Toplamayı düşündüğüm sistem ve tavsiyeleriniz

V3nTo

Centipat

Yukarıdaki sistemi parçalar farklı sitelerden olmak üzere toplamayı düşünüyorum.
İnternet fiyatlarına göre en uygun olan sitelerden parça seçimi yaptım. Bu kargo beklemek dışında bir sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum.
Sizce de doğru bir karar mı?

Kasa olarak yukarda belirtmiş olduğum Aerocool kasa tercih ettim. bu kasa yeni çıkmış ve önü mesh olması sebebiyle ısınmaması için tercih edilmiştir. Kasa ve PSU için Max 750 TL bütçem olduğu için önerilerinizi alabilirim.

PSU olarak kafamda Cooler Master Elit v3 600W mevcut. N11.com'da güzel bir fiyata buldum ve sistemime 600W yeterli olabilir diye bunu düşündüm. Tek korkutan yanı PSU'da 80+ ibaresini görememem.
Bu fiyat bantlarında önereceğiniz PSU'yuda seçebilirim.
500-550W bir PSU bu sistemi çalıştırır mı bilemedim, 600W seçimi sadece garanti olsun diyedir.

RAM'ler tek fiyatı daha uygundu. Aynı marka ve modelden 2 tane alacağım bir problem yaratmaz sanırım.
Monitörü IPS ve 27" seçmem gerektiği için uygun olan bu modeli tercih ettim.

Sistem iş için toplanacak ve içerisine macOS kurulacak.

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

PSU verimliliği %75. Onun yerine Sharkoon 650W 80+ alınız aynı fiyat. RX 580 ROG diğer RX 580 serilerinden yüksek FPS vermez, o paraya RX 590 alınız veya alacağınız dengesiz ürünler yerine bütçe belirtin size daha iyi bilgisayar tavsiyemiz olacağına eminim.

PSU verimliliği %75. Onun yerine Sharkoon 650W 80+ alınız aynı fiyat. RX 580 ROG diğer RX 580 serilerinden yüksek FPS vermez, o paraya RX 590 alınız veya alacağınız dengesiz ürünler yerine bütçe belirtin size daha iyi bilgisayar tavsiyemiz olacağına eminim.

Total bütçem monitörle beraber 7500-7800 TL bandında.
Sistem ile oyun oynanmayacağı ve macOS kurulu olacağı için FPS çok önemli bir faktör değil. İleride ikinci bir diske oyun için Windows kurulumu yaparsam da FPS anlamında çok sıkıntı yaşamam diye düşünmüştüm. Ama sizinde önerilerinizi duymak isterim...

İş için toplanacak sisteme RX 580 ne kadar gerekli bilmiyorum fakat istanbulbilişim'den kaçın.

Android Studio ile çalışılacak ve GPU yetmezliği yaşamamak için RX580 seçimi yaptım. İleride belki ikinci bir diskeWindows kurup oyun oynama düşüncem olabilir...
Ram ve m.2 SSD peşin fiyat olarak orada çok uyguna geldiği için istanbul bilişimi tercih ettim.
Neden tavsiye etmediniz?

Total bütçem monitörle beraber 7500-7800 TL bandında.
Sistem ile oyun oynanmayacağı ve macOS kurulu olacağı için FPS çok önemli bir faktör değil. İleride ikinci bir diske oyun için Windows kurulumu yaparsam da FPS anlamında çok sıkıntı yaşamam diye düşünmüştüm. Ama sizinde önerilerinizi duymak isterim...

Android Studio ile çalışılacak ve GPU yetmezliği yaşamamak için RX580 seçimi yaptım. İleride belki ikinci bir diskeWindows kurup oyun oynama düşüncem olabilir...
Ram ve m.2 SSD peşin fiyat olarak orada çok uyguna geldiği için istanbul bilişimi tercih ettim.
Neden tavsiye etmediniz?
Başka forumlarda battı haberleri vs. vardı ki onu geçtim sitede yer alan "Ortalama 15 İş Gününde Kargoda " ibaresi bile rahatsız edici.

Başka forumlarda battı haberleri vs. vardı ki onu geçtim sitede yer alan "Ortalama 15 İş Gününde Kargoda " ibaresi bile rahatsız edici.

15 İş günü ibaresini görmemiştim. Zaten RAM'lerin indirim süresi sanırım bitmiş. İncehesapta'da aynı fiyat olduğu için tercihimi ordan yapabilirim ancak 3500/3300 okuma yazma değerine sahip m.2 Samsung Evo 970 SSD peşin olarak 780,64 TL'ye denk geliyor. 3500/3200 olarak Vatan'da satılan ürün ise 945,71 TL. Arada 165 TL fark mevcut. Sizce değer mi?

İşlemci olarak 3700X anakart olarak iyi bir B450 seçip stok soğutucu ile kullanmak daha mantıklı olmaz mı ?
Bir de bence ekran kartını RX 590 Nitro+ SE tercih edin. AMD ekran kartlarında en sorunsuz firma bence Sapphire firmasıdır.
Sistemde neden PSU yok ?

Yukarıdaki sistemi parçalar farklı sitelerden olmak üzere toplamayı düşünüyorum.
İnternet fiyatlarına göre en uygun olan sitelerden parça seçimi yaptım. Bu kargo beklemek dışında bir sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum.
Sizce de doğru bir karar mı?

Kasa olarak yukarda belirtmiş olduğum Aerocool kasa tercih ettim. bu kasa yeni çıkmış ve önü mesh olması sebebiyle ısınmaması için tercih edilmiştir. Kasa ve PSU için Max 750 TL bütçem olduğu için önerilerinizi alabilirim.

PSU olarak kafamda Cooler Master Elit v3 600W mevcut. N11.com'da güzel bir fiyata buldum ve sistemime 600W yeterli olabilir diye bunu düşündüm. Tek korkutan yanı PSU'da 80+ ibaresini görememem.
500-550W bir PSU bu sistemi çalıştırır mı bilemedim, 600W seçimi sadece garanti olsun diyedir.

RAM'ler tek fiyatı daha uygundu. Aynı marka ve modelden 2 tane alacağım bir problem yaratmaz sanırım.
Monitörü IPS ve 27" seçmem gerektiği için uygun olan bu modeli tercih ettim.

Sistem iş için toplanacak ve içerisine macOS kurulacak.

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Ekran kartını Nvida tavsiye ederim. PC deki oyunları otomatik algılar ve en iyi optimizasyonu sizin için sağlar. Kendiniz ayar yapmakla uğraşmazsınız.

Madem Cl 16 alacaksınız, işlemci ve anakart destekliyorsa rami almışken daha yüksek MHZ li alın.

İşlemci olarak 3700X anakart olarak iyi bir B450 seçip stok soğutucu ile kullanmak daha mantıklı olmaz mı ?
Bir de bence ekran kartını RX 590 Nitro+ SE tercih edin. AMD ekran kartlarında en sorunsuz firma bence Sapphire firmasıdır.
Sistemde neden PSU yok ?

Sistemi macOS kurmak için topluyorum. İşlemciyi yüksek tutmak istediğim için 9600k seçtim. 9. nesil anakartlarla uyumluluğu açısından ve macOS sisteme uyumluluğu açısından Asus'un z390 P modelini tercih ettim. İşlemcide OC işlemi mümkün olduğu için anakartımın OC özelliği olması ve m.2 portu olması gerektiğini düşünüyorum. Önerebileceğiniz işlemci ve anakartı (asus olmak şartı ile) bekliyorum...

Ekran kartı seçimimde 3 fanlı olması sebebiyle Asus'u tercih ettim... Bu modeli tercih etmemi gerektiren durum 590 olması mı sadece? Aralarındaki farklar nedir?

Ekran kartını Nvida tavsiye ederim. PC deki oyunları otomatik algılar ve en iyi optimizasyonu sizin için sağlar. Kendiniz ayar yapmakla uğraşmazsınız.

Madem Cl 16 alacaksınız, işlemci ve anakart destekliyorsa rami almışken daha yüksek MHZ li alın.

Sisteme macOS kuracağım için ve macOS'un nVidia uyumu olmadığı için AMD ekran kartı tercih etmek zorundayım...

RAM olarak önerilerinizi bekliyorum...

macOS uyumluluğu varsa 9600K yerine bu ikiliyi öneririm. Soğutucu masrafı olmaması ve anakartın daha ucuz olmasıyla yaklaşık aynı fiyata geliyor.
Nitro+ 590 önermemin nedeni sizin attığınız kart ile aynı fiyatta olmaları. Soğutma olarak hangisi üstün bilmiyorum ama Sapphire AMD ekran kartı için çok önerilen bir marka. Asus ve MSI modellerde genelde sorun oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı