Tavşanım yem yemiyor

onurryazgann

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bir tavşan sahiplendim geçen hafta. Orada tavşanlara hep sebze veriyorlarmış ve su vermiyorlarmış.

Aldıktan sonra tavşana yem aldım sevmedi sandım yemiyordu çünkü ve iade etmek zorunda kaldım. Şimdi başka bir marka yem aldım bunu biraz kokladı karıştırdı sonra kafese yapıştı tekrardan havaya kalkıp. Sürekli marul istiyor ama sürekli marul vermek ölmesine bile sebep olabilir. Üzüldüğüm için sürekli marul vs verdim. Bu sabah ishal benzeri bir şekilde çişini yaptı. Çok korkuyorum başına bir şey gelecek diye. Şuan da yem kabına oturuyor kap küçük ama oraya sığmaya çalışıyor.

Hayatı boyunca böyle bir muamele görmemiş diye yapıyordur diye düşünüyorum ama bu şekilde yem yememesi çok tuhaf. Eğer sebze vermezsem o kutudan bir şekilde yem yer mi? Kaynaklarda haftada 1-2 kere sebze verin, sebze verdiğiniz gün su vermeyin diyorlar.

Dosya Ekleri

• IMG20210810154606.jpg
    IMG20210810154606.jpg
    233,6 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG20210810154916.jpg
    IMG20210810154916.jpg
    112,9 KB · Görüntüleme: 57
Sebzeye alıştığı için yem yemiyor bence eğer sürekli marul vermek istemiyorsanız maydanoz falan verebilirsiniz oldukça sevecektir.
Ayrıca dişlerini bilemesi için arada tahta kemirebilir.
Yem hakkında pek bilgim yok maalesef. :(

Sebzeye alıştığı için yem yemiyor bence eğer sürekli marul vermek istemiyorsanız maydanoz falan verebilirsiniz oldukça sevecektir.
Ayrıca dişlerini bilemesi için arada tahta kemirebilir.
Yem hakkında pek bilgim yok maalesef. :(
Evet maydanoz da veriyorum zaten ama genel olarak sebze verilmemeliymiş. Hatta çoğu yerde 6 aylık olana kadar sebze verilmemeli diyorlar. Dut yaprağı veriyorum yiyor onu. Bir de ekmek yiyor. Sadece bu ikisi de ne kadar faydalı olur onu da bilmiyorum. Bu tavşan ya da kemirgenlerin saman-ot'u için özel bir isim var mı? En son çare eve saman alıp vermek gibi geliyor.
------------------------------(DÜZENLEME)>

Tavşanım yem yemeye başladı. Ama çok uzun uğraşlarım sonucunda. Tabi ki acımasızca önünden sebzeyi alıp yem koymadım, koyamazdım da zaten. Vicdanım el vermezdi.

Tavşana; dut yaprağının üzerine otların uzun yapraklarını serdim üstüne semiz otu koydum. En az sulu sebzeleri seçmek için böyle yaptım. Ama nedense sulu şeyleri daha çok seviyor. Ondan iki tane salatalık soydum kabuklarını tavşanın yem kabına saklar gibi yaptım ki yerken yemin kokusunu alsın yalasın. Bir saatin sonunda yem yemeye başladı.

Lütfen tavşanlarınızı aç bırakmayın. Bu tavşanın sağlığı için çok kötüdür. Tavşanım benim geldiğimi görünce tellere yapışıyor sebze için sizin de tavşanınız arsızca sebze istiyorsa su oranı en düşük sebzelerden verebilirsiniz diye düşünüyorum. Marul yerine maydanoz ya da benim yaptığım gibi dut yaprağı verebilirsiniz. Onun dışında taze olan bazı bitki yapraklarını da yiyor.

Umarım bu sorunu yaşayan herkese yardımcı olmuştur anlattıklarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı