Telefon ve PC'deki internet hızı farkı

Hyildiran

Hectopat
Bir süredir masaüstü bilgisayarımda internette hız problemi yaşıyorum. Kablolu bağlandığımda hız gayet iyiyken Wi-Fi ile bağlandığımda 8 Mbps bağlantı 2-2,5 Mbps'lere düşüyor. Wi-Fi adaptörü arızalandı diye düşünüp (onboard) yeni adaptör aldım. Onda da sonuç aynı. Telefonda hiçbir sıkıntı yokken böyle olmasını anlayamadım. Sebep ne olabilir?

Modemin 2.4 ve 5 ghz desteği var mı ve modem yeni mi? Çünkü eski notebook Wi-Fi adaptörlerinin çekim gücü yeni modemlerde düşük oluyor. Şöyle ki yeni laptop almıştım ve üzerindeki 802.11ac destekli alıcı sayesinde 100-120 mbit veri alabilirken ev arkadaşım 5 ghz bağlanamadığı için 20-25 mbit alabiliyordu. Hatta evdeki diğer kişinin bilgisayarı daha da eskiydi ve 8 mbit bile alamıyordu çoğu kez. USB Wi-Fi alıcısı bulursanız bir de öyle deneyin.

Modemin 2.4 ve 5 ghz desteği var mı ve modem yeni mi? Çünkü eski notebook Wi-Fi adaptörlerinin çekim gücü yeni modemlerde düşük oluyor. Şöyle ki yeni laptop almıştım ve üzerindeki 802.11ac destekli alıcı sayesinde 100-120 mbit veri alabilirken ev arkadaşım 5 ghz bağlanamadığı için 20-25 mbit alabiliyordu. Hatta evdeki diğer kişinin bilgisayarı daha da eskiydi ve 8 mbit bile alamıyordu çoğu kez. USB Wi-Fi alıcısı bulursanız bir de öyle deneyin.

Harici(USB) wifi adaptörü aldığımı yazmıştım. Ama sonuç yine aynı.

Harici(USB) wifi adaptörü aldığımı yazmıştım. Ama sonuç yine aynı.
Komut penceresinden ipconfig /release
ipconfig /restart
ipconfig /renew komutlarını denediniz mi? Bir de modem içerisindeki bağlanan tüm aygıtların yerel iplerini silip deneyin bir de.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı