Speedtest ve TTnet test sonuçları neden farklı?

darkorbit

Hectopat
Daha fazla  
Airties rt212 modem
Kablolu: 9.14mbps
Kablosuz: 13.25 mbps
Speedtest ping: 15ms
TTnet hız testi ping: 25-30 ms arası

Neden speedtest ve ttnet ping sonuçları farklı? Hangisi doğru sizce? Arada 10 ms fark var. Bir de bu kablosuz olarak modem dibinde bile olsa 9.15 mbps üzerine çıkamıyor. Kablolu olarak 13.25 mbps dayanıyor. Bu 4 mbps fark neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Speedtest ve Ttnet' in farklı sonuçlar vermesi gayet doğal. Çünkü ayrı lokasyonlara sahipler. Örnek vermek gerekirse ttnet üzerinden test ettiğinde ttnetin İstanbuldaki bir lokasyonuna ping atıyorsun. Speed test üstünden Ankara lokasyonuna ping atıyorsun gibi. Aradaki mesafe farklarından doğan farklar olması gayet doğal. En yüksek ping değeriniz dahi çok çok düşük telaşa kapılmanıza gerek yok. Kablolu, kablosuz farkında ki hız farkları olması da gayet doğal bir durum. Kablolu her zaman daha hızlıdır. Tabi ki teknoloji her gün gelişmekte zamanın birinde bakarsınız kablosuz kablodan daha hızlı bir biçimde çalışır. :)

Hayır hiç bir terslik yok. :) Bununla ilgili bir sürü teknik veriler mevcut. Sinyalin dağılması tekrar bir alıcı tarafından toplanmasına kadar. :) Yavaş yavaş iyi yerlere geliyor kablosuz teknolojiler.

Speedtest o anki indirme verilerine bakıyor. Ttnet ise sana sağladığı pakete bakıyor. AKK aştığımda bile 14-15 Mbps hız görüyorum ben.

İlk olarak kabloluya 9.14 kablosuza 13.25 mbps yazdığını görünce duraksadım tekrar tekrar baktım. Neyse neden arada 4 mbps fark var dersen kablosuz teknolojilerde havada kaybolma denen bir şey var. Bu aynı şekilde elektrikte de aynı Tesla'nın kablosuz elektrik iletimi deneyinde güç düşümü gerçekleşir mesela.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı