Sözleşmeli Er veya Uzman Çavuş olmak için ne gerekli?

AhmetXei

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, az önce benzer bir konuyu görünce aklıma geldi. Malum liseyi bitiremedim bırakmak zorunda kaldım açık liseden bitirmeyi düşünüyorum. Asker olmak için veya paralı askerlik yapmak için lise şartı var mı? En azından böyle bir mesleğim olsun istiyorum dağda bayırda olmasının önemi yok çok da normal yaşanılır bir hayatım yok. Ben askere gidince ben burada kalmak istiyorum deyince olabilecek bir şey mi? Pek bilgim yok bu konularda. Sizden yardım almak istedim.

MADDE 7 ‒ (1) Sözleşmeli erlik için aşağıdaki nitelikler aranır; a) Türk vatandaşı olmak. b) En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. c) Türk Silâhlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde (Değişik ibare:RG-28/2/2014-28927 Mükerrer) sözleşmeli erbaş ve erler için belirtilen şartları taşımak.

2) Uzman çavuş için en az lise veya dengi okul mezunu olup çavuş olarak askerliğini yapmış veya yapmakta olmak ya da en az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlamış veya yapmakta olmak.

Açık lise konusunda yardım edebilirim. Lise kaçıncı sınıfta bıraktınız?

Madde 7 ‒ (1) sözleşmeli erlik için aşağıdaki nitelikler aranır; a) Türk vatandaşı olmak. B) en az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. C) Türk silâhlı kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliğinde (değişik ibare:RG-28/2/2014-28927 mükerrer) sözleşmeli erbaş ve erler için belirtilen şartları taşımak.

2) uzman çavuş için en az lise veya dengi okul mezunu olup çavuş olarak askerliğini yapmış veya yapmakta olmak ya da en az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlamış veya yapmakta olmak.

9. sınıfta bırakmıştım hocam.

Madde 7 ‒ (1) sözleşmeli erlik için aşağıdaki nitelikler aranır; a) Türk vatandaşı olmak. B) en az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak. C) Türk silâhlı kuvvetleri sağlık yeteneği yönetmeliğinde (değişik ibare:RG-28/2/2014-28927 mükerrer) sözleşmeli erbaş ve erler için belirtilen şartları taşımak.

2) uzman çavuş için en az lise veya dengi okul mezunu olup çavuş olarak askerliğini yapmış veya yapmakta olmak ya da en az ilköğretim okulu mezunu olup, muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlamış veya yapmakta olmak.

Burada bahsedilen ilk öğretim ortaokula kadar olan süreç değil mi?

Evet,

Dersleri bitirebileceğinize inanıyorsanız eylül'de açık lise kayıtlarına girmenizi öneririm illaki eninde sonunda mezun oluyorsunuz edebiyat dersini verdikçe.

Hocam sözel derslerde süperim diyebilirim. Ama öğrenim hayatım boyunca matematik notum hiç 5i geçmedi, temel matematik bile yok bende çarpma bölme bile yok desem yeridir bu yüzden biraz korkuyorum. Açıktan bitirip tarih öğretmenliğini denemek istedim fakat onunda atama işi var bildiğiniz gibi en sonunda böyle bir karar aldım. Sayısal olmadığı için açık bile korkutuyor.

Hocam sözel derslerde süperim diyebilirim. Ama öğrenim hayatım boyunca matematik notum hiç 5i geçmedi, temel matematik bile yok bende çarpma bölme bile yok desem yeridir bu yüzden biraz korkuyorum. Açıktan bitirip tarih öğretmenliğini denemek istedim fakat onunda atama işi var bildiğiniz gibi en sonunda böyle bir karar aldım. Sayısal olmadığı için açık bile korkutuyor.
Ben de matematik yapamıyorum ki zaten sayısal dersler 10. sınıf bitene kadar veriyorlar. 😎 Muaf olursunuz ben hep muaf oluyorum. :3 😁

Açık liseyide bitiremeyeceğimi düşününce kafama böyle işler yatmaya başladı ama yine de tavsiyeleriniz benim için çok önemli bu zamanlarda vereceğim kararlar bilirsiniz ki bir insanın hayatının nasıl şekil alacağına etki ediyor.

Ben de matematik yapamıyorum ki zaten sayısal dersler 10. sınıf bitene kadar veriyorlar. 😎 muaf olursunuz ben hep muaf oluyorum: 3 😁

Yani sözel dersleri halletsem matematik fizik bunları es geçsem kurtarır mıyım?

Geri
Yukarı