardan bu işlemi yapıp tavsiye eden okudum.

Dosya Ekleri

• 1646722705800.png
    1646722705800.png
    357,9 KB · Görüntüleme: 164
Tamamdır hocam. Dediğim gibi yapın. Pompayı PUMP'a takın ve tam devirde dönsün. Fanları ise CPU FAN girişine takabilirsiniz. Sıvı soğutma sistemi için pompa tam devirde dönsün. Sıvıyı devirdaim eder. Fanlar da radyatorde soğutur.

Son düzenleme:
Çözüm
Tamamdır hocam. Dediğim gibi yapın. Pompayı PUMP'a takın ve tam devirde dönsün. Fanları ise CPU FAN girişine takabilirsiniz. Sıvı soğutma sistemi için pompa tam devirde dönsün. Sıvıyı devirdaim eder. Fanlarda radyatorde soğutur.
Teşekkür ederim. Anladım. Bana yeni kablo siparişi gözüktü (fanı tek kabloyla CPU fan çıkışa aktaracağım...) Çok teşekkür ederim bilgilendirme için.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı